Příprava absolventů na střet s realitou trhu práce je středobodem veškerých aktivit Kariérního centra ČZU v Praze. Jeho pracovníci se snaží studentům ulehčit první kroky profesní dráhy a vybavit je pro život za hranicemi kampusu. Na jaře se tato stěžejní aktivita Kariérního centra ČZU uskutečnila v on-line prostředí. Osvědčilo se to, a tak bude veletrh v této podobě zachován i na podzim. Studenti mohou z pohodlí domova oslovit firmu a zjistit důležité informace o svém potenciálním zaměstnavateli.
Veletrh patří k tradičním aktivitám začátku letního semestru kampusu ČZU. Před lety tento termín „vykopla“ Provozně ekonomická fakulta a pak se přidaly i další fakulty spolu s celouniverzitní částí, kterou pořádá Kariérní centrum. A to plánuje nabídku veletrhů rozšířit. V tomto roce přidává podzimní termín, který bude napříště vždy online. Virtuální veletrh přináší několik zajímavých možností: skvělou měřitelnost, jiný rozměr a hloubku setkání a lepší dostupnost pro zahraniční zaměstnavatele.
„Všem doporučujeme zaregistrovat se co nejdříve, a hlavně vložit CV, protože zaměstnavatelé mají možnost CV procházet a dopředu si pozvat zajímavé studenty k osobnímu hovoru. Což se v jarní edici ukázalo jako velmi přínosné a byli studenti, kteří dostali i osm pozvánek,“ říká vedoucí Kariérního centra ČZU Přemysl Gubani.
Samotný veletrh je postaven na osobních setkáních se zástupci společností. Pokud vás tedy nějaká firma zaujme, stačí se postavit do virtuální fronty a čekat na spojení. Všechna setkání začínají formou psaného chatu, ze kterého pak může být i audio nebo video hovor. Vše je ohraničeno deseti minutami. V jarní edici se uskutečnilo 715 setkání, což znamenalo neskutečnou porci 6254 minut individuálních rozhovorů. Na podzimní edici je zajištěno 15 vystavovatelů a někteří z nich na ČZU zavítají vůbec poprvé. Před samotným veletrhem, ve dnech 18.–20. října, bude příležitost poslechnout si firemní prezentace. Nebo navštívit některý z rozvojových workshopů Kariérního centra.
A proč vlastně další veletrh a proč na začátku akademického roku, kdy mají studenti jiné starosti?
„Položme si základní otázku: Co je vlastně smyslem veletrhu? A co je jeho přínosem? V tradičním pojetí je hlavním smyslem najít si práci, brigádu, stáž nebo téma diplomové či bakalářské práce. Což je vlastně strašně nefunkční pohled na věc,“ míní Přemysl Gubani, který vidí univerzitní veletrhy práce jako pískoviště, kde si můžeme všichni bezpečně hrát a rozvíjet se. „Z pohledu kariérního rozvoje je studium na vysoké škole tří až pětileté období, které studenti mají, aby našli svoje místo ve světě. To můžeme přiblížit na třech hlavních úkolech: Najít ideální práci, která by mě naplňovala – nejlepší cesta je hledat, inspirovat se, zkoušet a poznávat. Osvojit si kariérní kompetence – tedy dovednosti, jak hledat, získat práci, zapracovat se a minimalizovat rizika, že se spálím. Posilovat svůj osobní kapitál – akademické znalosti – sociální kontakty – a dovednosti pro život, mezi něž patří komunikace, aktivní přístup, iniciativa, zvědavost a mnoho dalšího. Veletrhy umožní trénování všech zmíněných kompetencí,“ zdůrazňuje vedoucí Kariérního centra ČZU.
Veletrhy pracovních příležitosti také nabízejí možnost prozkoumat řadu firem a jejich nabídky a ptát se zástupců, kteří si udělali čas a jsou připraveni se studenty mluvit. Firmy mají rády aktivní, zvídavé lidi s jistou mírou komunikačních dovedností. A jak nejlépe tyto dovednosti ukázat? Přemysl Gubani má i na to odpověď: „Ne tím, že si je napíšu do CV. Ale tím, že je používám. Zvídaví lidése ptají, ptají se hodně a dobře. Aktivní lidé prostě přijdou na veletrh a osloví zástupce firmy. Co nejhoršího se může stát, když se nepodaří oslovit zaměstnavatele dobře? No vlastně vůbec NIC. A když se zadaří, tak kdo ví. Může se dostavit vedlejší efekt takové hry, a to může být skvělá práce, praxe, stáž nebo spolupráce na diplomové či bakalářské práci. Protože náhodným osudovým setkáním se hůř vyhýbá, když jim jdeme pěkně naproti s otevřenou náručí.“
registrace:
Podobné články
V úterý 5. prosince 2023 se v prostorách Rezidence primátora hl. m. Prahy konalo slavnostní předávání mimořádného stipendia prof. Vlčka. Toto ocenění poskytuje iniciativa Study in Prague každoročně zahraničním studentům pěti vysokých škol za mimořádný přínos k šíření dobrého jména
Na počátku adventu Česká zemědělská univerzita v Praze tradičně přináší malý dárek všem, kteří zde pracují, studují nebo se o univerzitu zajímají. Nové číslo zpravodaje Živá univerzita právě vychází a nabízí 111 stran čtení o životě a dění na ČZU