„Aby měla podpora vědy a vzdělání smysl, musí být systematická a dlouhodobá. Věřím, že pořádáním soutěže o Ceny Wernera von Siemense již čtvrt století dokazujeme, za jak důležité považujeme technické a přírodovědné vzdělávání a pedagogickou práci,“ uvedl k zahájení soutěže Eduard Palíšek, generální ředitel skupiny Siemens v České republice. Kandidáti se mohou přihlašovat prostřednictvím internetových stránek Cenasiemens.cz až do 30. listopadu 2022.
Soutěž bude rozdělena do osmi kategorií: Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu (jednotlivec nebo výzkumný tým), Nejlepší pedagogický pracovník, Nejlepší diplomová práce (první tři místa + vedoucí práce), Nejlepší disertační práce (první tři místa + školitel), Ocenění za překonání překážek při studiu (student je nominován z řad akademických pracovníků v rámci dané univerzity z bakalářského, magisterského a doktorského studia), Zvláštní ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce, Nejlepší absolventská práce (diplomová/disertační) zabývající se tématy konceptu Průmysl 4.0 a Nejlepší absolventská práce (diplomová/disertační) zabývající se chytrou infrastrukturou a energetikou.
Do nominací se může zapojit i široká veřejnost – kandidáty a kandidátky a jejich práce je možné nominovat prostřednictvím webových stránek Cenasiemens.cz. V případě, že navržený kandidát nebo kandidátka zvítězí, získá nominující prémii ve výši 10 000 Kč.
Cenu Wernera von Siemense pořádá český Siemens spolu s významnými představiteli vysokých škol a Akademie věd ČR, kteří jsou i garanty jednotlivých kategorií a podílejí se na vyhodnocení prací.
Zdroj: vedavyzkum.cz / Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava
Podobné články
Možná bude někomu tento titulek znít divně. Onen údiv je však vyjádřen v samotné otázce – zda je možné, či zda není možné dělat vědu jinak, než tomu bylo po předchozí staletí.
Johana Rondevaldová je s Fakultou tropického zemědělství spjata již od svých bakalářských studií. Zaměřuje se na využití méně známých rostlinných druhů, které mohou významně přispět k řešení podvýživy a chronických onemocnění. Více se dozvíte v rozhovoru, který nabízí zajímavý pohled