Svátek má

Taťána
1°C
Broken clouds
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
1°C
Broken clouds
Středa
72%
04:46
Min: -1°C
995
17:29
Max: 10°C
S 2 m/s

Landscape festival Praha 2022 oživil městský veřejný prostor

Ještě o tomto víkendu můžeme obdivovat umělecké instalace, které se letos s prvním letním dnem začaly objevovat na různých místech hlavního města jako součást mezinárodního projektu Landscape festival. Pro letošní rok festival o první říjnové neděli končí. Jeho cílem je zdůraznit formou architektonických intervencí a uměleckých instalací, výstav, konferencí, debat, koncertů a happeningů důležitost veřejného prostoru a zeleně pro město. I letos zde měla významné zastoupení katedra zahradní a krajinné architektury České zemědělské univerzity.

Mezinárodní projekt organizovaný Galerií Jaroslava Frágnera vyhledává degradované a diskutabilní plochy, které mají potenciál stát se novými centry kulturního a společenského života. Tato místa se pak snaží site-specific instalacemi a happeningy oživit, kultivovat a nastínit jejich budoucí možný rozvoj.

Za katedru zahradní a krajinné architektury ČZU se letos zúčastnili Ing. Veronika Syřišťová, Ing. Anička Veselá, Eliška Neumannová, Barbora Pospíšilová, Natálie Chrobáková, Kateřina Janíková, Lucie Kopásková, Sandra Landfeldová a akademický sochař doc. Aleš Hnízdil.

K dispozici měli prostor mezi synagogou v Libni, zasypaným židovským hřbitovem a zrušeným nádražím na Palmovce a Libeňským mostem. Vznikla tam řada projektů, která reagovala na tento prostor, jako například projekt Aničky Veselé a Veroniky Syřišťové, které vytvořily z vertikál profil kolejiště jako „Ztracenou linii“. Projekt Elišky Neumannové „Znovu spolu“ odráží touhu sejít se opět u jednoho stolu podle židovské tradice. V současnosti je aktuální s ohledem na rozervané rodiny z Ukrajiny. Doc. Aleš Hnízdil akcentuje v prostorové kresbě fragmentů židovských náhrobků pietnost tohoto místa v projektu „Zpřítomněné vědomí“. Barbora Pospíšilová v projektu „Nit po niti, život po životě – zapomenout na smrt a myslet na život“ říká, že skrze bílá vlákna můžeme pozorovat životy v nekonkrétní podobě, které vystupují z těžké a slzami zalité země a vpíjí se do světla v korunách stromů. Natália Chrobáková v projektu „Okno“ jako kontakt s okolím akcentuje vztah k přírodě. Kateřina Janíková v projektu „Forma a odlitek“ vyjadřuje procesuální informaci o tvaru a smyslu. Lucia Kopásková v projektu „#7 Věc názoru mravenišť v oblacích“ vytváří ironicko-satirický odkaz společnosti jako podnět k zamyšlení nad smyslem věcí, které vytváříme. Sandra Landfeldová v projektu „Spirála ve větru“ pracuje se zvukem jako s paralelou lidských životů.

Zvedl se vítr a koruny stromů se podobně jako osud propletly.

Aleš Hnízdil

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content