Za teplých nocí často stačí, aby lidé zhasli, otevřeli okna dokořán a zvířata nerušili, obvykle odlétnou sama. Pokud se jim to nepodaří, může i laik netopýra sebrat a za soumraku vypustit ven. Mělo by to být až k ránu, kdy je netopýr téměř nepohyblivý. Nejlepší způsob je přehodit přes něj utěrku a uchopit ho přes látku. Nedoporučuje se brát zvíře do holých rukou, protože při pocitu ohrožení kouše.
Záchrannou stanici lze kontaktovat přes www.zvirevnouzi.cz nebo pohotovostní netopýří linky na www.nyctalus.cz. Odborníky by měli lidé volat pokaždé, když objeví netopýra v bytě v zimních měsících.
Ochranáři upozorňují, že by lidé neměli nechávat otevřená okna bez sítí v místnostech, kam delší dobu nikdo nevkročí. Netopýři se přes některé typy oken nedostanou ven a uvnitř uhynou. Jejich invaze nastává v srpnu a v září, kdy migrují z letních kolonií a hledají zimoviště. Při přesunu z letních kolonií do zimních stanovišť se také páří a je jich ve vzduchu výrazně víc než v jiných obdobích. Občas se tak stane, že především nezkušená mláďata vletí do bytů. Zpravidla jde o netopýry hvízdavé.
Domy netopýrům nejspíš připomínají skalní věže a stěny, což jsou místa, kde dochází k páření.
Dlouho prázdné byty, domy a místnosti, zvlášť v kombinaci s některými typy oken, představují pro netopýry smrtící past. „Vůbec nejhorší pastí je špaletové okno,“ říká Daniel Horáček z ČSOP. „Lidé odjíždějící na dovolenou nechají na větrání otevřenou vrchní ventilačku, tou netopýři vletí dovnitř, ale významná část zapadne dolů mezi okna, odkud se už nedostanou ven,“ vysvětluje ochranář.
Invaze netopýrů do obydlí je podle statistik Národní sítě záchranných stanic problém zejména v Plzni. Pracovníci tamní stanice každoročně pomáhají vysvobodit z bytů stovky netopýrů. Netopýři však lidská obydlí hojně navštěvují i v Brně, Liberci, Jablonci nad Nisou, Karlových Varech či Českých Budějovicích. Za posledních pět roků řešila Národní síť záchranných stanic 161 netopýřích invazí, při kterých experti z bytů zachraňovali 4602 netopýrů. Letos stanice přijaly 1046 netopýrů.
Zdroj: Český svaz ochránců přírody
Podobné články
Ministerstvo životního prostředí zahájilo proces vyhlášení chráněné krajinné oblasti Soutok. Po stovkách předjednání v regionu to 25. srpna 2023 oznámil ministr Petr Hladík.
Mořské želvy čelí mnoha hrozbám, jako jsou například ztráta životního prostředí, znečištění moří a oceánů, nadměrný rybolov nebo klimatická změna. Jednu z největších však zejména v oblasti Indo-Pacifiku představuje ilegální lov za účelem konzumace a obchodu. To způsobilo, že jsou