Svátek má

Maxim
13°C
Clear sky
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
13°C
Clear sky
Pondělí
81%
03:00
Min: 10°C
990
19:00
Max: 23°C
NNW 1 m/s

Na Zemi je mnohem víc druhů stromů, než jsme si mysleli

Mezinárodní tým vědců dospěl k závěru, že existuje o 14 % více druhů stromů, než se předpokládalo. Uvádí to studie publikovaná v časopise PNAS (Sborník Národní akademie věd USA). Na sestavování této dosud největší lesní databáze pracovalo více než 140 mezinárodních výzkumníků včetně vědců České zemědělské univerzity v Praze.

Podle toho, co vědci nazývají prvním „vědecky věrohodným“ odhadem, existuje o 14 % více druhů stromů, než se dříve předpokládalo. Vědci se domnívají, že ze 73 300 druhů nebylo dosud objeveno 9200. Většina vzácných druhů se nachází v tropických pralesích, které však kvůli změně klimatu a odlesňování rychle mizí. Studie vychází z databáze desítek milionů stromů na více než 100 000 lesních pozemcích po celém světě.

K předpovědi pravděpodobného počtu druhů stromů vědci použili statistické metody a doplnili mezery ve stávajících datech. Výsledky naznačují, že je třeba pro stromy, které jsou jedinečnou formou života, zdrojem potravy a dřeva a také účinným nástrojem boje proti změnám klimatu, dělat mnohem více. Vědci upozorňují, že každému třetímu divoce rostoucímu stromu hrozí vyhynutí. Jak uvedl vedoucí výzkumu Dr. Peter Reich z University of Minnesota v St. Paul, studie poukazuje na zranitelnost globální lesní biodiverzity. „Naše údaje nám pomohou posoudit, kde je biologická rozmanitost nejvíce ohrožena,“ řekl BBC News. Kontinent s nejvíce „chybějícími“ druhy je Jižní Amerika (asi 43 % z celkového počtu). Následuje Eurasie (22 %), Afrika (16 %), Severní Amerika (15 %) a Oceánie (11 %).

„Nejzdravější, nejproduktivnější a nepostradatelné pro globální ekonomiku a pro přírodu jsou rozmanité přírodní lesy,“ konstatuje profesor Miroslav Svoboda z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze a vysvětluje: „Převážná většina z nich se nachází v tropických zemích, kde je odlesňování z velké části způsobeno pěstováním složek potravin konzumovaných na Západě, jako je hovězí maso, palmový olej a sója. Dalšími příčinami jsou klimatická změna a požáry.“

Jak uvedl Dr. Yadvinder Malhi z Oxfordské univerzity, tropické pralesy jsou „globálními pokladnicemi biologické rozmanitosti“ a významnými absorbéry emisí oxidu uhličitého. „Tato studie ukazuje, že tropické lesy jsou ve svých stromech ještě rozmanitější, než jsme si dříve představovali,“ řekl.

Zdroj: Helen Briggs, BBC News 


PNAS – Proceedings of the National Academy of Sciences – je jedním z nejprestižnějších, nejvíce citovaných a komplexních víceoborových vědeckých časopisů. Vydává ho Národní akademie věd Spojených států amerických.

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content