Svátek má

Zbyšek
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Od ranního šálku kávy až k ochraně dřeva

Ve více než šedesáti rostlinách se v různém množství nachází kofein. Nejběžnějším zdrojem jsou kakaové boby, káva a čajové listy, kolové oříšky, plody guarany a yerba maté. Většina lidí si bez ranní dávky kofeinu nedokáže představit svůj start dne. Je ale možné využít kofein i jinak, například k ochraně dřeva?

S celosvětově vysokou spotřebou kávy je problém s kávovým odpadem. Ten může při špatné likvidaci představovat riziko pro zdraví lidí a životní prostředí. Je proto důležité najít způsob, kterým lze tyto zbytky využít. Na trhu již figuruje několik firem, které se věnují recyklaci kávové sedliny, z níž vyrábí například boty, brýle, hrnky, textil nebo pelety na topení.  Protože kofein obsahuje metylxantiny, které rostliny produkují jako svou ochranu proti škůdcům, vyvstává otázka, zda je možné využít kofein k ochraně dřeva.

Na katedře zpracování dřeva a biomateriálů Fakulty lesnické a dřevařské pracuje tým zabývající se ochranou dřeva. Jeho členové se v čele s doc. Milošem Pánkem spojili s pracovníky Fakulty stavební ČVUT v Praze pod vedením RNDr. Kláry Kobetičové a zpracovali projekt GA ČR, zabývající se kofeinem a možnostmi jeho uplatnění v ochraně dřeva proti biotickým činitelům.

Cílem bylo zjistit, zda je kofein schopen ochránit dřevo proti vybraným druhům dřevokazných hub, plísní a zároveň proti hmyzu. Testováno bylo dřevo smrku, borovice a buku. Nedílnou součástí výzkumu bylo otestovat i další vlastnosti dřeva, které by mohly být úpravou negativně ovlivněny. Základní výzkum se věnoval metylxantinům, na živných půdách ověřil schopnost těchto látek inhibovat růst vybraných druhů dřevokazných hub. Následující testy na vzorcích dřeva již testovaly odolnost dřeva impregnovaného roztokem kofeinu proti napadení termity, plísněmi a dřevokaznými houbami.

Mykologické testy v Kolleho baňce

Testy byla zjištěna insekticidní účinnost použitého roztoku kofeinu. Vytvořená „kofeinová bariéra“ na povrchu dokázala ochránit dřevo proti průniku hyf dřevokazných a dřevozbarvujících hub. Doprovodné testy nepotvrdily výrazné ovlivnění dalších vlastností dřeva, které by mohly omezit jeho využití. Nevýhodou kofeinu je nedostatečná schopnost vázat se na dřevo, což je zapříčiněno jeho dobrou rozpustností ve vodě. Je proto potřeba použít dodatečnou hydrofobní úpravu, případně vrchní krycí nátěr, který zabrání vyplavení kofeinu. Úprava kofeinem dokonce dokázala zlepšit adhezi dřeva a tím i životnost vodou ředitelných nátěrových hmot.

Kofein by mohl chránit před degradací zastřešené dřevěné konstrukce, sloužil by jako pojistka při občasném výskytu vody. Také by se dal použít k úpravě dřevěných obalů na potraviny, protože při styku s nimi není škodlivý.

V ochraně proti plísním se kofein sice nevyrovná komerčně dostupným přípravkům, ale jeho velkým plusem je bezpečnost pro životní prostředí, zdravotní neškodnost, ekonomické hledisko a možnost zužitkování odpadních látek.

Ing. Kristýna Šimůnková, Ph.D.

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content