Svátek má

Taťána
1°C
Broken clouds
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
1°C
Broken clouds
Středa
72%
04:46
Min: -1°C
995
17:29
Max: 10°C
S 2 m/s

Pátrači přispívají k záchraně lidských životů

Na České zemědělské univerzitě v Praze se 31. ledna 2023 konal úvodní seminář k projektu Pátrač 2 – Evaluace a zvýšení úrovně připravenosti pátracích týmů využívaných při pátrání po pohřešovaných osobách v terénu. Pátrač 2 navazuje na svého úspěšného předchůdce, jehož nejslavnější akcí bylo nalezení ztracené osmileté dívky v horském terénu na Domažlicku v říjnu roku 2021. Také nový projekt se uskuteční díky finanční podpoře Ministerstva vnitra ČR.

Účelem lednového setkání bylo představit nový projekt a předpokládané výsledky jeho budoucím uživatelům. Těmi jsou zejména policisté, kteří se profesně věnují problematice pátrání po pohřešovaných osobách a problematice informačních systémů u Policie ČR, ale např. také městští policisté, hasiči, členové Horské služby či dobrovolní záchranáři. Všem, kterým Pátrač 2 může usnadnit práci, projekt představili jeho řešitelka Ivona Svobodová a manažer Štěpán Zítek z katedry etologie a zájmových chovů FAPPZ. Seminář uvedli děkan této fakulty prof. Josef Soukup a ředitel Ředitelství služby pořádkové police Policejního prezidia ČR plk. Petr Sehnoutka.

Pátrač 2 navazuje na úspěšný projekt z let 2017–2021, kdy se vědeckému týmu ČZU podařilo vyvinout software ke zvýšení rychlosti, přesnosti a spolehlivosti pátrání po nezvěstných osobách. Stalo se tak díky propojení čichových schopností psů a moderních technologií – GPS, počítačové techniky a vytvoření speciálního softwaru. Za necelé dva roky od uvedení do praxe se prostřednictvím počítačové tvorby plánu pátrání v terénu podle mnoha ukazatelů výrazně urychlila celá řada nezbytných procesů. Automaticky dochází ke svolávání atestovaných kynologických pátracích týmů (psovodů a psů), a to podle nejbližšího místa bydliště nebo pracoviště, kde právě vykonávají službu. Může jít o psovody Policie ČR nebo Horské služby, Hasičského záchranného sboru, Městské policie či záchranných brigád IZS.

Software podle mapových podkladů automaticky vytvoří sektory pro pátrání, vytipuje pravděpodobnost výskytu pohřešované osoby a odhadne potřebné síly a prostředky. Takové urychlení pátrací akce zásadně zkracuje čas pro zahájení hledání, při kterém jde o záchranu života. Vlastní průběh pátrání je detailně monitorován, což umožňuje veliteli akce korigovat jednotlivé činnosti včetně využití dalších sil a prostředků pro pátrání, jako jsou rojnice, terénní vozidla, čtyřkolky, dron nebo vrtulník s termovizí.

Jedna z nejznámějších akcí vedená Policií ČR pomocí Pátrače 1 se uskutečnila v říjnu 2021 v horském terénu na Domažlicku, když byla po téměř třídenním pátrání nalezena vyčerpaná a prochladlá osmiletá německá dívenka.

Pátrač 2 má ještě zvýšit rychlost a efektivnost hledání. Podle realizátorů projektu Ivony Svobodové a Štěpána Zítka se tak má stát i pomocí automatického rozdělení na pátrání liniové – většinou po cestách a stezkách pomocí vozidel, čtyřkolek a hipologických pátracích týmů (tedy jezdců a koní) – a pátrání plošné pomocí rojnic, kynologických pátracích týmů a letecké techniky (vrtulník, dron).

Ke zdokonalení má přispět také aplikace, která graficky znázorní šíření pachu pohřešované osoby na konkrétní ploše. Bude tedy identifikovat povětrnostní a pachové podmínky s ohledem na konfiguraci terénu. Mezi pěti specializovanými řešitelskými týmy jsou dva, které se zaměřují na efektivitu pátrání čtyřnohých pomocníků. V případě psů to představuje vytvořit moderní výcvikové postupy vedoucí k maximální možné spolehlivosti v reálných podmínkách. U hipologického pátracího týmu půjde o ověřování využitelnosti koní při takové činnosti s ohledem na jejich fyziologické možnosti.

Pátrač 2 má tedy i významnou výzkumnou biologickou část, která by kromě zefektivnění pátrání měla přinést řadu nových vědeckých poznatků i z dalších hledisek.

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content