Literární Praha
Program kurzu Literární Praha byl zaměřen na německy píšící autory, kteří působili v Praze v 19. a 20. století. Zúčastnili se ho studenti německého jazyka a literatury z Univerzity Split (Chorvatsko), Univerzity Gdaňsk (Polsko), Univerzity Mateje Bela (Slovensko) a Univerzity Ljubljana (Slovinsko), kteří se při příležitosti stého výročí úmrtí Franze Kafky věnovali tomuto světově proslulému německy píšícímu pražskému spisovateli. Na základě textů Franze Kafky a jeho biografie se studenti seznámili s místy, kde Franz Kafka v Praze žil a pracoval. Kromě dědictví zanechaného tímto významným autorem studenti také pročítali texty a navštívili místa v Praze spojená s představiteli pražské německé literatury, jakými byli například Franz Werfel, Paul Leppin, Gustav Meyrink, Egon Erwin Kisch a další. Součástí programu byla i návštěva pražských kulturních památek včetně Židovského města a bývalého koncentračního tábora Terezín. Výuku pro studenty a jejich pedagogický doprovod vedli dr. Michaela Peroutková a Mgr. Albert Hoffmann.
Využití AI ve výuce cizích jazyků
Katedra jazyků PEF dále uspořádala jednodenní mezinárodní workshop v angličtině Challenges of AI in Teaching Foreign Languages zaměřený na využití umělé inteligence ve výuce cizích jazyků. Kromě zástupců sedmi českých vysokých škol se ho zúčastnili také představitelé pěti zahraničních univerzit: University of Toulouse a University Paris-Est Créteil z Francie, University of Ljubljana ze Slovinska, University of Split z Chorvatska a Univerzita Komenského v Bratislavě. Cílem bylo vytvořit platformu pro pedagogy cizích jazyků na vysokoškolské úrovni na univerzitách nefilologického zaměření. Vyučující cizích jazyků si mohli vyměnit znalosti a zkušenosti z oblasti AI ve vzdělávání.
Úvodní slovo patřilo Mgr. et Mgr. Ondřeji Duškovi, Ph.D., z Ústavu formální a aplikované lingvistiky na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Ve své přednášce Large Language Models: how they work and what they are good for? účastníky workshopu zasvětil do problematiky umělé inteligence, jejích předností a úskalí. Pak už následovala řada prakticky zaměřených prezentací převážně zahraničních hostů, jejichž obsahem byly nové poznatky a zkušenosti s využitím AI ve výuce angličtiny, italštiny, španělštiny a slovenštiny jako cizího jazyka. Součástí prezentací byly praktické ukázky s použitím nejrůznějších AI aplikací, během nichž si pedagogové mohli na počítačích vyzkoušet možnosti uplatnění AI v jazykové výuce.
Workshop byl ukončen procházkou po univerzitním kampusu (prováděla dr. Drebitková Malá) a závěrečnou návštěvou univerzitního pivovaru (prováděl doktorand Ing. Tomáš Vaško), což ocenili především zahraniční účastníci. Workshop zorganizovala dr. Michaela Peroutková.
Michaela Peroutková / Alena Drebitková Malá
Podobné články
Cena Prahy soutěže Adapterra Awards 2024 letos putuje do rukou Fakulty životního prostředí ČZU v Praze za budovu nazvanou Pavilon environmentálních studií. Stavba demonstrující principy udržitelného rozvoje je v provozu od loňského září, kdy se jejího otevření zúčastnil premiér Petr
V Aule České zemědělské univerzity bude od 11. do 25. listopadu 2024 k vidění výstava Střípky revoluce věnovaná 35. výročí počátku konce totalitního režimu.