Svátek má

Alois
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Na návštěvě v Demonstrační a experimentální stáji České zemědělské univerzity

Před více než deseti lety proběhla rekonstrukce Demonstrační a experimentální stáje, jednoho z pracovišť Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU. Stáj slouží jako výukové a experimentální středisko a zároveň je ideálním místem k trávení volného času.

Okolí DEP-stáje s výběhy, a někdy také stáj samotnou, navštěvují obyvatelé z nejbližšího okolí Suchdola, dalších částí Prahy i jiných měst republiky. Do stáje samotné není umožněn zcela volný vstup, navštívit ji lze pouze po dohodě formou exkurze s výkladem. Ve venkovních výbězích lze pozorovat lamy, kozy, a především zástupce plemene Valaška původní (výběh s cenným stádem beranů v ČR). Je zde i výběh pro skot a prasata.

Pro ty, kteří stáj ještě nenavštívili, nabízíme několik užitečných informací. Demonstrační a experimentální stáj FAPPZ se nachází v areálu České zemědělské univerzity za FLD/FŽP/MCEV II vedle High-tech pavilonu FLD a v sousedství Libosadu.

Kromě volnočasové, vědecké a experimentální funkce má také funkci vzdělávací. Ať už se jedná o komentované exkurze populárnějšího charakteru, výklad pro veřejnost a mateřské školky, skupiny atd. nebo odbornější prohlídky pro středoškoláky, studenty univerzity či U3V. Realizuje se zde teoretická výuka pro studenty všech fakult ČZU, ale také jejich pracovní praxe. Praktická výuka je určena pro studenty všech fakult ČZU v českých i anglických programech, pro studenty Erasmu i jiných škol.

Původní stáj byla kolaudována v roce 1998. Ke konci roku 2012 se přistoupilo k její kompletní rekonstrukci a v únoru 2013 byla znovu otevřena. Lze ji funkčně rozdělit na tři části. První tvoří zázemí pro zaměstnance a studenty, popř. sklady, míchárna krmiva a přístřešky. Pak je tu demonstrační/výuková část se zvířaty s prostory uvnitř i venku a třetí je tzv. experimentální/pokusná část, určená k realizaci bakalářských, diplomových a dizertačních prací studentů FAPPZ zaměřených na základní zemědělský výzkum (snáška vajec, výkrm, kvalita spermatu), ale také například na etologii (nauka o chování zvířat), parazitologii, vodní živočichy atd.

Demonstrační/výuková sekce v rozlehlé hale je rozčleněna na část určenou pro hospodářská zvířata a další část vyhrazenou exotickým a laboratorním zvířatům (ptáci, ryby, savci/terarijní zvířata). Z hospodářských zvířat jsou tu v současné době k vidění plemena Český strakatý skot a Jersey a kříženka Holštýnského a Belgického modrého skotu, dále pak prasata několika plemen, konkrétně Pietrain, Přeštické černostrakaté, Duroc, České bílé ušlechtilé a Landrase.

V jednom z venkovních výběhů se chovají různá plemena koz (Holandská zakrslá a Česká bílá koza), ovcí (Valaška původní, Charollais, kříženka Clun forest s Šumavskou ovcí) a dvě lamy alpaky. Výběhy jsou opatřeny cedulkami s popisem jednotlivých plemen.

Ve druhém výběhu se chovají berani plemene Valaška původní, pět beranů čtyř různých linií (Beskyd, Radhošť, Ondráš, Soláň), což z tohoto stáda dělá jedno z nejcennějším plemenných stád beranů tohoto původního českého plemene a zároveň plemene zařazeného do genových zdrojů plemen ovcí ČR. U venkovních výběhů jsou umístěny automaty s granulemi pro zvířata. Ve vnitřní části určené pro hospodářská zvířata jsou kromě výše uvedených „větších“ druhů králíci a drůbež různých plemen a věku. Je zde učebna a míchárna krmiv a také tři místnosti určené k chovu zájmových/pet zvířat. Jedna z nich je vyhrazena pro exotické ptactvo, druhá pro chov exotických zvířat (laboratorních, terarijních) a třetí pro chov sladkovodních ryb a dalších vodních živočichů. Jedná se především o různé druhy akvarijních ryb, šneky a další živočichy umístěné do 13 expozičních akvárií. Největší z nich má objem 1300 litrů. Vodní živočichové pocházejí z několika kontinentů a biotopů (řeka, jezero, tůň). Z exotického ptactva jsou ve třech klecích například aymary, aratingy, loriové a ve volném chovu v místnosti zebřičky. Z laboratorních zvířat se zde chovají morčata a další druhy hlodavců (křečci, myši, činčily, veverka Prevostova atd.), dále pak terarijní zvířata (leguán zelený, gekončík noční). V DEP-stáji jsou v současné době také dva druhy primátů, a sice tři bratři druhu tamarín žlutoruký ve výukové části (venkovní klece před FLD) a od července 2020 jsou zde tři makakové rhesus ve věku od 14 do 22 let (venkovní klece proti výběhům ovcí a koz).

Experimentální (pokusná) část je určena k realizaci studií a experimentální činnosti zakončené bakalářskými, diplomovými a dizertačními pracemi týkajícími se základního zemědělského výzkumu, například užitkovosti hospodářských zvířat (výkrm, snáška atd.), etologie či parazitologie. Dále se jedná o studie s laboratorními zvířaty, drůbeží, králíky, prasaty, rybami atd. Za každou místnost v této části ručí odpovědná osoba, jež realizuje danou studii, ostatním je místnost přístupná pouze s povolením.

V roce 2020 byla Bioplynová laboratoř v této části nahrazena takzvanou Primatologickou laboratoří určenou k zájmovému chovu primátů, o které pečuje katedra etologie a zájmových chovů. V této části DEP-stáje je také laboratoř pro hodnocení jatečného těla vykrmovaných druhů s chladicím boxem pro uskladnění produktů, jako jsou vejce, maso, krmivo a podobě.

Ing. Ivana Gardiánová, Ph.D., DEP-stáj, FAPPZ, ČZU v Praze

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content