Svátek má

Maxim
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Má klimatická změna vliv na načasování reprodukce nejběžnějšího kopytníka Evropy?

Prodlužující se vegetační sezona, jeden z projevů klimatické změny v Evropě, má překvapivý vliv na rozmnožování srnce obecného, nejrozšířenějšího kopytníka starého kontinentu. Srnec má zajímavou reprodukční biologii, protože jako jediný evropský sudokopytník využívá tzv. embryonální diapauzu (utajenou březost), kdy se v děloze srny zárodek po několik měsíců téměř nevyvíjí.

Doposud převládal názor, že hlavním spouštěčem ukončení diapauzy a nastartování vývoje embrya je změna v délce dne během zimních měsíců. Tým vědců z Technické univerzity v Mnichově, České zemědělské univerzity v Praze a Poznań University of Life Sciences však nyní zjistil, že ukončení diapauzy a zahájení vývoje plodu je poměrně flexibilní. K jejímu dřívějšímu ukončení dochází především u fyzicky zdatnějších srn a tehdy, pokud vegetační sezona předchozího roku byla delší. Zjištění tak popírá původní předpoklad, že přerušení diapauzy je poměrně rigidní a závislé na délce dne.

„Zajímavostí je, že zatímco termín říje se s klimatickou změnou moc neposouvá, k rození srnčat dochází až o tři týdny dříve než před sedmdesáti lety. Alespoň v Bavorsku, kde jsme srnce zkoumali. Důležitým poznatkem z našich analýz je, že čím má srna více energie a zkušenost s lepšími podmínkami v roce oplození, tím se přerušený vývoj zárodku spustí dříve. Zřejmě proto dochází i k dřívějšímu porodu mláďat a tato samice nastupuje do následující říje s odrostlejším srnčetem, o které se musí méně starat,“ doplňuje Peter Mikula z Fakulty životního prostředí ČZU, spoluautor článku publikovaného v prestižním časopise Proceedings of the Royal Society B.

Diapauza, či její modifikace, je známá u zhruba 130 různých savců včetně ohrožených druhů. Vědci poukazují na možný potenciál využití zjištěných výsledků například v rámci plánování záchranných chovů a rozmnožování v zajetí. Využít těchto znalostí lze také při časování jarních senosečí, které přímo ohrožují narozená, v loukách ukrytá srnčata. Vzhledem k tomu, že zárodky v diapauze vykazují jisté podobnosti s dormantními (spícími) stádii nádorů odolných vůči lékům, nabízí se i možnost komparativních experimentů při výzkumu rakoviny.

Zdroj: FŽP / Foto: shutterstock


Citace: Kauffert J, Ehrmantraut C, Mikula P, Tryjanowski P, Menzel A, König A. 2025. Matching the green wave: growing season length determines embryonic diapause in roe deer. Proc. R. Soc. B 292: 20242903.

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content