„V České republice se vyskytuje několik druhů klíšťat, ale pro člověka jsou nebezpečné zejména tři. Úplně nejběžnější je klíště obecné. Klíšťata preferují okraje lesních porostů, například rozhraní louky a lesa, a také dávají přednost vlhčím stanovištím,“ říká vedoucí vědeckého týmu a hlavní řešitel projektu Klíšťapka Ing. Zdeněk Vacek, Ph.D., z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU.
Mobilní aplikace Klíšťapka představuje nový nástroj pro získání informací v rámci prevence před stále přibývajícími klíšťaty a případným onemocněním, které přenášejí. Poskytuje informace o výskytu klíšťat v lesních porostech dle údajů Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů (ÚHÚL) Brandýs nad Labem ČR a s tím souvisejícím rizikem nákazy lymeskou borreliózou.
„Aplikace je založena na analýze 28 276 klíšťat odchycených v lesích na celém území České republiky v letech 2021 a 2022 a zahrnuje data o druhovém složení porostu, stanovišti, dynamice klíšťat v průběhu roku a počasí,“ připomíná Zdeněk Vacek.
Kromě údajů o aktuální aktivitě klíšťat v lesních porostech přináší aplikace také informaci o infikovanosti klíšťat borreliózou v dané lokalitě. Tato předpověď vychází z testování odchycených klíšťat v Národní referenční laboratoři pro lymeskou borreliózu Státního zdravotního ústavu. „V dalších letech budeme pracovat na rozšíření dat o další infekce přenášené klíšťaty, a také o analýzu klíšťat z městských parků. Můžeme slíbit, že Klíšťapka se bude ve spolupráci s ČZU neustále vyvíjet a obohacovat v rámci dalších projektů, jako jsou např. Klíšťata ve městě,” podotýká spoluřešitelka projektu RNDr. Kateřina Kybicová, Ph.D., ze Státního zdravotního ústavu.
Lenka Prokopová
Podobné články
Česká zemědělská univerzita je ve dnech 9.– 13. září 2024 hostitelkou mezinárodní konference IENE 2024 na téma Biodiverzita a budoucnost dopravy. Na programu jsou plenární prezentace předních odborníků z oboru, tematické přednášky, interaktivní diskuse, prezentace posterů a exkurze za příklady
Chytrá krajina Amálie u Lán se v pátek 6. září 2024 stala místem setkání zástupců České zemědělské univerzity v Praze a společnosti T-Mobile s ministrem zemědělství Markem Výborným. Záměrem bylo prezentovat unikátní výzkumný projekt, svého druhu laboratoř pod širým nebem