Podle nejčastější definice je Open science hnutí, které usiluje o sdílení všech kroků výzkumného procesu bezplatně a s širokou veřejností. Prakticky to znamená například přechod k Open access modelu publikování, veřejné sdílení výzkumných dat, transparentní recenzní řízení při schvalování článků a mnoho dalšího.
Termín Open science je ve vědecké komunitě skloňován čím dál více. Je téměř jisté, že se nejedná o momentální trend, který brzy vyšumí do ztracena. Požadavky na Open access a vedení managementu správy dat jsou již nyní pevně ukotveny v podmínkách pro získání prestižních evropských i některých českých grantů (např. Horizon 2020, program KAPPA od TAČR). Lze očekávat, že se podobné požadavky brzy objeví nejen u dalších grantů, ale i v české legislativě.
Proto jsme v knihovně připraveni vám v této oblasti poradit. Na podzim jsme spustili nové webové stránky, na kterých můžete najít základní informace o problematice Open access a Open data, doplněné o řadu praktických tipů. Pokud si nebudete vědět rady například při výběru otevřeného časopisu či tvorbě managementu správy dat, můžete se poradit s naší Open science koordinátorkou, Bc. Anežkou Kodatovou. Neváhejte psát dotazy, podněty a připomínky na e-mail openscience@lib.czu.cz.
Jsme rádi, že na akademické půdě pozorujeme vesměs kladný postoj k principům Otevřené vědy. Z dotazníku týkajícího se postoje autorů k publikování v režimu Open access, který byl pracovníkům i studentům rozeslán minulé léto, vyplynulo, že s principem Open access naprosto nebo spíše souhlasí téměř 82 % dotazovaných. Největší obavy panují z financí a nutnosti platit publikační poplatky. I s tím vám v knihovně můžeme do určitě míry pomoci, například nabídnutím poukazů na Open access publikování u některých vydavatelů. Z výsledků dotazníkového šetření je rovněž zřejmý velký zájem o semináře na téma otevřeného publikováni. Přednášky o Open science jsme již zařadili do osnov našich předmětů pro doktorandy a do budoucna budou tematické akce přibývat. Sledujte naše webové stránky, ať vám nic neunikne!
Anežka Kodatová
Grafika: Lucie Štrosová

Podobné články
„The Power of Science – Many Perspectives on our World“, tedy „Síla vědy – mnoho pohledů na náš svět “… Téma letošní konference univerzitní sítě Euroleague for Life Sciences (ELLS), která se konala ve dnech 17.–18. listopadu 2023 na německé
Člen Biogas Research Team Jan Staš reprezentoval svůj tým NOSATOR-FLOW při přebírání ceny za mimořádný úspěch v soutěži, která hledala řešení problému plýtvání s potravinami. Slavnostní ceremoniál se konal v čínském městě San-ja. Tým tvořilo pět mladých vědců z Fakulty