Svátek má

Erika
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Právní okénko Živé univerzity: Kdo je to oznamovatel a jak je chráněn

Letos došlo k významnému posílení práv obětí trestných činů. Co to přesně znamená? Dne 1. ledna 2025 nabyla účinnosti novela trestního zákoníku č. 166/2024 Sb., která zásadním způsobem mění přístup k ochraně práv obětí sexuálního násilí. Tato novela reaguje na dlouhodobou odbornou i veřejnou debatu a přibližuje české právo modernímu tzv. souhlasovému modelu, který je běžný v mnoha evropských zemích. Novela rovněž zpřísňuje ukládané tresty a posiluje právo oběti být „slyšena“ v rámci trestního řízení, k čemuž by měly směřovat i postupy orgánů činných v trestním řízení.

Sex bez souhlasu jako znásilnění

Hlavní změnou je redefinice trestného činu znásilnění. Dosud bylo znásilnění vnímáno jako čin spojený s použitím násilí nebo hrozbou bezprostředního násilí. Nově se za znásilnění bude považovat jakýkoli sexuální styk bez svobodného souhlasu.

Souhlas se tak stává ústředním prvkem – pokud jedna ze stran se stykem nesouhlasí a tento nesouhlas nějakým způsobem projeví (např. slovně, pláčem, fyzickým odporem), jedná se vždy o znásilnění. Souhlas nemusí být vyjádřen pouze slovy – může jít i o neverbální signály. Naopak mlčení nebo nečinnost nelze automaticky považovat za souhlas, zejména pokud je daný stav způsoben stresem nebo šokem.

Bezbrannost oběti a „zamrznutí“ jako důvod trestnosti

Novela rozšířila možné spáchání trestného činu zneužitím bezbrannosti oběti. Jde o situace, kdy pachatel zneužije toho, že oběť není schopna se bránit – ve stavu, v němž není schopna utvářet nebo projevit svou vůli nebo je její schopnost utvářet nebo projevit svou vůli podstatně snížena z důvodu bezvědomí, spánku, ovlivnění návykovými látkami, nemoci, zdravotního postižení, duševní poruchy, silného ochromujícího stresu, nízkého nebo vysokého věku, překvapení nebo jiného obdobného důvodu. Nově tak zákon výslovně uznává i tzv. psychické ochromení, tedy stav, kdy oběť v důsledku útoku „zamrzne“ a není schopna jakkoliv zareagovat. Právě tato reakce oběti byla dle výzkumů velmi častá a dlouho opomíjená.

Zvýšená ochrana dětí

Novela trestního zákoníku přináší významné zpřísnění ochrany dětí. Děti mladší 12 let jsou podle zákona automaticky považovány za bezbranné. Jakýkoli sexuální kontakt s nimi bude posuzován jako znásilnění (v případě penetrace) nebo sexuální útok (například osahávání). Tímto se již nebude možné u těchto činů odvolávat na domnělý souhlas dítěte, a zároveň se zamezí možnosti kvalifikovat takové jednání jako „pohlavní zneužití“, které bylo v minulosti trestáno mírněji.

Nová právní úprava reflektuje skutečnost, že sexuální násilí je často spácháno bez použití fyzické síly, ale v situaci, kdy oběť není schopna aktivního odporu. Změna usiluje o to, aby bylo možné lépe chránit důstojnost obětí a účinněji stíhat pachatele.

JUDr. Jana Boháčková Švábová, Ph.D., LLM, MBA

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content