Svátek má

Jaroslav
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Oslavme svátek lesů třeba procházkou do přírody

Už jedenáct let je 21. březen Mezinárodním dnem lesů, tedy dnem, který má přispět ke zvýšení povědomí o významu všech typů lesních ekosystémů pro udržitelný rozvoj. S takovým záměrem byl vyhlášen na Valném shromáždění OSN v prosinci roku 2012. Tématem letošního svátku jsou Lesy a inovace.

Ke zvýšení povědomí o potřebě ochrany lesů probíhají každý rok v tento den různé připomínkové akce. Jednotlivé státy OSN mohou organizovat například kampaně na sázení lesů.

Ne náhodou také svátek lesů připadá na první jarní den, kdy se přímo nabízí možnost oslavit ho třeba pěknou procházkou. Místa s divokou přírodou nemusíme hledat nijak daleko. Kousek divočiny najdeme všude tam, kde má příroda dlouhodobě možnost se svobodně vyvíjet a kde je člověk jen vnímavým a tichým hostem.

Také Česká zemědělská univerzita si tradičně připomíná Mezinárodní den lesů. „V loňském roce jsme tento svátek propojili s premiérou našeho filmu Lesy budoucnosti v České televizi,“ říká Radim Löwe z Fakulty lesnické a dřevařské a podotýká: „Letošní jedenáctý ročník má téma Lesy a inovace (Forests and innovation). Na tuto problematiku navážeme v rámci Týdne lesů v ČR, který proběhne ve dnech 6.–12. května. Připravili jsme plakát do škol na téma Lesník a inovace a zapojíme se do Týdne s Lesy hlavního města Prahy. Naše fakulta bude spoluorganizátorem mnoha akcí pořádaných při této příležitosti,“ uzavírá Radim Löwe.

Lesy mají důležitou roli v cirkulární bioekonomice. Produkují dřevo, tedy čistě přírodní a obnovitelný materiál. Většinu dřevěných výrobků lze recyklovat, použít k výrobě dalších dřevěných produktů nebo k výrobě tepelné energie. Dřevo na sebe váže uhlík. Stromy za svého života pohlcují oxid uhličitý (CO2), který se ukládá do jejich dřeva.

Jak se chovat v lese

Každý les někomu patří, takže vždy, když jsme v lese, jsme u někoho na návštěvě. Je proto třeba chovat se ohleduplně jak k jeho majiteli, tak k lesním obyvatelům. Největším vlastníkem lesů v České republice je stát, patří mu zhruba 60 procent plochy všech lesů. Kromě státu vlastní lesy u nás přibližně čtyři tisíce obcí (16 %) a na 148 tisíc soukromých vlastníků (23 %). Jaké chování je v lese povoleno a jaké je zakázáno, upravuje lesní zákon (zákon č. 289/1995 Sb., v aktuálním znění) v § 19 a 20.

Co z lesního zákona vyplývá?

Cyklisté a jezdci na koni mohou v lese jezdit jen po vyznačených trasách. Důvodem je ochrana lesa, tedy aby nedošlo k poškození povrchu půdy a stromů, zejména malých stromků nebo kořenových náběhů velkých stromů, a k rušení zvěře, která pak vlivem stálého stresu může i uhynout. Jezdit do lesa auty, na čtyřkolkách či motorkách a stát tam s nimi je zakázáno. Důvodem je ochrana lesních cest, které nejsou vždy zpevněné a majitel lesa je nechal postavit jako systém zdravotní a požární ochrany a jako podporu hospodářské činnosti v lese. I kdyby na kraji lesa nebyla značka „Zákaz vjezdu“, není jízda autem po lese či lesních cestách dovolena. Hluk dopravních prostředků děsí zvěř, která v lese žije. Ta potom vystrašeně běhá po lese a ztrácí potřebné zásoby energie, zvláště v zimním období. Může to pro ni být i kritické. V létě se zase snaží najít úkryt v mlazinách, které okusováním poškozuje.

Pes do lesa samozřejmě může, ale musí být veden na vodítku. Volně pobíhající pejsek ruší a stresuje zvěř, která neví, že zrovna ten váš je kamarádský a nechce jí ublížit, jen si pohrát. Zvěři ale vadí i několik dní stará pachová stopa psa. Tento stres pro ni může znamenat i smrtelné nebezpečí, hlavně v době kladení mláďat a v zimě.

Nezdá se to, ale zlodějem v lese je každý, kdo si z lesa odnáší větší kusy dříví než jen spadané, na zemi ležící a suché větvičky, větvě – klest. Je jím ale i ten, kdo v lese sbírá lesní plody jako borůvky, jahody, maliny či houby ne pro svou vlastní potřebu, ale proto, aby je prodával, i ten, kdo si z lesa odnáší shozy zvěře (nalezené paroží), vejce ptáků a mláďata zvířat.

Oheň můžeme rozdělat ve vzdálenosti nejméně 50 metrů od okraje lesa, nikdy ne blíže nebo v lese. I malý požár uškodí – shoří čerstvě vysazené stromky, které lesní dělníci několik dní sázeli, shoří dospělé stromy a jejich dřevo bude chybět majiteli lesa. Po požáru se les musí často hlídat, aby se skrytý oheň znovu neobjevil. To vše stojí majitele lesa a lidi, kteří v lese pracují, spoustu úsilí a peněz. A představte si vyděšené zajíce, daňky, jezevce a divočáky, jak před ohněm utíkají a nevědí, kam se schovat.

V lese se s ohni můžete setkat na jaře, kdy lesní dělníci pálí klest po těžbě stromů. Každý takový oheň musí být předem nahlášen hasičům.

Lenka Prokopová / Zdroj: lesnipedagogika.cz

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content