Konferenci zorganizovalo Centrum Euroguidance (DZS) ve spolupráci s Institutem vzdělávání a poradenství ČZU v Praze (IVP ČZU). Více než 500 českých i zahraničních účastníků se zapojilo do hlavního programu i několika paralelních sekcí.
Obecným cílem této i předchozích konferencí je rozvíjet odborné zázemí kariérového poradenství, podporovat jeho profesionalizaci a zároveň jeho otevřenost a různorodost. Konference o kariérovém poradenství si kladou za cíl podpořit teorii, výzkum a odbornou diskusi praktiků i veřejnosti v oblasti kariérového poradenství na národní i mezinárodní úrovni. Jsou otevřeny všem, kteří se zajímají o kariérové poradenství a vzdělávání.
Tématem páté konference bylo „kariérové poradenství a vzdělávání“ s ohledem na současnou situaci změn ve společnosti a na trhu práce. Vznikají nové možnosti pracovního uplatnění i vzdělávání, hledají se nové cesty. Kariérové poradenství a kariérové vzdělávání tak mají nezastupitelnou roli pro současnou společnost, ovlivněnou pandemií. Na konferenci byly prezentovány praktické metodiky i teoretické a výzkumné reflexe, inovace v rámci rozvoje systému ve veřejném sektoru i pohledy z firemního prostředí a trhu práce. Pozornost se zaměřila i na evropskou dimenzi kariérového poradenství a udržitelný rozvoj (tzv. green guidance). Byli pozváni řečníci z akademické sféry i z praxe.
Na úvod konference vystoupili zástupci Euroguidance, DZS a univerzitního pracoviště IVP ČZU, zástupci dalších významných stakeholderů na národní a evropské úrovni. Úvodní panelová debata otevřela hlavní téma konference otázkou „Potřebujeme nalézt nové pojetí kariérového poradenství ve světle nynější pandemie?“ Moderoval ji Tristram Hooley a hosty byli Thomas Diener, Jaana Kettunen, Jerome Rossier a Jiří Votava (z IVP ČZU). V plenární části pak byly prezentovány dva univerzitní výzkumy v oblasti připravenosti absolventů středního odborného vzdělávání na pracovní trh, jejichž autory jsou Petr Hlaďo (MUNI) a Jitka Jirsáková s Jiřím Votavou (IVP ČZU). V prvním dni měla konference dvě hlavní sekce. Jedna se věnovala pohledu ze strany trhu práce a druhá ze strany poradenství a vzdělávání. Závěr dne byl věnován udílení národních cen kariérového poradenství a prezentaci vítězných příspěvků.
Druhý den bylo v pěti paralelních sekcích prezentováno na 40 příspěvků s tematikou jako udržitelná sociálně spravedlivá společnost; role kariérového poradenství; vzdělávání a rozvoj poradců; rozvoj systému kariérového poradenství (KP), online dimenze KP, metody a inovace v oblasti KP a další. Proběhl také kulatý stůl Euroguidance s podporou Národního poradenského fóra a workshopy věnované kvalitě a metodice v kariérovém poradenství.
Během konference se účastníci mohli seznamovat a dále diskutovat prostřednictvím skupin na sociálních sítí.
Některé příspěvky budou prezentovány také ve speciálním čísle časopisu Kariérové poradenstvo v teórii a praxi 2021 a jsou dále zpracovány a prezentovány prostřednictvím stránek konference
https://konferencekp.cz a www.euroguidance.cz a www.euroguidance.eu.
PhDr. Jitka Jirsáková, Ph.D. (IVP ČZU), Mgr. Petr Chaluš a Mgr. Gabriela Kabotová (Euroguidance, DZS)

Podobné články
Na Provozně ekonomické fakultě, stejně jako na jiných fakultách a vysokých školách, studují posluchači nejen bakalářského, magisterského nebo doktorského studia, ale také senioři v rámci Univerzity třetího věku. Provozně ekonomická fakulta však jako jediná v ČR nabízí univerzitní seniorské vzdělávání
Co jsou přenositelné kompetence a má vůbec vysoká škola možnost přispívat k jejich rozvoji? Jsou současní absolventi dostatečně připraveni na trh práce? Jaké jsou aktuální požadavky zaměstnavatelů na absolventy studijních programů? Které kompetence 21. století studentům chybí nebo nejsou dostatečně