Zahrada vůní
Tato putovní výstava je zapůjčená z Centra léčivých rostlin Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a nabízí jedinečnou příležitost přivonět si k unikátním i běžně dostupným vonným esencím. Dozvíte se o jejich původu, historii či způsobu zpracování. A také se seznámíte s procesem výroby parfémů a užívání vonných přípravků od historie až po současnost.
Workshop s nádechem Mexika
V červenci Botanická zahrada ve spolupráci s katedrou tropických plodin a agrolesnictví uspořádala workshop zaměřený na roubování rostlin. Praktické zkušenosti studentům předávala doktorandka M. Sc. Malisa Huizaru z mexické univerzity Universidad Autónoma Agraria Antonio Narro v Saltillu. V Botanické zahradě probíhala praktická část workshopu.
Vzácné kauliflorie
Zdejší rostliny si opravdu zaslouží obdiv a svých pár minut slávy. U několika z nich se objevily květy či plody přímo na kmeni. Tento jev se nazývá kauliflorie. Už tak zajímavé rostliny tím ještě více získávají na neobyčejnosti. Ve sklenících zahrady tak můžeme vidět krásně plodící či kvetoucí rostliny Plinia cauliflora, Annona muricata, Theobroma cacao a Ceratonia siliqua.
Fauna a děti, to jde dohromady
Protože jezírko se želvami v tropickém skleníku nedisponuje žádným filtračním zařízením, v horkém letním počasí se voda musí měnit častěji. Kolegové nasadí holínky, vezmou do rukou rýžáky a než se odčerpá voda, celé jezírko vyčistí, aby si v něm želvy mohly spokojeně plavat.
A právě želvy nejvíc zaujaly malé návštěvníky, kteří do zahrady vyrazili na výlet z příměstských táborů UK v Praze a z Libčic nad Vltavou. Děti si prohlédly zahradu za odborného komentáře zdejších zaměstnanců. Na závěr vyplnily pracovní listy určené pro předškoláky a první třídy základních škol a koncipované tak, aby podporovaly samostatné myšlení. Děti se zábavnou formou dozvědí něco ze světa tropů a subtropů, poučí se o původu rostlin a uvědomí si, jak široké je spektrum využití rostlin pro lidstvo.
Text: Lenka Prokopová / Zdislava Procházková
Foto: archiv Botanické zahrady FTZ
Podobné články
Česká zemědělská univerzita je ve dnech 9.– 13. září 2024 hostitelkou mezinárodní konference IENE 2024 na téma Biodiverzita a budoucnost dopravy. Na programu jsou plenární prezentace předních odborníků z oboru, tematické přednášky, interaktivní diskuse, prezentace posterů a exkurze za příklady
Chytrá krajina Amálie u Lán se v pátek 6. září 2024 stala místem setkání zástupců České zemědělské univerzity v Praze a společnosti T-Mobile s ministrem zemědělství Markem Výborným. Záměrem bylo prezentovat unikátní výzkumný projekt, svého druhu laboratoř pod širým nebem