Svátek má

Viola
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Na České zemědělské univerzitě odstartoval mimořádný mezinárodní projekt ECO-READY

Úvodní setkání účastníků projektu ECO-READY se uskutečnilo ve dnech 23. a 24. ledna 2023 v aule České zemědělské univerzity, která je jeho koordinátorem. Jde o největší projekt v rámci programu HORIZON, jaký kdy tato univerzita, a zároveň i kterákoliv jiná česká instituce, získala.

Členy konsorcia řízeného ČZU jsou partneři z různých evropských zemí a je jich celkem sedmnáct. Projekt ECO-READY ve spolupráci s partnery vytvořil a nyní ho řídí projektový tým Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. Jmenovitě Dr. Ioanis Manikas jako vědecký koordinátor a Laura Míčková s Lukášem Packem, kteří vedli projektové práce.

Projekt vyvine systém pracující v reálném čase, observatoř nabízenou jako e-platformu a jako mobilní aplikaci. Ta bude fungovat jako jedinečný zdroj informací poskytující hodnocení potravinového systému v reálném čase a bude konzistentně aktualizovat předpovědi.

Observatoř bude k dispozici společnosti, politikům, vědecké komunitě a zemědělsko-potravinářskému průmyslu. Bude integrována do sítě 10 Living Labs – „živých laboratoří“ pokrývajících všechny bioklimatické regiony v Evropě a tvořících ECO-READY znalostní infrastrukturu. ECO-READY vytvoří strategie odolnosti vůči klimatickým změnám založené na znalostech a vyvine nástroje, které budou součástí observatoře. Hlavním principem přístupu ECO-READY je dynamika nebo řešení okamžitých problémů a dlouhodobých výzev současně.

Síť Living Labs bude svým prostřednictvím „od konceptu k akci“ spoluvytvářet scénáře řešící regionální potřeby, vypracovávat politická doporučení, pohotovostní plány a strategie odolnosti a jejich začlenění do observatoře.

Kromě toho ECO-READY vyvine systém včasného varování a nástroje pro podporu rozhodování, využívající inovativní umělou inteligenci založenou na holistických předpovědních modelech a výsledcích hodnocení životního cyklu. Zajistí, aby se zájmy evropských zemědělců a zájmy společnosti odrážely v budoucí tvorbě politik a monitorování, a to prostřednictvím jejich aktivního zapojení usnadněného zvýšeným využíváním vyvinutých digitálních nástrojů. To povede k lepšímu povědomí o zemědělsko-potravinářských produktech, které se přizpůsobují změnám klimatu a zmírňují jeho dopady. Inteligentní aplikace Observatory bude navíc obsahovat nástroje umožňující občanům zapojit se aktivně do tvorby politik, komunikovat přímo s vědeckou komunitou, zemědělci, průmyslem a tvůrci politik a tím podnítit změnu spotřebních návyků.


Celý název projektu ECO-READY: Achieving Ecological Resilient Dynamism for the European food system through consumer-driven policies, socioecological challenges, biodiversity, data-driven policy, sustainable futures)

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content