Program vznikl ve spolupráci s Českým vysokým učením technickým v Praze, konkrétně s Fakultou biomedicínského inženýrství. Absolvent programu se uplatní zejména jako asistent veterinárního lékaře na pracovištích specializované péče (veterinární kliniky, veterinární nemocnice, univerzitní kliniky) zaměřených na pokročilou laboratorní a přístrojovou diagnostiku, resp. terapii, jako asistent veterinární péče v chovech hospodářských i zájmových zvířat, ale i zvířat laboratorních, zoozvířat a zvířat záchranných stanic a v neposlední řadě jako veterinární asistent zaměřený na výkon specifikovaných kompetencí (welfare, one health aj.) v orgánech státní správy (např. SVS MZe aj.)
„Program, který jsme akreditovali, by měl úroveň veterinární péče povýšit zejména v tom ohledu, že jeho absolventi budou odborníky na zobrazovací metody a na pokročilou diagnostiku obecně, při které budou schopni obsluhovat i náročné a velmi nákladné přístroje a stanou se tak nepostradatelnými asistenty veterinárního lékaře. Veterinární medicína se dynamicky rozvíjí, a proto potřebuje profesionály schopné reflektovat nejmodernější trendy v diagnostice,“ uvádí prof. MVDr. Miroslav Svoboda, CSc., garant studijního programu a dodává: „Studijní program zaručuje odbornost a kvalitu veterinární péče v celém jejím rozsahu. Je totiž prokázáno, že komplexní přístup k pacientovi zlepšuje prognózu onemocnění až o 40 procent.“
Program se vyznačuje důrazem na praxi, a to jak přímo na univerzitě, tak i ve veterinárních klinikách a nemocnicích u nás i v zahraničí. Studenti budou mít možnost získat rozsáhlé praktické zkušenosti také díky tomu, že se do výuky zapojují kliničtí veterináři a další specialisté. Tato praxe jim umožní získat nejen teoretické znalosti, ale také praktické dovednosti nezbytné pro úspěšnou kariéru v oboru.
Jedná se o první a zatím jediný program na ČZU, který nabízí možnost získání titulu Mgr. resp. MSc., což otevírá absolventům dveře k široké škále profesních příležitostí. Magisterský studijní program je vhodný jako navazující studium pro absolventy či absolventky bakalářského programu Veterinární asistent FAPPZ nebo pro uchazeče bakalářského oboru biologického zaměření. Je akreditován i v anglické verzi a jeho výuka je připravována pro příští rok.
Magisterský studijní program Veterinární asistent – specialista představuje významný přínos pro veterinární vzdělávání v České republice a nabízí příležitost pro všechny, kteří se chtějí specializovat v klíčových a perspektivních oblastech veterinární medicíny.
Zdroj: FAPPZ / Karla Mráčková
Podobné články
Docent Lukáš Trakal z katedry geoenvironmentálních věd Fakulty životního prostředí ČZU v Praze převzal 24. listopadu 2024 prestižní ocenění Česká hlava – Cena Ministra životního prostředí.
Výsledky vyhlásili 22. listopadu 2024 zástupci ústavu Česká hlava PROJEKT, který pomáhá vědcům a
Výjimečnou příležitost objevovat tajemství výroby potravin nabídl v pátek 22. listopadu 2024 všem vyznavačům kvalitní a zdravé stravy Potravinářský pavilon České zemědělské univerzity. Den otevřených dveří pořádaný ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj byl spojen s komentovanými prohlídkami a