Sex bez souhlasu jako znásilnění
Hlavní změnou je redefinice trestného činu znásilnění. Dosud bylo znásilnění vnímáno jako čin spojený s použitím násilí nebo hrozbou bezprostředního násilí. Nově se za znásilnění bude považovat jakýkoli sexuální styk bez svobodného souhlasu.
Souhlas se tak stává ústředním prvkem – pokud jedna ze stran se stykem nesouhlasí a tento nesouhlas nějakým způsobem projeví (např. slovně, pláčem, fyzickým odporem), jedná se vždy o znásilnění. Souhlas nemusí být vyjádřen pouze slovy – může jít i o neverbální signály. Naopak mlčení nebo nečinnost nelze automaticky považovat za souhlas, zejména pokud je daný stav způsoben stresem nebo šokem.
Bezbrannost oběti a „zamrznutí“ jako důvod trestnosti
Novela rozšířila možné spáchání trestného činu zneužitím bezbrannosti oběti. Jde o situace, kdy pachatel zneužije toho, že oběť není schopna se bránit – ve stavu, v němž není schopna utvářet nebo projevit svou vůli nebo je její schopnost utvářet nebo projevit svou vůli podstatně snížena z důvodu bezvědomí, spánku, ovlivnění návykovými látkami, nemoci, zdravotního postižení, duševní poruchy, silného ochromujícího stresu, nízkého nebo vysokého věku, překvapení nebo jiného obdobného důvodu. Nově tak zákon výslovně uznává i tzv. psychické ochromení, tedy stav, kdy oběť v důsledku útoku „zamrzne“ a není schopna jakkoliv zareagovat. Právě tato reakce oběti byla dle výzkumů velmi častá a dlouho opomíjená.
Zvýšená ochrana dětí
Novela trestního zákoníku přináší významné zpřísnění ochrany dětí. Děti mladší 12 let jsou podle zákona automaticky považovány za bezbranné. Jakýkoli sexuální kontakt s nimi bude posuzován jako znásilnění (v případě penetrace) nebo sexuální útok (například osahávání). Tímto se již nebude možné u těchto činů odvolávat na domnělý souhlas dítěte, a zároveň se zamezí možnosti kvalifikovat takové jednání jako „pohlavní zneužití“, které bylo v minulosti trestáno mírněji.
Nová právní úprava reflektuje skutečnost, že sexuální násilí je často spácháno bez použití fyzické síly, ale v situaci, kdy oběť není schopna aktivního odporu. Změna usiluje o to, aby bylo možné lépe chránit důstojnost obětí a účinněji stíhat pachatele.
JUDr. Jana Boháčková Švábová, Ph.D., LLM, MBA
Podobné články
Katedra jazyků Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze uspořádala v rámci programu Blended Intensive Programme (BIP) mezinárodní týdenní literární kurz Literarisches Prag zaměřený na pražské německé spisovatele.
Také letos se na závěr akademického roku na České zemědělské univerzitě konala výstava bakalářských a ateliérových prací letního semestru 2024/2025, které vypracovali studenti a studentky programu Krajinářská architektura Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. V přízemí budovy MCEV II byly