Svoji roli poprvé sehrály i nové tůně a revitalizační opatření realizovaná z velké části za podpory Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a v rámci pilotního projektu Chytrá krajina.
PODĚKOVÁNÍ OBCE STŘÍBRNÁ SKALICE
„Poděkování starosty obce Josefa Havlíka za účinnou protipovodňovou ochranu Stříbrné Skalice si velmi ceníme. Je pro nás mimo jiné potvrzením, že projekt Chytrá krajina se v praxi ukazuje jako velmi účinný nástroj adaptace na klimatickou změnu. Učí nás, jak přizpůsobit krajinu extrémním povětrnostním událostem a zajistit tak dlouhodobou ochranu nejen majetku, ale především životů lidí. Všem zaměstnancům podniku Lesy ČZU, kteří během povodní byli v akci, děkuji za jejich profesionální výkon,“ řekl k dopisu rektor ČZU Petr Sklenička.
„Díky permanentnímu monitoringu předpovědí i průběhu srážek byly všechny rybníky na Jevanském potoce preventivně odpouštěny, aby se vytvořil maximální retenční prostor pro zachycení povodňové vlny. Současně byly výpustní zařízení a bezpečnostní přelivy průběžně čištěny a překážky včas odstraněny. Po celou dobu trvání povodňového ohrožení byl v pohotovosti krizový tým rybářů a lesníků, kteří s příslušnou technikou neustále situaci monitorovali a v případě potřeby okamžitě zasahovali,“ upřesnil ředitel podniku Lesy ČZU Zdeněk Macháček.
„Nejnáročnější situace nastala u rybníků Šáchovec a Pilský. Díky pravidelné údržbě i nově vybudovaným opatřením ale rybníky bezpečně zachytily obrovské množství vody, čímž výrazně omezily záplavy a snížily škody v obci Stříbrná Skalice i na jiných místech níže po proudu,“ dodal náměstek Lesů ČZU Karel Blažek.
Podobné články
Nová kniha z dílny ornitologů z Fakulty životního prostředí přináší výjimečný pohled do světa ptáků a nabízí nejen vizuální zážitek, ale také propojení s přírodou prostřednictvím zvuků. Kniha obsahuje přes 700 fotografií nepěvců z celého světa doplněných o informace z
V Aule České zemědělské univerzity je od 11. do 25. listopadu 2024 k vidění výstava Střípky revoluce věnovaná 35. výročí počátku konce totalitního režimu.