Svátek má

Ivo
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Na klíšťata platí Klíšťapka. Aplikace předpoví jejich aktivitu a mapuje rozšíření tohoto parazita

Nezvykle teplé jarní dny s sebou kromě příjemných stránek života přinášejí i ty stinné, a sem rozhodně patří vysoká aktivita klíšťat. Nemusíme ale čekat, až si všimneme černé tečky lezoucí po noze s úmyslem zakousnout se. Konkrétní rozšíření nevítaného parazita v jednotlivých regionech včetně toho, jaká je kde pravděpodobnost nákazy, můžeme snadno zjistit za pomoci aplikace Klíšťapka. Vyvinuli ji odborníci České zemědělské univerzity, Státních lesů a Státního zdravotního ústavu a průběžně ji plní aktualizovanými údaji.

„V České republice se vyskytuje několik druhů klíšťat, ale pro člověka jsou nebezpečné zejména tři. Úplně nejběžnější je klíště obecné. Klíšťata preferují okraje lesních porostů, například rozhraní louky a lesa, a také dávají přednost vlhčím stanovištím,“ říká vedoucí vědeckého týmu a hlavní řešitel projektu Klíšťapka Ing. Zdeněk Vacek, Ph.D., z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU.

Mobilní aplikace Klíšťapka představuje nový nástroj pro získání informací v rámci prevence před stále přibývajícími klíšťaty a případným onemocněním, které přenášejí. Poskytuje informace o výskytu klíšťat v lesních porostech dle údajů Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů (ÚHÚL) Brandýs nad Labem ČR a s tím souvisejícím rizikem nákazy lymeskou borreliózou.

„Aplikace je založena na analýze 28 276 klíšťat odchycených v lesích na celém území České republiky v letech 2021 a 2022 a zahrnuje data o druhovém složení porostu, stanovišti, dynamice klíšťat v průběhu roku a počasí,“ připomíná Zdeněk Vacek.

Kromě údajů o aktuální aktivitě klíšťat v lesních porostech přináší aplikace také informaci o infikovanosti klíšťat borreliózou v dané lokalitě. Tato předpověď vychází z testování odchycených klíšťat v Národní referenční laboratoři pro lymeskou borreliózu Státního zdravotního ústavu. „V dalších letech budeme pracovat na rozšíření dat o další infekce přenášené klíšťaty, a také o analýzu klíšťat z městských parků. Můžeme slíbit, že Klíšťapka se bude ve spolupráci s ČZU neustále vyvíjet a obohacovat v rámci dalších projektů, jako jsou např. Klíšťata ve městě,” podotýká spoluřešitelka projektu RNDr. Kateřina Kybicová, Ph.D., ze Státního zdravotního ústavu.

Lenka Prokopová

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content