Svátek má

Soňa
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Po Zemi živitelce se Česká zemědělská univerzita v Praze představí na Dožínkách na Letné

Český modrý mák, pytle Zembag pro efektivní skladování brambor, a také vína z univerzitního vinařství v Chloumku u Mělníka budou spolu s dalšími produkty reprezentovat práci vědců a výzkumníků ČZU v Praze na Dožínkách na Letné. Největší pražský farmářský trh se koná v sobotu 3. září 2022 od 10 do 18 hodin.

Pro Českou zemědělskou univerzitu je to příležitost prezentovat své studijní programy na akci, která svým zaměřením přiláká tisíce potenciálních studentů. A také možnost přiblížit veřejnosti projekty, jimž se vědci na univerzitě věnují a sklízejí s nimi úspěchy nejen v našich krajích.

Jeden z nich byl velkým hitem mezinárodního agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích. Není důvod, proč by pytle, které umožní dlouhodobé skladování brambor, aniž by tyto vyklíčily, nezaujaly také pražské publikum. Zembag je produktem spin-off firmy ČZU, kterou spoluzakládal Matěj Božik z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. „Zembag je několikavrstvý pytel a v něm je speciální stabilizovaná kmínová silice, která efektivně brání klíčení brambor. Brambory v něm bez problémů vydrží půl roku i více,“ říká Matěj Božik.

Rodinným stříbrem ČZU je chloumecké vinařství, které už dvacet let spravuje Štěpán Weitosch. Za ta léta některé produkty dovedl až do Salonu vín, což je každoroční výstava stovky nejlepších vín České republiky ve Valticích. V soutěžích Vinařské oblasti Čechy tradičně sklízí zlaté medaile. A na Letnou už chystá vzorky toho nejlepšího, co má ve sklepě.

Dalším produktem, na který je Česká zemědělská univerzita v Praze po právu pyšná, takže se s ním na Dožínkách na Letné ráda pochlubí, je Český modrý mák. O světovou proslulost této plodiny se postarali vědci z katedry rostlinné výroby Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů.

Jejich zásluhou je od února roku 2021 v Úředním věstníku EU zapsáno označení Český modrý mák jako chráněné zeměpisné označení (CHZI). Hlavním smyslem je rozlišit od sebe dva typy komodit, i když mají stejné jméno. Mák, který se pěstuje zejména v západní Evropě, je mák technický. Cíleně se využívá pro farmaceutické účely a semeno se nesmí použít jako potravina. Naproti tomu Český modrý mák, specifikovaný českou cechovní normou, je zcela jiných kvalit a je to ze své podstaty potravina.

O ochrannou známku Českého modrého máku se zasadil spolek Český modrý mák, který před více než dvaceti lety založili právě pracovníci katedry rostlinné výroby ČZU v Praze. Spolek sdružuje poctivé pěstitele, zpracovatele a poradce, resp. výzkumné organizace. „Mák se na českých polích pěstuje výhradně pro potravinářské účely. V poslední době se hodně zaměřujeme na osvětu. Mák české provenience propagujeme zejména z hlediska jeho nutriční hodnoty. A to nejen v Česku, usilujeme o renesanci českého modrého máku i za hranicemi. Kromě slovanských zemí má potravinářský mák z Česka svůj trh i v Rakousku, Bavorsku, Maďarsku a Rumunsku. Tam všude ho úspěšně exportujeme ve větších objemech. Díky této propagaci často zaznívá jméno naší univerzity, ostatně na této činnosti se podílí mnoho zaměstnanců z ČZU,“ říká tajemník spolku Český modrý mák, z.s., Vlastimil Mikšík.

Přijďte na Letnou zjistit, jak chutná Český modrý mák, zda si chloumecká vína zasluhují své medaile nebo zda byste svého středoškoláka rádi nasměrovali do suchdolského kampusu ČZU.

Dožínky budou mít i zajímavý doprovodný program. Vystoupí tu například skupina Argema a o zábavu pro celou rodinu se postará Národní zemědělské muzeum, třeba ukázkami historických zemědělských strojů i pojízdným muzeem přímo na Letenské pláni. Po celý den bude navíc muzeum včetně vyhlídkové terasy návštěvníkům otevřeno zdarma.

Podrobný program Dožínek na Letné na www.dozinkynaletne.cz.

Lenka Prokopová

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content