Svátek má

Rostislav
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Laboratoř etnobotaniky a etnofarmakologie na Zemi živitelce zkoušela návštěvníky ze znalostí rostlinných silic a exotického koření!

Česká zemědělská univerzita v Praze na Zemi živitelce prezentovala i Laboratoř etnobotaniky a etnofarmakologie Fakulty tropického zemědělství, která návštěvníkům otevírala obzory světa rostlinných silic (esenciálních olejů), a také exotického koření.

Laboratoř měla na agrosalonu Země živitelka jednodenní program v pondělí 29. srpna: “U našeho stánku jsme předkládali návštěvníkům vzorky silic a zkoušeli jsme je, zda podle čichu poznají, o jakou rostlinu se jedná, zda jim například něco připomíná, anebo kam by ji zařadili. A také jsme překládali hodně vzorků koření z tropických oblastí,” říká Ing. Kateřina Vihanová, která na Zemi Živitelce laboratoř zastupovala.

Koření a také rostliny, ze kterých se získávají silice, však Laboratoř etnobotaniky a etnofarmakologie předkládala v původním stavu, tj. ještě před úpravou (např. rozemletím), než jak koření nebo silice běžně známe v pytlících respektive v lahvičkách v obchodech. To bylo pro návštěvníky agrosalonu velmi objevné a obohacující, jak líčí Kateřina: “Hodně lidí například nevědělo, jak vypadá muškátový květ nebo kardamon před rozemletím. Z těch známějších jsme tam pak měli badyán nebo vanilku a ze silic např. Ylang ylang, kopr, skořici, hřebíček.

Dle Kateřiny byla účast hojná. Mnoho návštěvníků se průběžně zastavovalo u všech stánků ČZU, kde byl například i koutek pro děti. Stánek laboratoře pak navštěvovaly právě děti, jejich rodiče, i starší důchodové ročníky: “Některé silice návštěvníci poznali, některé ne. Spíše je ale dokázali přiřadit k nějakému produktu, který jim silice připomínala. Například jsme předkládali i vzorek silice z anýzu. Na to většinou návštěvníci reagovali tím, že jim to připomíná hašlerky. Nejvíce je pak překvapilo, jak vypadá ve skutečnosti Ylang ylang nebo citrónová tráva. Někteří o těchto rostlinách nikdy neslyšeli. Hodně náš stánek pak zajímal děti,” pokračuje Kateřina.

Vedoucí Laboratoře etnobotaniky a etnofarmakologie Ing. Markéta Houdková, PhD. dále dodává: “Na Zemi živitelce jsme se jako laboratoř neprezentovali poprvé, ale co se týká prezentace vzorků silic a koření, to ano. Tato prezentace měla totiž velký úspěch na Noci vědců minulý rok, a také na letošním Festivalu vědy. Zdá se, že úspěch jsme měli i na letošním agrosalonu Země živitelka.

To na závěr potvrzuje i Kateřina: “Ano, řady lidí a rodiny s dětmi se u nás zastavovaly se slovy – Jeee, to je hezké, to je super, můžeme si to všechno očichat?”

Věra Klimšová

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content