Svátek má

Jiří
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Pátrači přispívají k záchraně lidských životů

Na České zemědělské univerzitě v Praze se 31. ledna 2023 konal úvodní seminář k projektu Pátrač 2 – Evaluace a zvýšení úrovně připravenosti pátracích týmů využívaných při pátrání po pohřešovaných osobách v terénu. Pátrač 2 navazuje na svého úspěšného předchůdce, jehož nejslavnější akcí bylo nalezení ztracené osmileté dívky v horském terénu na Domažlicku v říjnu roku 2021. Také nový projekt se uskuteční díky finanční podpoře Ministerstva vnitra ČR.

Účelem lednového setkání bylo představit nový projekt a předpokládané výsledky jeho budoucím uživatelům. Těmi jsou zejména policisté, kteří se profesně věnují problematice pátrání po pohřešovaných osobách a problematice informačních systémů u Policie ČR, ale např. také městští policisté, hasiči, členové Horské služby či dobrovolní záchranáři. Všem, kterým Pátrač 2 může usnadnit práci, projekt představili jeho řešitelka Ivona Svobodová a manažer Štěpán Zítek z katedry etologie a zájmových chovů FAPPZ. Seminář uvedli děkan této fakulty prof. Josef Soukup a ředitel Ředitelství služby pořádkové police Policejního prezidia ČR plk. Petr Sehnoutka.

Pátrač 2 navazuje na úspěšný projekt z let 2017–2021, kdy se vědeckému týmu ČZU podařilo vyvinout software ke zvýšení rychlosti, přesnosti a spolehlivosti pátrání po nezvěstných osobách. Stalo se tak díky propojení čichových schopností psů a moderních technologií – GPS, počítačové techniky a vytvoření speciálního softwaru. Za necelé dva roky od uvedení do praxe se prostřednictvím počítačové tvorby plánu pátrání v terénu podle mnoha ukazatelů výrazně urychlila celá řada nezbytných procesů. Automaticky dochází ke svolávání atestovaných kynologických pátracích týmů (psovodů a psů), a to podle nejbližšího místa bydliště nebo pracoviště, kde právě vykonávají službu. Může jít o psovody Policie ČR nebo Horské služby, Hasičského záchranného sboru, Městské policie či záchranných brigád IZS.

Software podle mapových podkladů automaticky vytvoří sektory pro pátrání, vytipuje pravděpodobnost výskytu pohřešované osoby a odhadne potřebné síly a prostředky. Takové urychlení pátrací akce zásadně zkracuje čas pro zahájení hledání, při kterém jde o záchranu života. Vlastní průběh pátrání je detailně monitorován, což umožňuje veliteli akce korigovat jednotlivé činnosti včetně využití dalších sil a prostředků pro pátrání, jako jsou rojnice, terénní vozidla, čtyřkolky, dron nebo vrtulník s termovizí.

Jedna z nejznámějších akcí vedená Policií ČR pomocí Pátrače 1 se uskutečnila v říjnu 2021 v horském terénu na Domažlicku, když byla po téměř třídenním pátrání nalezena vyčerpaná a prochladlá osmiletá německá dívenka.

Pátrač 2 má ještě zvýšit rychlost a efektivnost hledání. Podle realizátorů projektu Ivony Svobodové a Štěpána Zítka se tak má stát i pomocí automatického rozdělení na pátrání liniové – většinou po cestách a stezkách pomocí vozidel, čtyřkolek a hipologických pátracích týmů (tedy jezdců a koní) – a pátrání plošné pomocí rojnic, kynologických pátracích týmů a letecké techniky (vrtulník, dron).

Ke zdokonalení má přispět také aplikace, která graficky znázorní šíření pachu pohřešované osoby na konkrétní ploše. Bude tedy identifikovat povětrnostní a pachové podmínky s ohledem na konfiguraci terénu. Mezi pěti specializovanými řešitelskými týmy jsou dva, které se zaměřují na efektivitu pátrání čtyřnohých pomocníků. V případě psů to představuje vytvořit moderní výcvikové postupy vedoucí k maximální možné spolehlivosti v reálných podmínkách. U hipologického pátracího týmu půjde o ověřování využitelnosti koní při takové činnosti s ohledem na jejich fyziologické možnosti.

Pátrač 2 má tedy i významnou výzkumnou biologickou část, která by kromě zefektivnění pátrání měla přinést řadu nových vědeckých poznatků i z dalších hledisek.

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content