Svátek má

Valérie
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Nekopírujeme současnost, přinášíme trendy: Inovace v preventivní péči o zdraví nejen pro zaměstnance České zemědělské univerzity v Praze

Péče o zdraví může mít i hlubší rozměr. Základem by měla být prevence, k níž neodmyslitelně patří pravidelná laboratorní vyšetření zaměřená na civilizační choroby, potravinové intolerance, alergie, rizika zubního kazu nebo třeba analýzu mikrobiomu. A právě to je podstatou projektu Inovace v preventivní péči o zdraví, který nyní společně rozjíždějí Česká zemědělská univerzita a značka NEXTEOM. Veřejnosti byl představen na tiskové konferenci ve čtvrtek 8. června 2023.

Testy jako analýza mikrobiomu, zjišťování rizika zubního kazu, screening civilizačních chorob nebo vyšetření alergií a potravinových intolerancí jsou ve světě stále častější. Dokážou upozornit na mnoho zdravotních problémů a rizik a předcházet vážným zdravotním komplikacím.

Proč vás někdy bolí hlava, proč nemůžete zhubnout, máte potíže s pletí, výkonnost při sportu jde z ničeho nic dolů anebo proč vaše děti odmítají některé potraviny? Nejen na to může odpovědět analýza potravinových intolerancí, kterou nabízí značka NEXTEOM ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou.

„Například potravinové intolerance mohou vyvolávat nejrůznější problémy, které si ani s konkrétním jídlem nespojíte, protože se mohou dostavit i několik hodin či dnů poté, co jste něco snědli. Důsledkem mohou být nejen trávicí potíže, ale i kožní problémy, únava, poruchy spánku či bolest hlavy,“ říká MUDr. Jan Špička, MBA.

Totéž platí i o mikrobiomu, tedy zdravém osídlení trávicího traktu, zejména ústní dutiny a střev. Existuje stále více důkazů o spojitosti mezi orálním a střevním mikrobiomem a celkovým zdravím. Například nerovnováha v mikrobiomu může být spojena s rozvojem chronických zánětlivých procesů v organismu, což může vést k většímu riziku mnoha zdravotních problémů, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, cukrovka, a dokonce i některé druhy rakoviny.

Střevní mikrobiom je velmi důležitý pro fungování imunity a také ovlivňuje naši náladu či hmotnost. Přítomnost bakterie Streptococcus mutans v dutině ústní má zase vliv na riziko vzniku zubního kazu, které se dá včasným odhalením minimalizovat.

Tato vyšetření se dnes provádějí uživatelsky velmi přívětivě samoodběrem, a to prostřednictvím mikrosamplingu (v případě krevních testů odběrem několika kapek kapilární krve z prstu). Není nutný odběr žilní krve, dokonce ani návštěva odběrových míst. „Poštou vám dorazí sada pro samoodběr, nebo vám přijedeme provést odběr k vám domů či do firmy, dle vašich preferencí,“ dodává MUDr. Jan Špička, MBA. Následuje pohodlné a bezpečné doručení výsledků elektronickou formou s jejich srozumitelnou interpretací a vysvětlením naměřených hodnot tak, aby porozuměl i laik.

Česká zemědělská univerzita chce ve spolupráci s NEXTEOM v projektu Inovace v preventivní péči o zdraví poukázat na možnosti moderního přístupu k laboratorním analýzám. Novinkou je otevření kontaktního místa v areálu univerzity, které bude provozovat NEXTEOM a kde bude možné tato vyšetření absolvovat, případně konzultovat jejich význam a výsledky.

„Ke kvalitnímu pojetí života patří komplexní pohled na svět a přístup k němu. Tak jako se pomocí nejrůznějších strategických metod a nástrojů, v jejich souladu, staráme například o krajinu, která je zdrojem všech nezbytných potřeb pro život, umožňujeme také nejmodernější péči o lidské zdraví a následnou kvalitu života obecně. Vzhledem k tomu, že se jednotlivé faktory vzájemně ovlivňují, jsme si jisti dosažením vzájemné harmonie. Věříme, že tento benefit přispěje k celkově dobré kondici jednotlivců, kteří se starají o své zdraví a dbají na prevenci onemocnění,“ vysvětluje spolupráci se značkou NEXTEOM kvestor ČZU Ing. Jakub Kleindienst.

Kontaktní místo bude sloužit nejen zaměstnancům a studentům České zemědělské univerzity v Praze, ale i veřejnosti. www.nexteom.com

https://www.nexteom.com/future

Karla Mráčková

Foto: Petr Zátka

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content