Svátek má

Ilja
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Právě vychází nová učebnice etologie

V těchto dnech vychází v nakladatelství Academia nová vysokoškolská učebnice Etologie s podtitulem Mechanismy, ontogeneze, funkce a evoluce chování živočichů. Slavnostní křest publikace, která je dílem kolektivu autorů z České zemědělské univerzity, Univerzity Karlovy a dalších univerzitních a výzkumných pracovišť, se konal 13. června.
Docent Marek Špinka na křtu nové publikace

Jako editoři vznik knihy řídili doc. Marek Špinka z katedry etologie a zájmových chovů FAPPZ a etologové z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK prof. Jan Havlíček, dr. Iveta Štolhoferová a prof. Daniel Frynta. Jako autoři kapitol se na knize podíleli také prof. Hynek Burda, doc. Helena Chaloupková, dr. Peter Mikula a prof. Ondřej Slavík z ČZU. Kniha je doprovázena ilustracemi Jana Hoška a Pavla Procházky.

Můžeme se zde například dozvědět, jak mozek a hormony ovlivňují chování, jak se zvířata orientují a jak spolu komunikují, proč spolu někdy soupeří a jindy zase spolupracují, jak nám znalost jejich chování pomáhá chránit volně žijící i domácí zvířata či modelovat poruchy lidského chování a mnoho dalšího.

Nová učebnice etologie vysvětluje chování ve čtyřech rovinách: na úrovni mechanismů, tedy jak je chování řízeno souhrou vnějších podnětů a vnitřního stavu zvířete, na úrovni ontogeneze – jak je utvářeno interakcí mezi genotypem a získanými zkušenostmi, na úrovni funkce – jak chování pomáhá živočichům přežít a předat geny potomkům a na úrovni evoluce – jak se chování projevuje u živočichů patřících k různým fylogenetickým větvím.

Kniha je doplněna oddílem o dějinách etologie a aplikované etologii a zahrnuje také komplexní kapitoly, které u vybraných skupin živočichů představují chování celistvě: u švábů, rypošů, kukaček, pavouků, netopýrů a člověka.

 

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content