Svátek má

Zita
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Nultý ročník ČZU Film Festu se konal online

Festival proběhl vzhledem ke koronavirové pandemii v online prostředí. Hlavní cenu Grand Prize udělila porota nejlepšímu dokumentu, oceněnému oběma festivaly – AFO i ČZU. Je jím film Když už víš / Once You Know. Celovečerní debut francouzského tvůrce Emmanuela Cappelina vznikal více než sedm let a s odstupem mapuje rozsáhlou periodu boje proti klimatické krizi. Režisér se v sebereflektivním dokumentu při hledání východiska z nevyhnutelné krize obrací k vědkyním a vědcům z oborů klimatologie, energetiky či psychologie. Představuje komunitní způsoby života v lokálních demokraciích a občanské iniciativy, směřující ke vzpouře proti nefunkčnímu systému, jenž je pouze jedním z dílků v této komplexní skládačce.

Cenu ČZU Film Festu za nejlepší mezinárodní populárně vědecký dokumentární film získal snímek francouzského dokumentaristy Jacquese Mitsche Hlenky – géniové bez mozku / The Blob, a Genius without a Brain. Cenu AFO v této kategorii si odnáší britský režisér a scénárista Nicolas Brown za Pravidla Serengeti / The Serengeti Rules. Divácká cena patří filmu červená zelená modrá / red green blue studentky FAMU International Anny Fokker. Její dokument o světelném znečištění, problému, ovlivňujícím zdraví velké části dnešní populace i životní prostředí, zaujal značnou část diváků.

Na programu nesoutěžní sekce byly dva filmy natočené tvůrci z řad ČZU. Na Fakultě životního prostředí vznikl dokument O vlcích a lidech. Fakulta tropického zemědělství představila krátký snímek Jak se žije v Nepálu s pandemií.

„Těší nás, že jsme díky spojení dvou univerzit a jejich festivalů mohli divákům poskytnout přístup k většímu množství filmů a projektů. Filmy i bonusové materiály, které jsme nabídli, snad pomohly zodpovědět otázky týkající se současné světové situace, kdy jsou vyčerpávány přírodní zdroje, v ohrožení je i biodiverzita naší planety. Právě vědci a filmaři reprezentující Českou zemědělskou univerzitu představili filmy, týkající se udržitelného rozvoje, potenciálních zdrojů energie, péče o přírodu a vývoje technologií,“ říká rektor ČZU v Praze profesor Petr Sklenička a s nadějí se dívá do budoucnosti festivalu: „Věřím, že příští ročník proběhne standardně a umožní všem příznivcům setkání v kampusu ČZU a v pražských kinech.“

ČZU Film Fest je jedinečnou mezinárodní kulturní událostí, reagující na nejzávažnější současná společenská témata, jako jsou klimatická změna, udržitelné hospodaření s vodou, města jako tepelné ostrovy apod. Spojuje filmové profesionály, vědce, studenty a veřejnost s cílem zvýšit povědomí o důležitých tématech, týkajících se udržitelného života na naší planetě. Je platformou, která dává hlas dokumentaristům i vědcům, aby představili své myšlenky o udržitelném rozvoji, nových potenciálních zdrojích energie nebo technologickém vývoji.

Lenka Prokopová

 

Text k foto:
Grand Prize – skleněnou větev – vytvořil jako trofej pro absolutního vítěze David Valner. Hlavní cena AFO a ČZU Film Festu v sobě nese cosi společného oběma festivalům: odkaz přírody ve své formě i použitém materiálu.

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content