Svátek má

Soňa
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors

Noc vědců byla zážitkem pro všechny smysly

Pátek 30. září patřil tradiční vědecko-popularizační akci Noc vědců, která se konala po celé republice. V duchu letošního tématu VŠEMI SMYSLY se v jednu velkou laboratoř proměnil i kampus České zemědělské univerzity. Do programu pro děti i dospělé se zapojilo všech šest fakult.

Při tradiční zářijové Noci vědců se areál ČZU zaplnil návštěvníky a návštěvnicemi už po páté hodině odpolední. Děti i dospělí začínali u Infostánku uprostřed kampusu. Tam si vyzvedli program s mapkou, kartičku na razítka pro celouniverzitní hru a zároveň se mohli občerstvit a nabrat sílu na pestrý program, který se odehrával v budovách všech šesti fakult.

Návštěvníci si užívali přírodu doslova všemi smysly. Po hmatu poznávali exotické předměty, ochutnávali exotické ovoce i fair trade čokoládu, na vlastní kůži si vyzkoušeli, jak protéká voda krajinou, osahali si půdu, viděli, jak vznikají potraviny a co vše se na nich hodnotí, a mnoho dalšího. Fronty se tvořily také u virtuální reality nebo virtuální střelnice.

„Suchdolský kampus si přišlo užít všemi smysly více než 810 návštěvníků. Prozkoumávali vědecká témata ze všech oblastí a pomocí všech smyslů. Vyzkoušeli si nahlídnout na vědu zrakem, čichem, chutí, hmatem i sluchem,“ říká koordinátorka Noci vědců na ČZU Karolína Křtěnová a dodává: „Stovky lidí procházely program křížem krážem, dostávaly razítka a získávaly tak ceny v podobě propagačních předmětů. I díky tomu v pozdějších hodinách zněly všude kampusem píšťalky, které byly jedním z propagačních předmětů značících sluch,“ líčí průběh Noci vědců v kampusu ČZU Karolína Křtěnová.

Program Noci vědců na ČZU přilákal i média. Například Daniel Stach z redakce vědy České televize si z mnoha možností vybral program na Fakultě životního prostředí, kde na vlastní kůži vyzkoušel, jak chutná věda všemi smysly. A pak to také zprostředkoval televizním divákům.

Noc vědců je akce, díky níž v jeden večer ožívají stovky vědeckých budov, do kterých se běžný smrtelník nedostane. Návštěvníci proplouvají laboratořemi, přednáškovými místnostmi, vybuchujícími experimenty a jdou do hloubky aktuálních témat. Děti, dospělí, senioři, každý zapálený pro vědu je vítán.

Text: Karolína Křtěnová / foto:  Petr Zmek

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content