Svátek má

Ivo
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Noc vědců byla zážitkem pro všechny smysly

Pátek 30. září patřil tradiční vědecko-popularizační akci Noc vědců, která se konala po celé republice. V duchu letošního tématu VŠEMI SMYSLY se v jednu velkou laboratoř proměnil i kampus České zemědělské univerzity. Do programu pro děti i dospělé se zapojilo všech šest fakult.

Při tradiční zářijové Noci vědců se areál ČZU zaplnil návštěvníky a návštěvnicemi už po páté hodině odpolední. Děti i dospělí začínali u Infostánku uprostřed kampusu. Tam si vyzvedli program s mapkou, kartičku na razítka pro celouniverzitní hru a zároveň se mohli občerstvit a nabrat sílu na pestrý program, který se odehrával v budovách všech šesti fakult.

Návštěvníci si užívali přírodu doslova všemi smysly. Po hmatu poznávali exotické předměty, ochutnávali exotické ovoce i fair trade čokoládu, na vlastní kůži si vyzkoušeli, jak protéká voda krajinou, osahali si půdu, viděli, jak vznikají potraviny a co vše se na nich hodnotí, a mnoho dalšího. Fronty se tvořily také u virtuální reality nebo virtuální střelnice.

„Suchdolský kampus si přišlo užít všemi smysly více než 810 návštěvníků. Prozkoumávali vědecká témata ze všech oblastí a pomocí všech smyslů. Vyzkoušeli si nahlídnout na vědu zrakem, čichem, chutí, hmatem i sluchem,“ říká koordinátorka Noci vědců na ČZU Karolína Křtěnová a dodává: „Stovky lidí procházely program křížem krážem, dostávaly razítka a získávaly tak ceny v podobě propagačních předmětů. I díky tomu v pozdějších hodinách zněly všude kampusem píšťalky, které byly jedním z propagačních předmětů značících sluch,“ líčí průběh Noci vědců v kampusu ČZU Karolína Křtěnová.

Program Noci vědců na ČZU přilákal i média. Například Daniel Stach z redakce vědy České televize si z mnoha možností vybral program na Fakultě životního prostředí, kde na vlastní kůži vyzkoušel, jak chutná věda všemi smysly. A pak to také zprostředkoval televizním divákům.

Noc vědců je akce, díky níž v jeden večer ožívají stovky vědeckých budov, do kterých se běžný smrtelník nedostane. Návštěvníci proplouvají laboratořemi, přednáškovými místnostmi, vybuchujícími experimenty a jdou do hloubky aktuálních témat. Děti, dospělí, senioři, každý zapálený pro vědu je vítán.

Text: Karolína Křtěnová / foto:  Petr Zmek

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content