Svátek má

Nela a Hromnice
3°C
Broken clouds
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
3°C
Broken clouds
Čtvrtek
67%
06:33
Min: 2°C
989
15:57
Max: 6°C
WNW 5 m/s

Open science v Knihovně ČZU

Termín Open Science, v českém ekvivalentu Otevřená věda, je v Knihovně ČZU v posledním roce velmi často skloňován. A nejen u nás. Tímto tématem se intenzivně zabývají knihovníci, vědci i politici z celého světa.

Podle nejčastější definice je Open science hnutí, které usiluje o sdílení všech kroků výzkumného procesu bezplatně a s širokou veřejností. Prakticky to znamená například přechod k Open access modelu publikování, veřejné sdílení výzkumných dat, transparentní recenzní řízení při schvalování článků a mnoho dalšího.

Termín Open science je ve vědecké komunitě skloňován čím dál více. Je téměř jisté, že se nejedná o momentální trend, který brzy vyšumí do ztracena. Požadavky na Open access a vedení managementu správy dat jsou již nyní pevně ukotveny v podmínkách pro získání prestižních evropských i některých českých grantů (např. Horizon 2020, program KAPPA od TAČR). Lze očekávat, že se podobné požadavky brzy objeví nejen u dalších grantů, ale i v české legislativě.

Proto jsme v knihovně připraveni vám v této oblasti poradit. Na podzim jsme spustili nové webové stránky, na kterých můžete najít základní informace o problematice Open access a Open data, doplněné o řadu praktických tipů. Pokud si nebudete vědět rady například při výběru otevřeného časopisu či tvorbě managementu správy dat, můžete se poradit s naší Open science koordinátorkou, Bc. Anežkou Kodatovou. Neváhejte psát dotazy, podněty a připomínky na e-mail openscience@lib.czu.cz.

Jsme rádi, že na akademické půdě pozorujeme vesměs kladný postoj k principům Otevřené vědy. Z dotazníku týkajícího se postoje autorů k publikování v režimu Open access, který byl pracovníkům i studentům rozeslán minulé léto, vyplynulo, že s principem Open access naprosto nebo spíše souhlasí téměř 82 % dotazovaných. Největší obavy panují z financí a nutnosti platit publikační poplatky. I s tím vám v knihovně můžeme do určitě míry pomoci, například nabídnutím poukazů na Open access publikování u některých vydavatelů. Z výsledků dotazníkového šetření je rovněž zřejmý velký zájem o semináře na téma otevřeného publikováni. Přednášky o Open science jsme již zařadili do osnov našich předmětů pro doktorandy a do budoucna budou tematické akce přibývat.  Sledujte naše webové stránky, ať vám nic neunikne!

 

Anežka Kodatová

Grafika: Lucie Štrosová

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content