Svátek má

Emil
21°C
Broken clouds
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
21°C
Broken clouds
Neděle
34.3009%
03:06
Min: 12°C
987
18:51
Max: 21°C
NNW 3 m/s

Na Zemi je mnohem víc druhů stromů, než jsme si mysleli

Mezinárodní tým vědců dospěl k závěru, že existuje o 14 % více druhů stromů, než se předpokládalo. Uvádí to studie publikovaná v časopise PNAS (Sborník Národní akademie věd USA). Na sestavování této dosud největší lesní databáze pracovalo více než 140 mezinárodních výzkumníků včetně vědců České zemědělské univerzity v Praze.

Podle toho, co vědci nazývají prvním „vědecky věrohodným“ odhadem, existuje o 14 % více druhů stromů, než se dříve předpokládalo. Vědci se domnívají, že ze 73 300 druhů nebylo dosud objeveno 9200. Většina vzácných druhů se nachází v tropických pralesích, které však kvůli změně klimatu a odlesňování rychle mizí. Studie vychází z databáze desítek milionů stromů na více než 100 000 lesních pozemcích po celém světě.

K předpovědi pravděpodobného počtu druhů stromů vědci použili statistické metody a doplnili mezery ve stávajících datech. Výsledky naznačují, že je třeba pro stromy, které jsou jedinečnou formou života, zdrojem potravy a dřeva a také účinným nástrojem boje proti změnám klimatu, dělat mnohem více. Vědci upozorňují, že každému třetímu divoce rostoucímu stromu hrozí vyhynutí. Jak uvedl vedoucí výzkumu Dr. Peter Reich z University of Minnesota v St. Paul, studie poukazuje na zranitelnost globální lesní biodiverzity. „Naše údaje nám pomohou posoudit, kde je biologická rozmanitost nejvíce ohrožena,“ řekl BBC News. Kontinent s nejvíce „chybějícími“ druhy je Jižní Amerika (asi 43 % z celkového počtu). Následuje Eurasie (22 %), Afrika (16 %), Severní Amerika (15 %) a Oceánie (11 %).

„Nejzdravější, nejproduktivnější a nepostradatelné pro globální ekonomiku a pro přírodu jsou rozmanité přírodní lesy,“ konstatuje profesor Miroslav Svoboda z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze a vysvětluje: „Převážná většina z nich se nachází v tropických zemích, kde je odlesňování z velké části způsobeno pěstováním složek potravin konzumovaných na Západě, jako je hovězí maso, palmový olej a sója. Dalšími příčinami jsou klimatická změna a požáry.“

Jak uvedl Dr. Yadvinder Malhi z Oxfordské univerzity, tropické pralesy jsou „globálními pokladnicemi biologické rozmanitosti“ a významnými absorbéry emisí oxidu uhličitého. „Tato studie ukazuje, že tropické lesy jsou ve svých stromech ještě rozmanitější, než jsme si dříve představovali,“ řekl.

Zdroj: Helen Briggs, BBC News 


PNAS – Proceedings of the National Academy of Sciences – je jedním z nejprestižnějších, nejvíce citovaných a komplexních víceoborových vědeckých časopisů. Vydává ho Národní akademie věd Spojených států amerických.

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Kontaktní informace

Česká zemědělská univerzita v Praze

Kamýcká 129

165 00 Praha – Suchdol

IČO: 60460709

DIČ: CZ60460709

ID datové schránky ČZU: 3hdj9cb

Tel. ústředna: +420 224 381 111

Materiály umístěné na tomto webu mohou být publikovány pouze se souhlasem ČZU. Informace o zpracování a ochraně osobních údajů na ČZU v Praze.
© 2021 Česká zemědělská univerzita v Praze – Všechna práva vyhrazena

Skip to content