Mezinárodní den památky obětí holocaustu připadá na 27. ledna. V tento den si připomínáme životy milionů lidí po celém světě, kteří se stali oběťmi nacistických zločinů během 2. světové války. Velká většina z nich byla židovského původu. Proto chce Velvyslanectví Státu Izrael v Praze také letos při této příležitosti uctít jejich památku.
„V minulých letech jsme se rozhodli využít projekt Stolpersteine – takzvané kameny zmizelých, které jsou rozmisťovány napříč celým územím České republiky v podobě zlatých dlažebních kostek se jménem a údaji deportovaných osob poblíž míst, kde žily. V uplynulých letech se podařilo zapálit symbolickou svíčku u Stolpersteinů po celé zemi a uctít tak památku našich zmizelých spoluobčanů ve všech krajích,“ uvádí se ve výzvě Velvyslanectví Státu Izrael, které se letos v souvislosti s 80. výročím konce druhé světové války rozhodlo tuto iniciativu rozšířit a oslovit i další významné instituce formující kulturní a společenský život. Česká zemědělská univerzita výzvu vyslyšela a pomohla rozsvítit 80 symbolických svíček věnovaných zmizelým židovským spoluobčanům.
„Budeme vděčni, když tyto svíčky zapálíte poblíž ´kamenů zmizelých´(Stolpersteinů). Pokud se ve vašem místě tyto kameny nenacházejí, můžete případně využít i jiné vhodné pietní místo. Je pouze na vás, komu se rozhodnete svou vzpomínku věnovat a kde je zapálíte… Pojďme společně rozsvítit světlo pro všechny životy, které byly během války násilně ukončeny. Pojďme připomenout jejich jména, tak aby se o nich mluvilo a aby se na ně nezapomnělo,“ vyzývá izraelská ambasáda v Praze.
Foto: Petr Zmek / Shutterstock
Valným shromážděním OSN byl Mezinárodní den památky obětí holocaustu vyhlášen 1. listopadu 2005 jako připomínka utrpení šesti milionů Židů, 220 tisíc Romů, 15 tisíc homosexuálů a milionů dalších nevinných obětí v době holocaustu za druhé světové války. Datum 27. ledna bylo vybráno záměrně, v tento den došlo v roce 1945 k osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau. Návrh na vyhlášení tohoto dne byl podán Izraelem, Spojenými státy americkými, Austrálií, Kanadou a Ruskem. Podpořilo jej 91 členských zemí.
Podobné články
Katedra jazyků Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze uspořádala v rámci programu Blended Intensive Programme (BIP) mezinárodní týdenní literární kurz Literarisches Prag zaměřený na pražské německé spisovatele.
Také letos se na závěr akademického roku na České zemědělské univerzitě konala výstava bakalářských a ateliérových prací letního semestru 2024/2025, které vypracovali studenti a studentky programu Krajinářská architektura Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. V přízemí budovy MCEV II byly