Svátek má

Drahomíra
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Osobnosti české psychiatrie a psychologie přednášejí v Institutu vzdělávání a poradenství ČZU

„Efektivní komunikace ve vzdělávání“ – takové bylo téma dalšího ze série seminářů Institutu vzdělávání a poradenství v Malé Chuchli.

Uskutečnil se ve čtvrtek 15. září 2022 a určen byl zástupcům středních odborných škol, na kterých studenti programů Učitelství vykonávají pedagogickou praxi, představitelům vzdělávacích institucí, kde odbornou praxi realizují studenti programu Kariérové poradenství a vzdělávání, a absolventům těchto dvou programů.

V loňském roce všechny nadchlo vystoupení profesora Cyrila Höschla, českého psychiatra a popularizátora vědy (viz foto). Proto jsme ho oslovili znovu a byli potěšeni, že pan profesor mezi nás opět rád zavítal. Pohovořil na téma Stres, naučená bezmocnost a současná situace ve světě a jeho erudovaný a vtipně pojatý příspěvek měl očekávaný ohlas. Jsme rádi, že pan profesor projevil zájem spolupracovat s IVP i nadále.

Dalším z lektorů byla dr. Petra Vávrová, psycholožka, psychoterapeutka a pedagožka z Univerzity Palackého v Olomouci. Svůj příspěvek s názvem Principy zdravé komunikace ve škole zahájila citátem Reinharda K. Sprengera: „Na začátku přišlo slovo. Hned po něm přišlo nedorozumění.“

Abychom se tomu, pokud možno, vyhnuli, seznámila nás s principy zdravé i nezdravé komunikace a poradila, jaké klíčové aspekty komunikace máme dodržovat, abychom dokázali v procesu výuky podávat i přijímat kritiku a vytvářet dobrou atmosféru.

S velkým zájmem byl očekáván Tomáš Feřtek, který sám sebe označil za „roztomilé zvířátko, které má být umístěno v závěru zpráv, aby odlehčilo vážnou atmosféru“. Role se zhostil na výbornou, i když i on předložil závažná témata. Je totiž (mimo jiné) dramaturgem a scénáristou nově připravovaného seriálu, který ponese název Ochránci a je volným pokračováním seriálu Ochránce o školském ombudsmanovi. O jeho kvalitě svědčí i skutečnost, že získal Českého lva.

Tomáš Feřtek si od setkání s účastníky semináře sliboval inspiraci pro nový seriál a díky diskusi, která se rozvinula, získal několik dobrých podnětů. Jak sám připustil, výsledek předčil jeho očekávání.

Na semináři vystoupili i zástupci Institutu vzdělávání a poradenství. Dr. Jitka Jirsáková zde prezentovala téma, Proč zavádět a podporovat kariérové vzdělávání a poradenství na SOŠ/SOU? a dr. Karel Němejc představil vybrané výsledky šetření Kompetentní pedagog optikou budoucích učitelů a poradců.

Po skončení semináře se k jednání sešla Rada IVP pro spolupráci s praxí. Ředitelé škol konstatovali, že nabídka vzdělávacích aktivit je sice pro ně i pro ostatní pedagogy široká, ale úroveň rozdílná. Proto doporučili, aby si Institut vytvořil vlastní program, neboť jeho gesce je pro ně zárukou kvality.

Společné posezení na závěr pak bylo velmi příjemným neformálním zakončením semináře. Trochu smutné, ale velmi důstojné bylo rozloučení s dr. Marií Hanušovou, dlouholetou pracovnicí IVP, která mnohé z přítomných učila a stala se pro ně vzorem.

A na závěr ještě jeden citát od Karla Čapka: Člověk se nikdy nezbaví toho, o čem mlčí“. Zkusme si to vzít k srdci.

Ing. Kateřina Tomšíková, Ph.D.

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content