„Na České zemědělské univerzitě jsem měla nejen příležitost seznámit se s konkrétními produkty, ale se zástupci vysoké školy i firmy jsme probírali oblasti, ve kterých bychom mohli do budoucna spolupracovat. Oceňuji inovativní přístup společnosti. Je zde nepochybně široký potenciál, jak by mohly být výrobky firmy využity pro Armádu ČR,“ uvedla ministryně obrany Černochová.
Podle ředitele ProLab Engineering Ing. Petra Hnízdila, který působí na katedře materiálu a strojírenské technologie Technické fakulty ČZU, tato firma vznikla jako reakce na výzvu ministryně obrany, aby se české firmy a výzkumné instituce zapojily do vývoje moderních obranných technologií. Cílem společnosti založené v roce 2023 je přenést do praxe aplikovaný výzkum a vývoj, který na půdě České zemědělské univerzity probíhal v souvislosti s využitím autonomní technologie v chytrém zemědělství a průmyslu.
Firma se specializuje na vývoj a aplikaci pokročilých forem řízení leteckých i pozemních bezosádkových prostředků včetně umělé inteligence. Své výrobky nabízí nyní zejména v Asii. Kromě využití v zemědělství nebo průmyslu vidí zástupci společnosti potenciál i ve vojenství. Vytvořili proto například pásové autonomní vozidlo se značnou pohonnou silou, které může plnit řadu funkcí od transportu zraněných vojáků z oblasti bojů až například po pomoc s manipulací s vojenskou technikou. Na Ukrajinu firma nabízí hasičskou verzi, která zastoupí hasiče třeba při likvidaci požáru v kráterech po dopadu dělostřeleckých granátů nebo leteckých bomb.
Ministryně obrany Jana Černochová si prohlédla i letecké drony, které ProLab Engineering vyrábí. Schopny jsou přepravit zátěž nižších desítek kilogramů, využívány tak mohou být třeba ke shazování munice na nepřátelské pozice.
Firma klade důraz na odklon od čínských technologií, kromě vlastního vývoje proto spolupracuje s českými firmami. Zákazníci tak mohou mít důvěru v bezpečnost technologií, kterými jsou autonomní prostředky vybaveny.
ProLab Engineering si buduje jméno i ve světě. „Podepsali jsme strategické partnerství s několika významnými holdingy v Indonesii, Malajsii a Austrálii. Díky podpoře našeho strategického partnera jsme první prototypy dokázali přetransformovat na předprodukční výrobky, které jsou připraveny na průmyslovou sériovou výrobu. Rovněž se nám podařilo zbavit se závislosti na čínských technologiích, což považujeme my i naši zákazníci za zásadní,“ zdůrazňuje Petr Hnízdil, jednatel a šéf vývoje společnosti ProLab Engineering.
Podobné články
V předvečer 35. výročí sametové revoluce, 17. listopadu 2024, se na zámku v Lužanech u Přeštic předávaly Ceny Josefa Hlávky. Každoročně je udílí Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových, nejstarší česká nadace založená Dr. Josefem Hlávkou v roce 1904. Cena
Proděkanka pro mezinárodní vztahy na Fakultě tropického zemědělství ČZU Ing. Petra Chaloupková, Ph.D., dr. h. c., získala prestižní ocenění ICA Excellence Award v kategorii „Networking“. Toto uznání uděluje Asociace zemědělských univerzit v Evropě (ICA) sdružující více než 70 univerzit. Dr.