Svátek má

Jaroslav
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

„Nenechte se odradit složitostí cesty k úspěšné vědecké kariéře, stojí to za to,“ radí docentka Lucie Kvasničková Stanislavská

Rozhovor vznikl v rámci kampaně Měsíc žen ve vědě, kterou ČZU spustila s podporou projektu AGRIGEP při příležitosti Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě. Tento svátek připadá na 11. února a od tohoto data vám každý týden představujeme jednu z vědkyň, které v současné době působí na České zemědělské univerzitě. Dnes jsme oslovili doc. Ing. Lucii Kvasničkovou Stanislavskou, Ph.D., zástupkyni vedoucího katedry managementu a marketingu Provozně ekonomické fakulty. Oblastí jejího vědeckého zájmu je udržitelný management. Je vdaná, má dvě děti, desetiletého syna a osmiletou dceru.

Jak dlouho ve svém oboru působíte a proč jste se pro něj rozhodla?

Udržitelnému managementu jsem se začala věnovat již v dobách doktorského studia, které jsem zahájila v roce 2008. Rozhodnutí specializovat se na udržitelný management bylo motivováno mým přesvědčením, že podnikání by nemělo být pouze o tvorbě zisku, ale mělo by také přinášet prospěch společnosti jako celku. Věřím, že udržitelný management je klíčem k budování lepší a spravedlivější společnosti, která dbá nejen na ekonomický růst, ale také na ochranu životního prostředí a sociální spravedlnost.

Jak vnímá vaše pracovní nasazení rodina a blízké okolí?

Moje nejbližší rodina mě podporuje a je pro mě velkou oporou. Věřím, že děti již začínají chápat, co stojí za mým pracovním nasazením, a jsou na mé pracovní úspěchy hrdé. Bez podpory a pochopení manžela bych nebyla schopna svou práci takto intenzivně vykonávat.

Nicméně je pravda, že ne všichni v mém blízkém okolí mají stejný názor na mé pracovní nasazení. Část rodiny by preferovala, kdybych měla méně náročnou práci a více času na rodinu i na sebe. Takové názory vnímám a neignoruji je. Spíše mě to vyzývá k nalezení rovnováhy mezi prací a rodinným životem. Svou práci mám ráda a považuji ji za důležitou součást života.

Jak se vám daří vytvářet rovnováhu mezi osobním a pracovním životem?

Jako pro mnoho dalších lidí je to pro mě výzva. Mám obrovské štěstí, že mám v této oblasti podporu na pracovišti, přesto je pro mě sladění pracovního a rodinného života velmi těžké. Chtěla bych být dobrou matkou i dobrou vědkyní, a občas mám pochybnosti, zda je to vůbec možné. Jsou situace, kdy se neubráním výčitkám, že nenaplním očekávání ani v roli matky, ani ve své profesní činnosti.

Co nejvíce oceňujete na přístupu zaměstnavatele?

Velmi oceňuji přístup mého nadřízeného i předchozí nadřízené na katedře managementu a marketingu, kde působím.  Oba měli pochopení pro moji osobní situaci po narození dětí a umožnili mi zachovat si kontakt s prací za takových podmínek, které odpovídaly mým rodinným potřebám. Dokud byly děti malé, mohla jsem mít zkrácený pracovní úvazek a jeho postupné navyšování jsem si mohla řídit sama. Výhodou pro sladění pracovního a rodinného života jistě také je, že můj obor nevyžaduje práci v laboratoři. Současný technologický rozvoj mi umožnuje pomocí cloudů pracovat na výzkumu z domova, takže si mohu brát home office, kdy potřebuji.

Co by vám usnadnilo výkon zaměstnání? A co by vás podpořilo ve vašich pracovních aktivitách?

Ve skutečnosti jsem šťastná, že mám vhodné pracovní podmínky, flexibilitu a porozumění na katedře, zejména pokud jde o roli matky. Má hlavní výzva je spíše interní než vnější. Jak věda, tak mateřství vyžadují intenzivní úsilí a čas. Přála bych si proto nalézt schopnost harmonizovat role vědkyně a matky, což považuji za klíčové pro úspěšné zvládání zaměstnání a rodinného života. Věřím, že péče o duševní hygienu a schopnost nalézt rovnováhu mezi profesními a osobními záležitostmi jsou stejně důležité jako řešení vnějších bariér.

Máte nějakou radu, doporučení pro ženy a dívky, které uvažují o kariéře vědkyně?

Akademickou sféru vnímám na základě svých zkušeností jako velmi vstřícnou k ženám. Nikdy jsem se jako žena necítila diskriminovaná. Je to samozřejmě hodně dáno lidmi, které mám v pracovním prostředí kolem sebe, a také mým oborem. Jedním z faktorů, který může být vnímán jako překážka při budování kariéry v akademickém prostředí, je často dlouhá a náročná cesta, která vede od rozhodnutí k dosažení významných kariérních úspěchů. Tato cesta vyžaduje obvykle minimálně čtyřleté postgraduální studium a mnoho dalších let intenzivního profesního růstu a výzkumu. Nicméně, mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že kariéra vědkyně za to stojí. Mám-li dát dívkám a ženám nějaké doporučení, je to právě toto: nenechte se odradit složitostí a zdánlivou délkou této cesty. Vědecká kariéra nabízí mnoho příležitostí k objevování, růstu a vlivu na svět kolem vás.

Foto: Petr Zmek

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content