Svátek má

Zbyněk
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Pieta za oběti z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy

„Naše akademická obec je raněná, ale není zlomená. Naše kroky ulicemi Prahy směrem k fakultě budou symbolizovat naši cestu k uzdravení. Tak jak budou svítit světla svíček, tak bude i díky vám, všem našim zaměstnanců a studentům, zářit vaše čistá naděje a energie, protože to je tak, jak napsal náš kolega z 3. lékařské fakulty Marek Orko Vácha: Tam, kde se rozmnoží nenávist, tam se v míře daleko štědřejší rozmnoží láska.“

Těmito slovy zahájila rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková pietní průvod, který ve čtvrtek 4. ledna 2024, dva týdny po tragické střelbě na Filozofické fakultě, uspořádali studenti Univerzity Karlovy. Pozůstalým, stejně jako studentům a kolegům z Univerzity Karlovy vyjádřil bezprostředně po tragické události hlubokou soustrast také rektor ČZU Petr Sklenička. Zástupci České zemědělské univerzity nechyběli v pietním průvodu, který v lampě symbolicky přenesl světlo ze zapálených svíček na Ovocném trhu před hlavní budovu fakulty na náměstí Jana Palacha. Zde přítomní vytvořili lidský řetěz kolem budovy. V 15 hodin se rozezněly za oběti střelby zvony.

K pietní akci studentů Filozofické fakulty se připojily stovky dalších. Studenti jiných škol, rektorka UK Milena Králíčková, děkanka fakulty Eva Lehečková či zástupci neakademické veřejnosti.

Poté, co studenti společně s rektorkou a děkankou zapálili symbolický oheň jako pietní připomínku masakru, začaly zpívat studentské sbory. V textu jedné z písní například zaznělo: „Zapal oheň, který nezhasíná, nikdy nezhasíná v nás…“

Ze svíček, květin a dalších předmětů, které lidé v uplynulých týdnech přinesli k budovám univerzity, by měl být zpracován objekt připomínající tuto událost. Do budoucna se také zvažuje upomínka události přímo v hlavní budově. „Je to velmi pravděpodobné,“ potvrdila děkanka Filozofické fakulty Eva Lehečková.

Tragédie, kdy čtyřiadvacetiletý střelec v budově Filozofické fakulty UK na Palachově náměstí zabil 14 lidí a 25 zranil, z toho část těžce, a následně spáchal sebevraždu, se odehrála 21. prosince.

Zdroj: novinky.cz

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content