Sex bez souhlasu jako znásilnění
Hlavní změnou je redefinice trestného činu znásilnění. Dosud bylo znásilnění vnímáno jako čin spojený s použitím násilí nebo hrozbou bezprostředního násilí. Nově se za znásilnění bude považovat jakýkoli sexuální styk bez svobodného souhlasu.
Souhlas se tak stává ústředním prvkem – pokud jedna ze stran se stykem nesouhlasí a tento nesouhlas nějakým způsobem projeví (např. slovně, pláčem, fyzickým odporem), jedná se vždy o znásilnění. Souhlas nemusí být vyjádřen pouze slovy – může jít i o neverbální signály. Naopak mlčení nebo nečinnost nelze automaticky považovat za souhlas, zejména pokud je daný stav způsoben stresem nebo šokem.
Bezbrannost oběti a „zamrznutí“ jako důvod trestnosti
Novela rozšířila možné spáchání trestného činu zneužitím bezbrannosti oběti. Jde o situace, kdy pachatel zneužije toho, že oběť není schopna se bránit – ve stavu, v němž není schopna utvářet nebo projevit svou vůli nebo je její schopnost utvářet nebo projevit svou vůli podstatně snížena z důvodu bezvědomí, spánku, ovlivnění návykovými látkami, nemoci, zdravotního postižení, duševní poruchy, silného ochromujícího stresu, nízkého nebo vysokého věku, překvapení nebo jiného obdobného důvodu. Nově tak zákon výslovně uznává i tzv. psychické ochromení, tedy stav, kdy oběť v důsledku útoku „zamrzne“ a není schopna jakkoliv zareagovat. Právě tato reakce oběti byla dle výzkumů velmi častá a dlouho opomíjená.
Zvýšená ochrana dětí
Novela trestního zákoníku přináší významné zpřísnění ochrany dětí. Děti mladší 12 let jsou podle zákona automaticky považovány za bezbranné. Jakýkoli sexuální kontakt s nimi bude posuzován jako znásilnění (v případě penetrace) nebo sexuální útok (například osahávání). Tímto se již nebude možné u těchto činů odvolávat na domnělý souhlas dítěte, a zároveň se zamezí možnosti kvalifikovat takové jednání jako „pohlavní zneužití“, které bylo v minulosti trestáno mírněji.
Nová právní úprava reflektuje skutečnost, že sexuální násilí je často spácháno bez použití fyzické síly, ale v situaci, kdy oběť není schopna aktivního odporu. Změna usiluje o to, aby bylo možné lépe chránit důstojnost obětí a účinněji stíhat pachatele.
JUDr. Jana Boháčková Švábová, Ph.D., LLM, MBA
Podobné články
Open Science, tedy otevřená věda, je dnes běžně užívaný termín. Víme ale, co si pod tímto pojmem představit? A víme, jak otevřená věda formuje výzkum v 21. století? Mnohé může napovědět rozhovor s doktorkou Kristýnou Zychovou. Co ji přivedlo k
V souvislosti s šířením nákazy slintavky a kulhavky na Slovensku, v Maďarsku a části Rakouska zasedal v pondělí 31. března 2025 krizový štáb České zemědělské univerzity v Praze. Tato nemoc sice nepředstavuje větší hrozbu pro člověka, může však způsobit obrovské