Svátek má

Maxim
13°C
Clear sky
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
13°C
Clear sky
Pondělí
87%
03:00
Min: 10°C
990
19:00
Max: 23°C
NNW 1 m/s

Na České zemědělské univerzitě odstartoval mimořádný mezinárodní projekt ECO-READY

Úvodní setkání účastníků projektu ECO-READY se uskutečnilo ve dnech 23. a 24. ledna 2023 v aule České zemědělské univerzity, která je jeho koordinátorem. Jde o největší projekt v rámci programu HORIZON, jaký kdy tato univerzita, a zároveň i kterákoliv jiná česká instituce, získala.

Členy konsorcia řízeného ČZU jsou partneři z různých evropských zemí a je jich celkem sedmnáct. Projekt ECO-READY ve spolupráci s partnery vytvořil a nyní ho řídí projektový tým Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. Jmenovitě Dr. Ioanis Manikas jako vědecký koordinátor a Laura Míčková s Lukášem Packem, kteří vedli projektové práce.

Projekt vyvine systém pracující v reálném čase, observatoř nabízenou jako e-platformu a jako mobilní aplikaci. Ta bude fungovat jako jedinečný zdroj informací poskytující hodnocení potravinového systému v reálném čase a bude konzistentně aktualizovat předpovědi.

Observatoř bude k dispozici společnosti, politikům, vědecké komunitě a zemědělsko-potravinářskému průmyslu. Bude integrována do sítě 10 Living Labs – „živých laboratoří“ pokrývajících všechny bioklimatické regiony v Evropě a tvořících ECO-READY znalostní infrastrukturu. ECO-READY vytvoří strategie odolnosti vůči klimatickým změnám založené na znalostech a vyvine nástroje, které budou součástí observatoře. Hlavním principem přístupu ECO-READY je dynamika nebo řešení okamžitých problémů a dlouhodobých výzev současně.

Síť Living Labs bude svým prostřednictvím „od konceptu k akci“ spoluvytvářet scénáře řešící regionální potřeby, vypracovávat politická doporučení, pohotovostní plány a strategie odolnosti a jejich začlenění do observatoře.

Kromě toho ECO-READY vyvine systém včasného varování a nástroje pro podporu rozhodování, využívající inovativní umělou inteligenci založenou na holistických předpovědních modelech a výsledcích hodnocení životního cyklu. Zajistí, aby se zájmy evropských zemědělců a zájmy společnosti odrážely v budoucí tvorbě politik a monitorování, a to prostřednictvím jejich aktivního zapojení usnadněného zvýšeným využíváním vyvinutých digitálních nástrojů. To povede k lepšímu povědomí o zemědělsko-potravinářských produktech, které se přizpůsobují změnám klimatu a zmírňují jeho dopady. Inteligentní aplikace Observatory bude navíc obsahovat nástroje umožňující občanům zapojit se aktivně do tvorby politik, komunikovat přímo s vědeckou komunitou, zemědělci, průmyslem a tvůrci politik a tím podnítit změnu spotřebních návyků.


Celý název projektu ECO-READY: Achieving Ecological Resilient Dynamism for the European food system through consumer-driven policies, socioecological challenges, biodiversity, data-driven policy, sustainable futures)

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content