Členy konsorcia řízeného ČZU jsou partneři z různých evropských zemí a je jich celkem sedmnáct. Projekt ECO-READY ve spolupráci s partnery vytvořil a nyní ho řídí projektový tým Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. Jmenovitě Dr. Ioanis Manikas jako vědecký koordinátor a Laura Míčková s Lukášem Packem, kteří vedli projektové práce.
Projekt vyvine systém pracující v reálném čase, observatoř nabízenou jako e-platformu a jako mobilní aplikaci. Ta bude fungovat jako jedinečný zdroj informací poskytující hodnocení potravinového systému v reálném čase a bude konzistentně aktualizovat předpovědi.
Observatoř bude k dispozici společnosti, politikům, vědecké komunitě a zemědělsko-potravinářskému průmyslu. Bude integrována do sítě 10 Living Labs – „živých laboratoří“ pokrývajících všechny bioklimatické regiony v Evropě a tvořících ECO-READY znalostní infrastrukturu. ECO-READY vytvoří strategie odolnosti vůči klimatickým změnám založené na znalostech a vyvine nástroje, které budou součástí observatoře. Hlavním principem přístupu ECO-READY je dynamika nebo řešení okamžitých problémů a dlouhodobých výzev současně.
Síť Living Labs bude svým prostřednictvím „od konceptu k akci“ spoluvytvářet scénáře řešící regionální potřeby, vypracovávat politická doporučení, pohotovostní plány a strategie odolnosti a jejich začlenění do observatoře.
Kromě toho ECO-READY vyvine systém včasného varování a nástroje pro podporu rozhodování, využívající inovativní umělou inteligenci založenou na holistických předpovědních modelech a výsledcích hodnocení životního cyklu. Zajistí, aby se zájmy evropských zemědělců a zájmy společnosti odrážely v budoucí tvorbě politik a monitorování, a to prostřednictvím jejich aktivního zapojení usnadněného zvýšeným využíváním vyvinutých digitálních nástrojů. To povede k lepšímu povědomí o zemědělsko-potravinářských produktech, které se přizpůsobují změnám klimatu a zmírňují jeho dopady. Inteligentní aplikace Observatory bude navíc obsahovat nástroje umožňující občanům zapojit se aktivně do tvorby politik, komunikovat přímo s vědeckou komunitou, zemědělci, průmyslem a tvůrci politik a tím podnítit změnu spotřebních návyků.
Celý název projektu ECO-READY: Achieving Ecological Resilient Dynamism for the European food system through consumer-driven policies, socioecological challenges, biodiversity, data-driven policy, sustainable futures)
Podobné články
Katedra jazyků Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze uspořádala v rámci programu Blended Intensive Programme (BIP) mezinárodní týdenní literární kurz Literarisches Prag zaměřený na pražské německé spisovatele.
Také letos se na závěr akademického roku na České zemědělské univerzitě konala výstava bakalářských a ateliérových prací letního semestru 2024/2025, které vypracovali studenti a studentky programu Krajinářská architektura Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. V přízemí budovy MCEV II byly