Podle toho, co vědci nazývají prvním „vědecky věrohodným“ odhadem, existuje o 14 % více druhů stromů, než se dříve předpokládalo. Vědci se domnívají, že ze 73 300 druhů nebylo dosud objeveno 9200. Většina vzácných druhů se nachází v tropických pralesích, které však kvůli změně klimatu a odlesňování rychle mizí. Studie vychází z databáze desítek milionů stromů na více než 100 000 lesních pozemcích po celém světě.
K předpovědi pravděpodobného počtu druhů stromů vědci použili statistické metody a doplnili mezery ve stávajících datech. Výsledky naznačují, že je třeba pro stromy, které jsou jedinečnou formou života, zdrojem potravy a dřeva a také účinným nástrojem boje proti změnám klimatu, dělat mnohem více. Vědci upozorňují, že každému třetímu divoce rostoucímu stromu hrozí vyhynutí. Jak uvedl vedoucí výzkumu Dr. Peter Reich z University of Minnesota v St. Paul, studie poukazuje na zranitelnost globální lesní biodiverzity. „Naše údaje nám pomohou posoudit, kde je biologická rozmanitost nejvíce ohrožena,“ řekl BBC News. Kontinent s nejvíce „chybějícími“ druhy je Jižní Amerika (asi 43 % z celkového počtu). Následuje Eurasie (22 %), Afrika (16 %), Severní Amerika (15 %) a Oceánie (11 %).
„Nejzdravější, nejproduktivnější a nepostradatelné pro globální ekonomiku a pro přírodu jsou rozmanité přírodní lesy,“ konstatuje profesor Miroslav Svoboda z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze a vysvětluje: „Převážná většina z nich se nachází v tropických zemích, kde je odlesňování z velké části způsobeno pěstováním složek potravin konzumovaných na Západě, jako je hovězí maso, palmový olej a sója. Dalšími příčinami jsou klimatická změna a požáry.“
Jak uvedl Dr. Yadvinder Malhi z Oxfordské univerzity, tropické pralesy jsou „globálními pokladnicemi biologické rozmanitosti“ a významnými absorbéry emisí oxidu uhličitého. „Tato studie ukazuje, že tropické lesy jsou ve svých stromech ještě rozmanitější, než jsme si dříve představovali,“ řekl.
Zdroj: Helen Briggs, BBC News
PNAS – Proceedings of the National Academy of Sciences – je jedním z nejprestižnějších, nejvíce citovaných a komplexních víceoborových vědeckých časopisů. Vydává ho Národní akademie věd Spojených států amerických.



Podobné články
Kampus České zemědělské univerzity je tak rozmanitý, že tu můžeme narazit na ledajaké překvapení. Všechna nějak souvisejí s výukou budoucích rostlinářů, potravinářů, ekologů a ochranářů, zemědělských ekonomů či techniků. A také specialistů na tropické zemědělství, pro které je ideálním trenažérem
Evropská unie investuje miliardy eur do zmírňování klimatické krize, přičemž se jí však nedaří chránit nejstarší lesy kontinentu, které představují obrovské úložiště uhlíku. Staré lesy mají mimořádný význam pro biologickou rozmanitost a ochranu klimatu v Evropě, přesto jsou stále vzácnější.