Svátek má

Ivo
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Králem ankety Sportovec ČZU roku 2023 je medailista z mistrovství světa v Budapešti

Vynikající český atlet Matěj Krsek vystřídal ve vedení ankety o nejlepšího sportovce ČZU čtyřnásobnou držitelku tohoto titulu, biatlonovou hvězdu Markétu Davidovou. Cenu pro vítěze si převzal spolu s dalšími sportovci na prvních pěti pozicích ve čtvrtek 11. dubna, na úvod jarního koncertu v aule ČZU. Jako nejlepšího sportovce s handicapem porota ocenila neslyšícího beachvolejbalistu Jana Žídka. Vítězům a všem ostatním přítomným pak přichystala nezapomenutelný zážitek první dáma českého soulu Marie Rottrová. Na ČZU se tím vrátila předcovidová tradice oceňování vítězů ankety při slavnostních koncertech.

Anketu Sportovec roku vyhlašuje Česká zemědělská univerzita každý rok. Její vítěze vybírá porota na základě celoročních výkonů, účasti na významných světových kláních a v nejvyšších soutěžích ČR. Podle těchto kritérií pak vyhodnotí desítku nejlepších. Jde o prestižní záležitost, na předních příčkách se tradičně střídají špičkoví sportovci, kteří reprezentovali svoji alma mater i Českou republiku na domácích i zahraničních kolbištích.

Jedním z nich je letošní vítěz ankety Matěj Krsek, student třetího ročníku Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. Reprezentant v běhu na 400 metrů a ve štafetách na 4 × 400 metrů je medailistou z mistrovství světa, čtyřnásobným mistrem ČR a také dvojnásobným halovým českým šampionem. Běžel finále na halovém mistrovství Evropy i na halovém mistrovství světa. Patří mu několik národních rekordů v mládežnických kategoriích. Na Mistrovství světa v atletice 2023 v Budapešti byl členem bronzové mix štafety na 4 x 400 metrů.
Stálicí ankety je rychlostní kanoista Josef Dostál, který obhájil loňské druhé místo. Student Provozně ekonomické fakulty skončil na Mistrovství světa v Duisburgu v závodě na 500 metrů čtvrtý. Pátým místem v závodě na 1000 metrů si pak zajistil nominaci na Letní olympijské hry v Paříži. To byl zároveň Josefův hlavní cíl pro sezónu 2024. A protože je to vášnivý rybář, držíme palce, aby se mu v Paříži podařilo ulovit medaili.

Další ze studentů PEF, florbalista Ondřej Němeček je v anketě ČZU třetí. Se svým týmem získal titul mistra ČR a Světová florbalová federace ho zvolila čtvrtým nejlepším florbalistou planety. Je kapitánem reprezentačního družstva ČR. V české extralize hrál loňskou sezónu za Tatran Střešovice, s nímž získal mistrovský titul. Od podzimu 2023 působí ve švédské superlize. I proto se slavnostního vyhlášení nemohl zúčastnit osobně a cenu za něj převzali prarodiče.

Jan Zabystřan z Fakulty lesnické a dřevařské vybojoval na Zimní světové univerziádě v Lake Placid tři zlaté a jednu bronzovou a stal se tak historicky nejúspěšnějším univerzitním sportovcem. Pravidelně se zúčastňuje světového poháru v alpském lyžování s největšími světovými hvězdami. V anketě ČZU je čtvrtý.

Na pátém místě ho následuje studentka téže fakulty veslařka Pavlína Flamíková, která se jedenáctým místem na Mistrovství světa v Bělehradě kvalifikovala na Letní olympijské hry v Paříži. Těžko říct, co bylo náročnější, zda závod mistrovství světa nebo státní závěrečná zkouška, kterou Pavlína vloni na FLD zdárně vykonala. A ještě k tomu stačila být osmá na Mistrovství Evropy ve slovinském Bledu.

Zvláštní cenu rektora pro sportovce s handicapem získal beachvolejbalista Jan Žídek s čerstvým titulem z Mistrovství České republiky neslyšících. Lásku k beachvolejbalu zdědil po tatínkovi, dlouholetém reprezentantovi mezi neslyšícími. Každý z nich hraje s jiným partnerem, proto se často stává, že se na turnajích utkají proti sobě. Honza je také členem volejbalového týmu ČZU, který hraje první ligu v šestkovém volejbalu.

Skloubit studijní povinnosti s náročným sportovním programem rozhodně není jednoduché. Proto se Česká zemědělská univerzita v Praze studujícím sportovcům snaží vyjít vstříc při vytváření studijního plánu. A oni jí to na oplátku vracejí posilováním dobrého jména univerzity.

Lenka Prokopová

Foto: Petr Zmek


Sportovci ČZU 2023

  1. Matěj Krsek               atletika, běh 400 m, FAPPZ
  2. Josef Dostál               rychlostní kanoistika, PEF
  3. Ondřej Němeček       florbal, PEF
  4. Jan Zabystřan            alpské lyžování, FLD
  5. Pavlína Flamíková    veslování, FLD
  6. Vít Müller                    atletika, běh 400 m překážky, TF
  7. Jakub Chaloupský     orientační běh, FŽP
  8. Nesnídalová Lucie     vodní slalom, FAPPZ
  9. Kricnar Vlastimil       paragliding, FŽP
  10. Sobíšek Tomáš           rychlostní kanoistika, FŽP

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content