Svátek má

Dorota
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Ornitologové i dobrovolníci sčítali vodní ptáky

Víkend 15. a 16. ledna 2022 se nesl ve znamení každoročního sčítání vodních ptáků. Stovky ornitologů u nás a tisíce dalších ve 143 zemích světa vyrazily na řeky, rybníky, přehrady, jezera a mořská pobřeží.

Milovníci ptactva se tak zapojili do Mezinárodního sčítání vodních ptáků (International Waterbird Census), které probíhá již od roku 1966 jako celosvětově nejstarší a nejrozsáhlejší projekt tzv. občanské vědy (citizen science). Projekt přináší jedinečné informace o tom, jak populace vodních ptáků reagují na globální klimatické změny i změny životního prostředí. Sčítání v Česku tradičně organizuje Fakulta životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze jako součást mezinárodního projektu koordinovaného organizací Wetlands International.

Sčítání vodních ptáků se neobejde bez nepostradatelné pomoci dobrovolníků. Více než 400 ornitologů o víkendu sčítá vodní ptáky na více než 800 lokalitách na řekách, rybnících, přehradách i průmyslových vodách po celém našem území. „Přestože o zimujících vodních ptácích u nás již mnohé víme, je každý rok sčítání svým způsobem unikátní. To loňské nás překvapilo nebývalým množstvím severských kachen hvízdáků eurasijských nebo také velkým počtem kopřivek obecných, které jinak využívají spíše zimoviště na jih od našeho území. Letos se zdá, že budou zjištěny nižší počty severských husí a očekáváme naopak více vzácnějších druhů kachen zimujících obvykle na pobřeží Baltského moře,“ říká Zuzana Musilová, koordinátorka sčítání v Česku.

Více informací o tomto projektu a komunikaci s dobrovolníky zajišťují webové stránky www.waterbirdmonitoring.cz.

Zdroj: www.fzp.czu.cz

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content