Festival proběhl vzhledem ke koronavirové pandemii v online prostředí. Hlavní cenu Grand Prize udělila porota nejlepšímu dokumentu, oceněnému oběma festivaly – AFO i ČZU. Je jím film Když už víš / Once You Know. Celovečerní debut francouzského tvůrce Emmanuela Cappelina vznikal více než sedm let a s odstupem mapuje rozsáhlou periodu boje proti klimatické krizi. Režisér se v sebereflektivním dokumentu při hledání východiska z nevyhnutelné krize obrací k vědkyním a vědcům z oborů klimatologie, energetiky či psychologie. Představuje komunitní způsoby života v lokálních demokraciích a občanské iniciativy, směřující ke vzpouře proti nefunkčnímu systému, jenž je pouze jedním z dílků v této komplexní skládačce.
Cenu ČZU Film Festu za nejlepší mezinárodní populárně vědecký dokumentární film získal snímek francouzského dokumentaristy Jacquese Mitsche Hlenky – géniové bez mozku / The Blob, a Genius without a Brain. Cenu AFO v této kategorii si odnáší britský režisér a scénárista Nicolas Brown za Pravidla Serengeti / The Serengeti Rules. Divácká cena patří filmu červená zelená modrá / red green blue studentky FAMU International Anny Fokker. Její dokument o světelném znečištění, problému, ovlivňujícím zdraví velké části dnešní populace i životní prostředí, zaujal značnou část diváků.
Na programu nesoutěžní sekce byly dva filmy natočené tvůrci z řad ČZU. Na Fakultě životního prostředí vznikl dokument O vlcích a lidech. Fakulta tropického zemědělství představila krátký snímek Jak se žije v Nepálu s pandemií.
„Těší nás, že jsme díky spojení dvou univerzit a jejich festivalů mohli divákům poskytnout přístup k většímu množství filmů a projektů. Filmy i bonusové materiály, které jsme nabídli, snad pomohly zodpovědět otázky týkající se současné světové situace, kdy jsou vyčerpávány přírodní zdroje, v ohrožení je i biodiverzita naší planety. Právě vědci a filmaři reprezentující Českou zemědělskou univerzitu představili filmy, týkající se udržitelného rozvoje, potenciálních zdrojů energie, péče o přírodu a vývoje technologií,“ říká rektor ČZU v Praze profesor Petr Sklenička a s nadějí se dívá do budoucnosti festivalu: „Věřím, že příští ročník proběhne standardně a umožní všem příznivcům setkání v kampusu ČZU a v pražských kinech.“
ČZU Film Fest je jedinečnou mezinárodní kulturní událostí, reagující na nejzávažnější současná společenská témata, jako jsou klimatická změna, udržitelné hospodaření s vodou, města jako tepelné ostrovy apod. Spojuje filmové profesionály, vědce, studenty a veřejnost s cílem zvýšit povědomí o důležitých tématech, týkajících se udržitelného života na naší planetě. Je platformou, která dává hlas dokumentaristům i vědcům, aby představili své myšlenky o udržitelném rozvoji, nových potenciálních zdrojích energie nebo technologickém vývoji.
Lenka Prokopová
Text k foto:
Grand Prize – skleněnou větev – vytvořil jako trofej pro absolutního vítěze David Valner. Hlavní cena AFO a ČZU Film Festu v sobě nese cosi společného oběma festivalům: odkaz přírody ve své formě i použitém materiálu.
Podobné články
V zeleném kampusu ČZU je řada vzácných dřevin a mezi ty nejcennější patří cedry. Je jich tu celkem osm, pět v Libosadu a tři přímo v kampusu. Jeden z nich, cedr atlaský rostoucí za Fakultou agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů,
Češi v roce 2023 nasbírali bezmála 29 tisíc tun lesních plodin, což jsou tři čtvrtiny dlouhodobého ročního průměru. Nejčastěji sbíranými plody jsou houby, borůvky, maliny a ostružiny. Celková návštěvnost lesa má stoupající trend. Vloni do něj alespoň jednou za měsíc