Svátek má

Ivo
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Open science v Knihovně ČZU

Termín Open Science, v českém ekvivalentu Otevřená věda, je v Knihovně ČZU v posledním roce velmi často skloňován. A nejen u nás. Tímto tématem se intenzivně zabývají knihovníci, vědci i politici z celého světa.

Podle nejčastější definice je Open science hnutí, které usiluje o sdílení všech kroků výzkumného procesu bezplatně a s širokou veřejností. Prakticky to znamená například přechod k Open access modelu publikování, veřejné sdílení výzkumných dat, transparentní recenzní řízení při schvalování článků a mnoho dalšího.

Termín Open science je ve vědecké komunitě skloňován čím dál více. Je téměř jisté, že se nejedná o momentální trend, který brzy vyšumí do ztracena. Požadavky na Open access a vedení managementu správy dat jsou již nyní pevně ukotveny v podmínkách pro získání prestižních evropských i některých českých grantů (např. Horizon 2020, program KAPPA od TAČR). Lze očekávat, že se podobné požadavky brzy objeví nejen u dalších grantů, ale i v české legislativě.

Proto jsme v knihovně připraveni vám v této oblasti poradit. Na podzim jsme spustili nové webové stránky, na kterých můžete najít základní informace o problematice Open access a Open data, doplněné o řadu praktických tipů. Pokud si nebudete vědět rady například při výběru otevřeného časopisu či tvorbě managementu správy dat, můžete se poradit s naší Open science koordinátorkou, Bc. Anežkou Kodatovou. Neváhejte psát dotazy, podněty a připomínky na e-mail openscience@lib.czu.cz.

Jsme rádi, že na akademické půdě pozorujeme vesměs kladný postoj k principům Otevřené vědy. Z dotazníku týkajícího se postoje autorů k publikování v režimu Open access, který byl pracovníkům i studentům rozeslán minulé léto, vyplynulo, že s principem Open access naprosto nebo spíše souhlasí téměř 82 % dotazovaných. Největší obavy panují z financí a nutnosti platit publikační poplatky. I s tím vám v knihovně můžeme do určitě míry pomoci, například nabídnutím poukazů na Open access publikování u některých vydavatelů. Z výsledků dotazníkového šetření je rovněž zřejmý velký zájem o semináře na téma otevřeného publikováni. Přednášky o Open science jsme již zařadili do osnov našich předmětů pro doktorandy a do budoucna budou tematické akce přibývat.  Sledujte naše webové stránky, ať vám nic neunikne!

 

Anežka Kodatová

Grafika: Lucie Štrosová

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content