Svátek má

Klement
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Landscape festival Praha 2024: Cesta z města

Pražský veřejný prostor se po roční pauze opět stává hostitelem Landscape festivalu. Základní ideou této multioborové mezinárodní přehlídky je zvýšit povědomí o rozsahu a smyslu oboru krajinářská architektura. Přehlídku instalací a artefaktů pod širým nebem si ani letos nenechal ujít akademický sochař docent Aleš Hnízdil, pedagog katedry zahradní a krajinné architektury Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU. Spolu s ním a pod vedením Ing. arch. Gabriely Soušek Pojerové pro festival vytvořily originální instalaci studentky krajinářství Dominika Žigmundová a Kateřina Píšová.

Formou architektonických intervencí, uměleckých instalací a happeningů se Landscape festival snaží proniknout do života obyvatel města a jeho návštěvníků. Na vybraných místech vznikají site-specific instalace se záměrem tato místa oživit a kultivovat. Umělecká díla se nevěnují pouze krajinářské architektuře, ale také tématům udržitelného rozvoje měst či experimentální dřevěné architektuře jako součásti veřejného prostoru. Instalace akcentují konkrétní témata ve veřejném prostoru a dávají jim zaznít v uměleckém pojetí.

Letošní ročník je věnován tématům Cesty z města a Krajina-město-veřejný prostor. K účasti byli přizváni renomovaní čeští architekti i umělci. Výčet jejich jmen i realizovaných projektů najdete na https://www.landscape-festival.cz.

Studentky katedry zahradní a krajinné architektury ČZU v Praze Dominika Žigmundová a Kateřina Píšová vytvořily pro Landscape festival Praha 2024 projekt Zpátky ke kořenům.

„Kořeny představují nejen zdroj života pro rostliny, ale i symbol stability, vzájemné komunikace a zakotvují naše bytí v zemi s jistotou a úctou k životu. Pomocí rozpuštěné, tekuté formy karamelu jsme vytvořily jemné, křehké a organické tvary vzhledově připomínající kořenové sítě. Vytvořený model v sobě nese prvky lidské tvorby v podobě křehkého, synteticky vypadajícího lesklého materiálu – karamelu s přirozenými tvary kořenové struktury. Tento kontrast zvýrazňuje naše propojení s přírodou a současně odhaluje křehkost tohoto vztahu. Naším cílem je vyvolat úvahu nad tím, jaké je naše místo v přírodě a jak naše existence ovlivňuje a je ovlivňována prostředím kolem nás.“

Aleš Hnízdil a Aleš Kurz – Civilizační odpad

„Cestou z města se nabaluje civilizační odpad nekonečných rozměrů a poznamenává všechno okolo sebe v hmatatelné, nepřehlédnutelné, ale i ve zcela neviditelné formě, kterou si nosíme každý sám v sobě. Jsme tak součástí vágního prostoru, který nechceme vidět, ale přesto je tu a neustále narůstá. Je to ve své podstatě civilizační smog, který je produktem naší přítomné konzumnosti a arogance k přírodě.“

Aleš Hnízdil – Probíhající energie

„V procesu probíhající energie se rozsvítí i zničený stožár osvětlení prostoru žižkovského Nákladového nádraží. Vnímání tohoto okamžiku umožňuje vyznačené místo a současně vědomí zjitřené tímto okamžikem. V procesu probíhající energie jsme my všichni včetně všech přírodních forem i prázdno v prostoru, které je těmito procesy naplněno.“

Kromě Landscape festivalu Praha 2024 se docent Aleš Hnízdil zúčastnil výstavy soch pořádané Městskou Galerií Říčany „Vidím sochy 2“ spolu s autory Kurtem Gebauerem, Kryštofem Hoškem, Janem Kovaříkem, Pavlem Opočenským, Čestmírem Suškou a Adamem Velíškem.

Aleš Hnízdil – Cyklická energie a vertikální princip vědomí

„Vertikální princip vědomí nás spojuje se zemí i prostorem nad námi, ať už ho vnímáme jako duchovní prostor nebo propojení s kosmickým prostorem, kde všechno vzniká i zaniká v nekonečném probíhajícím procesu, jehož jsme součástí.“

Doc. Aleš Hnízdil


Landscape festival organizuje společnost Architectura ve spolupráci s mnoha partnery z Čech. Vedle ČZU mezi ně patří například AVU Praha, Archip, IPR Praha, Tanec Praha, Nadace české architektury, hlavní město Praha a Státní fond kultury ČR. Festival se koná za podpory a pod záštitou Ministerstva kultury ČR.

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content