Členy konsorcia řízeného ČZU jsou partneři z různých evropských zemí a je jich celkem sedmnáct. Projekt ECO-READY ve spolupráci s partnery vytvořil a nyní ho řídí projektový tým Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. Jmenovitě Dr. Ioanis Manikas jako vědecký koordinátor a Laura Míčková s Lukášem Packem, kteří vedli projektové práce.
Projekt vyvine systém pracující v reálném čase, observatoř nabízenou jako e-platformu a jako mobilní aplikaci. Ta bude fungovat jako jedinečný zdroj informací poskytující hodnocení potravinového systému v reálném čase a bude konzistentně aktualizovat předpovědi.
Observatoř bude k dispozici společnosti, politikům, vědecké komunitě a zemědělsko-potravinářskému průmyslu. Bude integrována do sítě 10 Living Labs – „živých laboratoří“ pokrývajících všechny bioklimatické regiony v Evropě a tvořících ECO-READY znalostní infrastrukturu. ECO-READY vytvoří strategie odolnosti vůči klimatickým změnám založené na znalostech a vyvine nástroje, které budou součástí observatoře. Hlavním principem přístupu ECO-READY je dynamika nebo řešení okamžitých problémů a dlouhodobých výzev současně.
Síť Living Labs bude svým prostřednictvím „od konceptu k akci“ spoluvytvářet scénáře řešící regionální potřeby, vypracovávat politická doporučení, pohotovostní plány a strategie odolnosti a jejich začlenění do observatoře.
Kromě toho ECO-READY vyvine systém včasného varování a nástroje pro podporu rozhodování, využívající inovativní umělou inteligenci založenou na holistických předpovědních modelech a výsledcích hodnocení životního cyklu. Zajistí, aby se zájmy evropských zemědělců a zájmy společnosti odrážely v budoucí tvorbě politik a monitorování, a to prostřednictvím jejich aktivního zapojení usnadněného zvýšeným využíváním vyvinutých digitálních nástrojů. To povede k lepšímu povědomí o zemědělsko-potravinářských produktech, které se přizpůsobují změnám klimatu a zmírňují jeho dopady. Inteligentní aplikace Observatory bude navíc obsahovat nástroje umožňující občanům zapojit se aktivně do tvorby politik, komunikovat přímo s vědeckou komunitou, zemědělci, průmyslem a tvůrci politik a tím podnítit změnu spotřebních návyků.
Celý název projektu ECO-READY: Achieving Ecological Resilient Dynamism for the European food system through consumer-driven policies, socioecological challenges, biodiversity, data-driven policy, sustainable futures)
Podobné články
V případě napadení se termití dělníci na sklonku života obětují a odstartují explozivní chemickou reakci. Jejím výsledkem je toxická tekutina, která znehybní a otráví protivníka. Tento obranný mechanismus termitů v podobě enzymu a jeho vlastnosti zkoumali vědci z Ústavu organické
Prestižní ocenění E.ON Energy Globe získala rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Ocenění spolu s patronkou projektu Jitkou Čvančarovou převzal Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci v roce 2015 založila. Na úspěšnosti projektu má