Svátek má

Alois
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Nejen zahradnictví. Lesy ČZU letos poprvé návštěvníkům nabídly i pilu. A vyplatilo se to

Den otevřených dveří v zahradnictví v Jevanech má své tradiční místo v kalendáři akcí pro veřejnost. Je velkou a očekávanou událostí, kdy je možné nejen obdivovat několikahektarové pěstební plochy a sortiment rostlin, ale i nahlédnout pod pokličku provozu tohoto vytíženého střediska. Při pravidelných exkurzích organizátoři návštěvníkům představují rozsáhlé prostory pěstebních hal i skleníky s výpěstky šikovných rukou zahradnic.

Tato událost se vždy těší velkému zájmu, a tak jsme se rozhodli rozšířit nabídku a podělit se o taje rozsáhlého pilařského provozu v nedalekých Smrčinách. Otevřeli jsme i jeho brány a na prohlídku areálu pozvali širokou veřejnost.

Cesta na pilu vedla krátkou procházkou přímo ze zahradnictví pěstebními plochami kolem bohatého sortimentu výpěstků. Dále sadem mohutných sekvojovců a lesem po pěšince s doprovodnou lesní pedagogikou pro děti. Vítaným zpestřením byli koníci předvádějící práci při vyklízení pokácených kmenů z lesa a jejich svážení až před brány pily Smrčiny. Rozhodně bylo na co se dívat! Na pile byly vystaveny lesní stroje jako traktory s vyvážecími soupravami, železný kůň i harvestor a také nákladní odvozní souprava. Osazenstvo pilařského komplexu vše předvedlo v plném lesku a při dynamických ukázkách kácení i manipulace se dřevem.

Nebývalé pozornosti se těšily komentované prohlídky. Mistři dřevařské manipulace i zpracování a pořezu odpověděli na každý dotaz zájemců při procházce areálem mezi vonícími kládami dřeva z univerzitních lesů, u štípacího stroje na výrobu palivového dřeva nebo v samotném srdci celého provozu v pilnici. Pro většinu očí to bylo poprvé v životě, kdy mohly nahlédnout do míst, kde se rodí a přetváří energie zhmotněná ve dřevo na předměty každodenní potřeby. Ať už je to toaletní papír nebo židle, na kterou usedáme, stůl, u něhož se scházíme, nebo krovy střech nad našimi hlavami.

Velkým lákadlem byla Euro Jack Show, exhibice sportovců a sportovkyň soutěžících v dřevorubeckém sportu. Se zatajeným dechem sledovaly davy diváků sympatické dívky ohánějící se sekerami, jež z obřích polen ukusovaly mocné kusy dřeva, létající kolečka dřevěných koláčků, které dívky krájely motorovou pilou, jako by byly z másla. Aplaus publika nebral konce.

Petr Moravec za použití motorové pily trpělivě probouzel novou skulpturu ukrytou pod letokruhy dubového kmene. Jen málokdo by uvěřil, co lze za pomoci fantazie a motorové pily vytvořit za realistické ztvárnění lidí, jejich nálad, zvířat nebo abstraktních vizí. Zde jsme mohli v přímém přenosu vidět, jak se oživuje dřevo.

Nemalé pozornosti diváků se těšili i zástupci záchranných složek se svou technikou. Hasičský zásahový vůz byl pro všechny otevřen dokořán a každý mohl nahlédnout dovnitř a obdivovat vybavení mohutného stroje. Trpěliví příslušníci hasičského sboru vysvětlovali funkce jednotlivých typů vybavení a ovládacích prvků. Záchranářky umožnily každému, kdo sebral odvahu a přihlásil se, vyzkoušet nácvik resuscitace pacienta na figuríně. Měly celý den napilno, odvážných dětí i dospěláků tu bylo opravdu mnoho.

Ukázky ručního tesání trámů nás přenesly do dávných dob, kdy jedinými pomocníky tesařovými byly pila, sekera „širočina“, pořízy, dláta a hoblíky. Mistr svým fortelem a s téměř matematickou přesností z dubového kmene otesal dokonalý trám. Takový konstrukční prvek se dnes využívá při restaurování historických památek nebo slouží náročným zákazníkům, kteří si potrpí na poctivou ruční práci.

Komentátoři a hudební doprovod z rádia Blaník byli průvodci po jednotlivých programových blocích a po celou dobu tak lákali příchozí na aktuálně předváděné exhibice, svolávali ke komentovaným prohlídkám pilařských provozů, ale též nabízeli doporučení, co z podávaného občerstvení by návštěvníci rozhodně neměli opomenout. K mání tu byly čerstvě smažené řízky, grilovaná zvěřina, briošky plněné trhaným masem nebo palačinky s čokoládou či zavařenou, jež vykouzlily úsměvy na dětských tvářičkách ukoptěných od všech těch pochoutek.

Premiéra Dne s dřevaři uspořádaná Lesy ČZU se vydařila a není to jen dojem nás, organizátorů. Spokojeností zářili především ti, kteří s námi na pile strávili příjemný sobotní den. Obě střediska se předvedla v plném lesku a ukázala to nejlepší ze svého oboru, ve kterém jsou respektovanými špičkami. Svou činností, záběrem a sortimentem se tak mohla pochlubit široké veřejnosti a ukázat, že součást České zemědělské univerzity v Praze, Lesy ČZU, jsou místem, kde každý vždy najde, co potřebuje pro svou dílnu i zahradu. Díky synergii s akademickým zázemím jsou zároveň místem, kde se setkávají věda, výuka a praxe a vytvářejí hodnoty, na nichž se podílejí nejen zaměstnanci Lesů ČZU, ale také studenti při svých praxích, stážích a řešení projektů.

Za spolupráci a podporu bychom rádi poděkovali městu Kostelec nad Černými lesy a obcím Jevany a Vyžlovka. Náš program obohatily dřevorubkyně a dřevorubci z Euro Jack show, mistr řezbář Petr Moravec za Echo carving team a mistr tesař Ondřej Protiva s ručním tesáním trámů. Děkujeme také Sboru dobrovolných hasičů z Kostelce nad Černými lesy a záchranářkám ze spolku Kocour preventista za vzornou reprezentaci záchranných složek a jejich techniky. Za poskytnutou techniku a její předvedení patří dík společnosti Forest Meri, jmenovitě pánům Šmídovi a Prokšíkovi. Za ukázku techniky určené pro lesní těžbu i zahradní úpravy jsme vděčni japonské značce Echo. Velké poděkování patří i našemu mediálnímu partneru rádiu Blaník. Tato akce by se jen stěží uskutečnila bez práce, entusiasmu a ochoty zaměstnanců Lesů ČZU, jimž zejména patří naše díky.

Jakub Janda, Lesy ČZU

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content