Svátek má

Maxim
13°C
Clear sky
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
13°C
Clear sky
Pondělí
87%
03:00
Min: 10°C
990
19:00
Max: 23°C
NNW 1 m/s

Kávový dům jako dárek pro ochránce přírody na Sumatře

Na Sumatře vznikl nový „kávový dům“ pro pěstitele kávy Kukang Coffee, kteří pomáhají chránit outloně, luskouny a další ohrožené druhy zvířat. Slouží ke správnému zpracovávání a skladování kávových zrn tak, aby byla zaručena jejich vysoká kvalita. Zřízení "kávového domu" umožnila rozvojová pomoc České republiky, na projektu spolupracovali mladí absolventi České zemědělské univerzity v Praze.

Komunita pěstitelů kávy na severu ostrova, kde působí záchranný program Kukang, získala speciální „kávový dům“ díky grantu „Malý lokální projekt“. Tento grant vypisuje v rámci rozvojové pomoci Ministerstvo zahraničních věcí ČR ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Jakartě. Slouží k rozvoji spolupráce na lokální úrovni a Kukang program ho získal na podporu udržitelného živobytí komunity lidí ve vesnici Kuta Male na Severní Sumatře.

V této oblasti totiž program dlouhodobě spolupracuje s místními obyvateli, pomáhá řešit konflikty farmářů s divokými zvířaty přicházejícími na jejich pole, zaměstnává bývalé pytláky jako asistenty pro terénní monitoring zdejšího pralesa a vybudoval zde anglicko-environmentální knihovnu pro místní děti. Místní komunita zde nyní díky navázané spolupráci produkuje environmentálně šetrnou kávu „Kukang Coffee“ a zároveň chrání ohrožené druhy zvířat. Hlavní náplní grantu bylo zejména založení komunity místních pěstitelů kávy, tzv. „Kukang Coffee Community“ a stavba multifunkčního „kávového domu“ v této terénní oblasti. Grant volně navazoval na již realizovaný MLP z roku 2019, díky němuž byla nastavena metodika zpracovávání kávy a podpořen nejen trénink a školení jejích zdejších producentů, ale i environmentální vzdělávání místních dětí.

Nově vybudovaný „kávový dům“ Kukang Coffee nyní slouží ke správnému zpracovávání a skladování kávových zrn zaručujícímu jejich vysokou kvalitu. Prostory ale představují také ideální místo pro setkávání členů komunity pěstitelů kávy, jejich schůze a potřebná školení. Jedna část domu bude navíc sloužit jako prostor pro anglicko-environmentální knihovnu pro děti a jejich vzdělávání v ochraně přírody a anglickém jazyce.

Farmáři sdružení v nově založené komunitě Kukang Coffee musí podepsat oficiální dohodu o spolupráci, která jim zajišťuje všechny výhody členství, jako je například garantovaný odkup jejich kávy projektem za vyšší cenu, než je cena na místním trhu. Zároveň je však tato smlouva zavazuje k ochraně ohrožených a chráněných druhů zvířat.

Povedlo se nám také podepsat dohodu o spolupráci s vesnicí Kuta Male, kterou zastoupil její starosta. Tato dohoda zahrnuje mj. i body o podpoře a rozvoji komunity Kukang Coffee a o ukončení lovu chráněných druhů divokých zvířat v oblasti. Starosta vesnice Jhon Sembiring jakožto pěstitel kávy také sám do této komunity vstoupil,“ pochvaluje si navazování spolupráce s místními obyvateli na ochraně přírody ředitel záchranného programu Kukang František Příbrský.

V rámci členství jednotliví farmáři získávají poradenství od týmu složeného z koordinátora a dvou asistentů, kteří bývali pytláky. Ti však nyní kontrolují nejen zpracovávání kávy dle nastavené metodiky, ale i dodržování zákazu lovu ohrožených zvířat. „Od loňského roku s námi v rámci projektu Kukang Coffee spolupracuje již přes 50 farmářů, od nichž jsme odkoupili již zhruba tři tuny zelené kávy v pergamenové slupce přímo z jejich polí. Díky vzniklé kávové komunitě mají místní lidé větší zisk ze své kávy a zároveň vyšší motivaci a pochopení k ochraně místních ohrožených druhů zvířat. Projekt funguje výborně, a naše oblast se tak pro tato zvířata stala takovým malým rájem,“ vysvětluje indonéský koordinátor projektu Kukang Coffee Jhon Kartasima Gurusinga.

Tuto kvalitní kávu si mohou dopřát již i lidé v Česku. Zelená káva z této oblasti se totiž dováží do České republiky, konkrétně do kavárny Kukang Coffee v Ústí nad Labem, která tento ochranářský příběh šíří dál skrze své návštěvníky. Více na www.kukang-coffee.org.

Autoři fotografií: Lucie Čižmářová a Jhon Kartasima Gurusinga

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content