Svátek má

Ilja
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Praha plná svatojánských broučků

Projekt Praha hledá světlušky pod vedením Martina Nováka z týmu Systematické a forenzní entomologie České zemědělské univerzity má za sebou již dvě sezóny a přinesl cenné informace o rozšíření svítících broučků na území hlavního města.

Vědci potvrdili výskyt světlušky menší na 35 z 86 mapovaných lokalitách v Praze. Díky zapojení obyvatel Prahy v rámci Citizen Science pak bylo nahlášeno 51 pozorování a tato světluška nalezena na 14 dalších místech. Výskyt světlušky menší tak byl v Praze potvrzen celkem na 49 lokalitách. Výzkum pokračuje a vaše hlášení jsou pro nás stále obrovsky cenná! Pokud se chcete dozvědět víc nebo se zapojit do projektu a stát se hledačem světlušek, přidejte se do naší skupiny https://www.facebook.com/groups/prahahledasvetlusky.

Kdo chce světlušky spatřit na území Prahy, měl by se zaměřit na přírodní porosty a hledat v lokalitách blízkých přírodě, jako jsou lesoparky. „Pro světlušky je důležité, aby tam bylo nějaké keřové patro. Nesmí to tedy být park, který je běžně kosený, protože tím se zničí veškerý život. A pak tam musí být nějaká tmavší, neosvětlená místa, jinak budou světlušky odcházet,“ vysvětluje Martin Novák přezdívaný „fireflyer“ a dodává. „Světlušky patří mezi ohrožené druhy, což je u nás zapříčiněno několika faktory. Jistou roli hraje splach z polí, insekticidy, ale primárně je to světelné znečištění a ničení jejich stanovišť dané rozvojem urbanizace.“

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content