Podle toho, co vědci nazývají prvním „vědecky věrohodným“ odhadem, existuje o 14 % více druhů stromů, než se dříve předpokládalo. Vědci se domnívají, že ze 73 300 druhů nebylo dosud objeveno 9200. Většina vzácných druhů se nachází v tropických pralesích, které však kvůli změně klimatu a odlesňování rychle mizí. Studie vychází z databáze desítek milionů stromů na více než 100 000 lesních pozemcích po celém světě.
K předpovědi pravděpodobného počtu druhů stromů vědci použili statistické metody a doplnili mezery ve stávajících datech. Výsledky naznačují, že je třeba pro stromy, které jsou jedinečnou formou života, zdrojem potravy a dřeva a také účinným nástrojem boje proti změnám klimatu, dělat mnohem více. Vědci upozorňují, že každému třetímu divoce rostoucímu stromu hrozí vyhynutí. Jak uvedl vedoucí výzkumu Dr. Peter Reich z University of Minnesota v St. Paul, studie poukazuje na zranitelnost globální lesní biodiverzity. „Naše údaje nám pomohou posoudit, kde je biologická rozmanitost nejvíce ohrožena,“ řekl BBC News. Kontinent s nejvíce „chybějícími“ druhy je Jižní Amerika (asi 43 % z celkového počtu). Následuje Eurasie (22 %), Afrika (16 %), Severní Amerika (15 %) a Oceánie (11 %).
„Nejzdravější, nejproduktivnější a nepostradatelné pro globální ekonomiku a pro přírodu jsou rozmanité přírodní lesy,“ konstatuje profesor Miroslav Svoboda z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze a vysvětluje: „Převážná většina z nich se nachází v tropických zemích, kde je odlesňování z velké části způsobeno pěstováním složek potravin konzumovaných na Západě, jako je hovězí maso, palmový olej a sója. Dalšími příčinami jsou klimatická změna a požáry.“
Jak uvedl Dr. Yadvinder Malhi z Oxfordské univerzity, tropické pralesy jsou „globálními pokladnicemi biologické rozmanitosti“ a významnými absorbéry emisí oxidu uhličitého. „Tato studie ukazuje, že tropické lesy jsou ve svých stromech ještě rozmanitější, než jsme si dříve představovali,“ řekl.
Zdroj: Helen Briggs, BBC News
PNAS – Proceedings of the National Academy of Sciences – je jedním z nejprestižnějších, nejvíce citovaných a komplexních víceoborových vědeckých časopisů. Vydává ho Národní akademie věd Spojených států amerických.
Podobné články
Můžeme předpovídat dopady jejich výskytu na les, když nevíme, jak se zde budou chovat, šířit, množit a jak na ně budou reagovat zdejší dřeviny? Takové otázky si položili vědci v nejnovější studii, v níž vytvořili model mortality lesa v důsledku
Měsíc září je ideálním časem na výlety do přírody nebo za památkami. V Kostelci nad Černými lesy je možné skloubit obojí. Zdejší zámek zasazený jako perla do půvabné přírody láká na prohlídku interiérů, a letos také k návštěvě nové expozice