Svátek má

Květoslava
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Na Islandu proběhlo největší měření prachových bouří v polární poušti

Výzkumné práce zorganizovali vědci České zemědělské univerzity v Praze a ke spolupráci přizvali odborníky z jedenácti institucí. Měření prokázalo globální efekt polárního prachu z islandských pouští, které se nacházejí ve vysokých nadmořských výškách. Šlo o největší a nejdelší kampaň zabývající se přírodním znečištěním vzduchu na Islandu.

Vědci pracovali v islandské poušti Dyngjusandur a pro výzkumu využili 12 metrů vysokou věž, více než 70 přístrojů a letadlo. Česká zemědělská univerzita v Praze byla hlavním místním organizátorem tohoto několik let připravovaného záměru pod vedením Pavly Dagsson Waldhauserové z FŽP (projekt Polární prach a jeho role při klimatických změnách).

Na Islandu se nachází největší evropská poušť pokrývají přes 44 000 km2 ostrova, což je téměř totožné s rozlohou Slovenska. Celosvětově aktivní části pouští s polárním prachem (tzv. high latitude dust, HLD) pokrývají přes 500 000 km2 a tvoří více než 5 % globálního prachového znečištění vzduchu.

Islandský prach je unikátní svými vlastnostmi. Jeho sopečný původ mu dává černou barvu, zrnka jsou velmi drobná, ale ostrá. Tím se stává nejen velmi nebezpečnou polétavou částicí pro lidské zdraví, ale zároveň ovlivňuje chemii atmosféry, mění strukturu a barvu oblaků, způsobuje tání ledovců a sněhu a přispívá ke změnám mořského prostředí.

Při společných měřeních byly zachyceny desítky extrémních prachových bouří směřujících na Špicberky, Faerské ostrovy, Jan Mayen a do Grónska, kde jsou umístěny další přístroje. Tím a dalšími měřeními z Arktidy a Antarktidy se prokázal globální efekt polárního prachu na atmosféru a kryosféru nejen v polárních oblastech, poprvé zdůrazněný v nejnovějších zprávách Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) a Arktického monitorovacího a hodnoticího programu (AMAP).

„Zkoumali jsme také vliv prachu na ledovce a permafrost. Prach pokrývající ledovce totiž kumuluje sluneční záření, což v kombinaci s vysokými teplotami způsobilo masivní záplavy na poušti, kde naše kampaň probíhala. Potvrzuje se tak extrémní rychlost změn klimatu v křehkých polárních oblastech,” doplnila Waldhauserová.

Podrobná znalost fyzických a geochemických vlastností islandského prachu včetně mechanismů jejich aktivace z povrchu a dálkového přenosu pomáhá vyhodnocení modelů atmosférického přenosu prachu nejen v polárních oblastech, ale i do Evropy. Historicky první předpověď polárního prachu modelem DREAM z týmu Dr. Nickovice ze Srbského hydrometeorologického ústavu je k dispozici na stránkách Světové meteorologické organizace vedle předpovědí pro Saharu a Blízký východ.

Měření se účastnili vědci v rámci evropského ECR projektu a dalších národních grantů z těchto zemí: Španělsko: Barcelona Supercomputing Center (BSC), Catalan Institution for Research and Advanced Studies (ICREA), Environmental Assessment and Water Research – Spanish Research Council (IDAEA-CSIC); Německo: Technical University Darmstadt, Freie Universität Berlin a Karlsruhe Institute of Technology (KIT); Spojené státy: California Institute of Technology (Caltech) a NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL); Francie: National Research Institute for Agriculture, Food and Environment (INRAE); Island: The Agricultural University of Iceland; Finsko: Finnish Meteorological Institute.

Kampaň zaštítili EU COST (inDust) a Icelandic Aerosol and dust Association (IceDust).

Zdroj: Fakulta životního prostředí ČZU v Praze

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content