Svátek má

Věroslav
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Landscape festival Praha 2022 oživil městský veřejný prostor

Ještě o tomto víkendu můžeme obdivovat umělecké instalace, které se letos s prvním letním dnem začaly objevovat na různých místech hlavního města jako součást mezinárodního projektu Landscape festival. Pro letošní rok festival o první říjnové neděli končí. Jeho cílem je zdůraznit formou architektonických intervencí a uměleckých instalací, výstav, konferencí, debat, koncertů a happeningů důležitost veřejného prostoru a zeleně pro město. I letos zde měla významné zastoupení katedra zahradní a krajinné architektury České zemědělské univerzity.

Mezinárodní projekt organizovaný Galerií Jaroslava Frágnera vyhledává degradované a diskutabilní plochy, které mají potenciál stát se novými centry kulturního a společenského života. Tato místa se pak snaží site-specific instalacemi a happeningy oživit, kultivovat a nastínit jejich budoucí možný rozvoj.

Za katedru zahradní a krajinné architektury ČZU se letos zúčastnili Ing. Veronika Syřišťová, Ing. Anička Veselá, Eliška Neumannová, Barbora Pospíšilová, Natálie Chrobáková, Kateřina Janíková, Lucie Kopásková, Sandra Landfeldová a akademický sochař doc. Aleš Hnízdil.

K dispozici měli prostor mezi synagogou v Libni, zasypaným židovským hřbitovem a zrušeným nádražím na Palmovce a Libeňským mostem. Vznikla tam řada projektů, která reagovala na tento prostor, jako například projekt Aničky Veselé a Veroniky Syřišťové, které vytvořily z vertikál profil kolejiště jako „Ztracenou linii“. Projekt Elišky Neumannové „Znovu spolu“ odráží touhu sejít se opět u jednoho stolu podle židovské tradice. V současnosti je aktuální s ohledem na rozervané rodiny z Ukrajiny. Doc. Aleš Hnízdil akcentuje v prostorové kresbě fragmentů židovských náhrobků pietnost tohoto místa v projektu „Zpřítomněné vědomí“. Barbora Pospíšilová v projektu „Nit po niti, život po životě – zapomenout na smrt a myslet na život“ říká, že skrze bílá vlákna můžeme pozorovat životy v nekonkrétní podobě, které vystupují z těžké a slzami zalité země a vpíjí se do světla v korunách stromů. Natália Chrobáková v projektu „Okno“ jako kontakt s okolím akcentuje vztah k přírodě. Kateřina Janíková v projektu „Forma a odlitek“ vyjadřuje procesuální informaci o tvaru a smyslu. Lucia Kopásková v projektu „#7 Věc názoru mravenišť v oblacích“ vytváří ironicko-satirický odkaz společnosti jako podnět k zamyšlení nad smyslem věcí, které vytváříme. Sandra Landfeldová v projektu „Spirála ve větru“ pracuje se zvukem jako s paralelou lidských životů.

Zvedl se vítr a koruny stromů se podobně jako osud propletly.

Aleš Hnízdil

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content