OSOBNÍ BANKROT
Slyšel jsem, že od října minulého roku se změnila pravidla tzv. osobního bankrotu. Je to pravda?
Ano, je to pravda. Od října minulého roku se skutečně změnila pravidla tzv. osobního bankrotu (slovy zákona „oddlužení“). Novela insolvenčního zákona, která nabyla účinnosti 1. října 2024, přinesla hned několik významných úprav a doplnění.
Jednou z hlavních změn je zkrácení doby oddlužení z pěti let na tři roky pro všechny fyzické osoby. To má mimo jiné napomoci rychlejšímu snižování počtu lidí v exekucích, resp. jejich navracení z „šedé ekonomiky“.
Další významnou změnou je prodloužení doby, ve které nelze do oddlužení znovu vstoupit, z deseti na dvanáct let. V případě opakovaného oddlužení po dvanácti letech bude délka oddlužení činit pět let. Dlužník může tedy tříletým oddlužením projít pouze jednou za zhruba 24 let, což má zabránit zneužívání tohoto institutu.
Novela také ruší plošnou (jakkoliv nikoliv rigidně stanovenou) hranici 30 procent uspokojení pohledávek věřitelů a nahrazuje ji individuální mírou určenou insolvenčním soudem s ohledem na příjmový potenciál dlužníka. Takto určená hranice může být i vyšší než dosavadní zákonem stanovená 30procentní míra. Dlužník totiž musí v průběhu plnění splátkového kalendáře plně využívat svůj příjmový potenciál a dosahovat odpovídající mzdy nebo jiného příjmu.
Další změny pak zahrnují zavedení povinné součinnosti zaměstnavatelů dlužníka a poskytovatelů úvěru s insolvenčním správcem či zintenzivnění předkládání zpráv o stavu insolvenčního řízení a přehledu příjmů dlužníka. Je zakotvena možnost prodloužit dobu splácení až o dvanáct měsíců pro porušení podstatných povinností namísto zrušení oddlužení. U případů hodných zvláštního zřetele se může oddlužení prodloužit o dalších šest měsíců.
Rozšiřují se také důvody pro zrušení schváleného oddlužení a zavádí se možnost opakovaného přerušení oddlužení v celkové délce až jednoho roku, například při výpadku příjmů dlužníka. Srážky ze mzdy a jiných příjmů se nově budou provádět i v úvodní fázi oddlužení. V případě osob s vícečetnými exekucemi (čtyři a více) se budou povinně srážet dvě třetiny čistého zbytku mzdy, aby byl dlužník motivován podat na sebe insolvenční návrh a řešit své dluhy komplexně v oddlužení. Výjimku budou mít (jen) zranitelné skupiny osob s nejnižšími příjmy.
Dlužníkovi je též umožněno splácet věřitelům i z nezabavitelné částky nebo z jiných příjmů, které nelze postihnout výkonem rozhodnutí nebo exekucí. Zvyšuje se ochrana věřitelů pohledávek z výživného v úvodní fázi oddlužení. Náklady za přezkum pohledávek se pak budou nově hradit až po skončení oddlužení (po dobu dvou měsíců).
Celkově lze říci, že novela insolvenčního zákona přináší významné změny, které mají za cíl zefektivnit a zjednodušit proces oddlužení v souladu s požadavky směrnice Evropského parlamentu a Rady o restrukturalizaci a insolvenci. Cílem je dosáhnout toho, aby se lidé mohli rychleji vymanit z dluhové pasti a znovu se zapojit do běžného společenského a hospodářského života.
JUDr. Oldřich Řeháček, Ph.D., LL.M. / JUDr. Ing. Eva Daniela Cvik, Ph.D. et Ph.D.
Podobné články
Stovky ornitologů v Česku a tisíce dalších ve 143 zemích světa tradičně vyrazí o víkendu 18. a 19. ledna sčítat vodní ptáky na řeky, rybníky, přehrady, jezera a mořská pobřeží. Zapojí se tak do nejstaršího a nejrozsáhlejšího projektu tzv. občanské
Děkan Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU profesor Josef Soukup byl rektorem Hebrejské univerzity v Jeruzalémě prof. Tamirem Sheaferem jmenován Distinguished Fellow na akademické období let 2024–2026. Čestný titul získal na Fakultě zemědělství, potravinových zdrojů a životního prostředí této