Svátek má

Jaroslav
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Na České zemědělské univerzitě v Praze předváděli své umění kuchaři univerzitních menz z Česka i ze zahraničí

Historicky první ročník mezinárodního klání kuchařských týmů sedmi univerzitních menz se konal ve dnech 8. a 9. června 2022 v suchdolském kampusu. Kromě domácího týmu ČZU si atraktivní soutěž nenechaly ujít menzy Univerzity Karlovy, Univerzity Palackého v Olomouci, ostravské Vysoké školy báňské a Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. O mezinárodní účast se postarali kuchaři z drážďanské Alte Mensa a z Žilinské univerzity. A o průvodní slovo tisková mluvčí ČZU Karla Mráčková.

Bramborovo-křenová polévka s křupavým květákem a čerstvým koprem, křupavé pivní kuře na zelené zelenině se sýrovou polentou a chřestové tiramisu na jahodovo-mátovém salátu… to je slovní vyjádření menu, které nejvíc oslnilo porotu a kuchařské dvojici Jörg Bischoff a Denise Franz z Drážďan vyneslo trofej pro absolutního vítěze soutěže. V konkurenci sedmi univerzitních menz se na druhé místo probojoval další zahraniční účastník, dvojice sympatických kuchařek z Žilinské univerzity. Dámy připravily květákovo-brynzový krém s bramborovým knedlíkem, konfritované kuřecí supreme se sladkou pivní omáčkou podávané s pohankovými šúlancemi a batatovým pyré zdobeným slaninovým prachem a krémový dezert s jahodami a bílou čokoládou. Bronz si kvalitou pokrmu, ale i bravurní prezentací hodnou mediálních hvězd zasloužil tým Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Zabodoval s krémovýn chowderem z květáku a brokolice, jako hlavní chod připravil pomalu pečené kuřecí supreme s rajčatovým chutney a jako dezert roládu Pavlova.

Kuchařská show nebyla jen o měření sil v kulinářských dovednostech, ale především o předávání zkušeností v oboru, který má jasné zadání: uspokojit chuťové buňky a žaludky studentů a zaměstnanců univerzit za vynaložení přiměřených finančních prostředků, únosných pro obě strany.

„Za vším je snaha neustále zlepšovat nabídku menz a kvalitu toho, co se zde vaří,“ říká pořadatel soutěže, ředitel společnosti Koleje a menza ČZU Jiří Macoun. Letošní klání menzovních kuchařů navazuje na několikaletou tradici z Karlovy univerzity, ale je tu jedna zásadní novinka: „Dříve šlo o to, aby jídlo bylo dobré a aby na talíři pěkně vypadalo. Tématem tohoto ročníku je udržitelnost a zdravá výživa, což soutěž posunuje na zcela novou úroveň,“ vysvětluje Jiří Macoun. Co je zdravé, není chutné, zde opravdu neplatilo. A o tom, jak je to s udržitelností, jsme se mohli přímo od soutěžících dozvědět během prezentace jejich výtvorů.

Na startovní čáře stanuly dvojčlenné týmy ve čtvrtek 9. června hodinu před polednem. Kuchaři měli za úkol připravit kompletní menu: polévku, hlavní chod a dezert s určenými povinnými ingrediencemi, a to v počtu dvacet porcí od každého chodu. S výsledným produktem pak zhruba za tři hodiny předstoupili před odbornou porotu. Na té bylo ochutnávat a posuzovat kvalitu, a také ohodnotit estetickou stránku kuchařských výtvorů. Žádná maličkost neunikla vyhlášenému šéfkuchaři Ondřeji Slaninovi, který zasedl v porotě spolu s dalšími odborníky na kulinářské umění a také zástupkyní studentské obce – hlavního klienta stravovacích služeb menzy. Kromě ceny poroty se udílela i cena účastníků, kdy týmy navzájem hodnotily svá menu. Vítězná menu se budou v průběhu roku vařit v menze ČZU, takže o nic nepřijdou ani ti, kteří soutěž propásli.

Téma udržitelného stravování je základem koncepce akvaponické farmy Rybí zahrada, která v rámci doprovodného programu připravila ochutnávku tortilly s akvaponickým salátem a uzeným sumečkem africkým. Tato delikatesa je „vlajkovou lodí“ farmy. Další „udržitelné“ nečokoládové pokrmy nabídla společnost Nestlé – mimo jiné výborné placky se sójovou náplní jako alternativou tuňáka.

Porota útok na své žaludky přežila bez úhony, i když ochutnat v tak krátkém čase celkem sedm polévek a stejně tolik hlavních jídel a dezertů, a ještě být schopen posoudit jejich kvalitu, byl pozoruhodný výkon. Pro ostatní, kteří ochutnávali jen tolik, co snesli, byla soutěž neuvěřitelným kulinářským zážitkem a přehlídkou neobvyklých kombinací chutí a vůní. Takže se těšíme, že se nápady z této mezinárodní soutěže promítnou i ve standardním jídelníčku menz. To je totiž hlavním smyslem klání kuchařů, jak potvrzuje ředitel Kolejí a menzy ČZU Jiří Macoun: „Cílem je, aby to, co tady týmy předvádějí, skutečně bylo použitelné v běžném provozu menz.“

A Michal Debreceni, generální ředitel společnosti Compass Group zajišťující stravování v menze ČZU, dodává: „Děkuji, že jsme se mohli stát součástí mezinárodního zápolení menz. Jeho cílem bylo ukázat, že i v menze se dá vařit lokálně, zdravě, udržitelně a autenticky. Není to ani tak o vítězství, jako spíš o výměně zkušeností.“

Text: Lenka Prokopová

Foto: Ondřej Pilch

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content