Svátek má

Blanka
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

17. listopad – Mezinárodní den studentstva a Den boje za svobodu a demokracii

Česká zemědělská univerzita si výročí 17. listopadu připomněla několika vzpomínkovými akcemi.

Mimo jiné se, stejně jako v loňském roce, zapojila do iniciativy neziskové organizace Díky, že můžem! rozsvícením budovy rektorátu univerzity do barev české trikolory. Jako každý rok se památce studentské manifestace, která 17. listopadu 1989 odstartovala sametovou revoluci, na Národní třídě poklonili zástupci studentské organizace Pupen z. s. Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů a položili zde věnec. Asociace studentů ČZU v rámci Mezinárodního dne studentstva a Dne boje za svobodu a demokracii uspořádala celodenní florbalový turnaj a v aule ČZU promítla film Pupendo. Fakulta tropického zemědělství připravila video s anketou, v níž její studenti odpovídají na dotaz: Co pro tebe znamená svoboda?

Studenti se v temných dobách našeho národa vždy zapojovali do boje proti nespravedlnosti, diskriminaci a totalitě. Nejvýznamnější odpor proti nastupující diktatuře projevili v roce 1939 a v roce 1948, když se nadvlády nad naším národem ujímala nejprve totalita nacistická, následovaná komunistickou. Protesty proti okupaci po smrti studenta Jana Opletala v listopadu roku 1939 znamenaly zmaření svobody a životů mnoha studentů a vyústily v uzavření českých vysokých škol. A v únoru 1948 se uskutečnil pochod na podporu prezidenta Beneše během komunistického puče. Opět to byla studentská iniciativa, která zůstala nejvýraznějším, a dalo by se říci, že ojedinělým protestem proti nastupující komunistické diktatuře. Komunisté pochod tehdy násilím potlačili a u vlády zůstali dlouhých 40 let, kdy jedním z nástrojů šikany obyvatel byl boj namířený proti studentům, učitelům a vzdělávání. Ať v podobě cenzury, nebo zamezování možnosti studovat, pokud kádrové poměry uchazeče či studenta neodpovídaly požadavkům tehdejšího režimu.

Byli to opět zejména studenti, kteří se 17. listopadu 1989 sešli na Albertově u Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, aby si pokojně připomněli události, které se staly před padesáti lety. Účastníci vzpomínkové akce byli posléze napadeni Veřejnou bezpečností. Události listopadu 1989 vedly k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie.

 „Čest všem, kteří bojovali proti totalitě nacistické a posléze i dlouhá léta proti komunistické. Totality vždy omezují, cenzurují či přímo potlačují možnosti vzdělávání v obavách z kritických a odvážných hlasů studentstva. A zejména díky studentům se 17. 11. 1989 začal psát konec totalitního režimu v ČR. Díky za odvahu a vytrvalost. Díky za to, že již 32 let můžeme vzdělávat sebe i druhé ve svobodě a demokracii,“ říká rektor ČZU profesor Petr Sklenička.

Připravila: Karla Mráčková / Lenka Prokopová

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content