
Mimo jiné se, stejně jako v loňském roce, zapojila do iniciativy neziskové organizace Díky, že můžem! rozsvícením budovy rektorátu univerzity do barev české trikolory. Jako každý rok se památce studentské manifestace, která 17. listopadu 1989 odstartovala sametovou revoluci, na Národní třídě poklonili zástupci studentské organizace Pupen z. s. Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů a položili zde věnec. Asociace studentů ČZU v rámci Mezinárodního dne studentstva a Dne boje za svobodu a demokracii uspořádala celodenní florbalový turnaj a v aule ČZU promítla film Pupendo. Fakulta tropického zemědělství připravila video s anketou, v níž její studenti odpovídají na dotaz: Co pro tebe znamená svoboda?
Studenti se v temných dobách našeho národa vždy zapojovali do boje proti nespravedlnosti, diskriminaci a totalitě. Nejvýznamnější odpor proti nastupující diktatuře projevili v roce 1939 a v roce 1948, když se nadvlády nad naším národem ujímala nejprve totalita nacistická, následovaná komunistickou. Protesty proti okupaci po smrti studenta Jana Opletala v listopadu roku 1939 znamenaly zmaření svobody a životů mnoha studentů a vyústily v uzavření českých vysokých škol. A v únoru 1948 se uskutečnil pochod na podporu prezidenta Beneše během komunistického puče. Opět to byla studentská iniciativa, která zůstala nejvýraznějším, a dalo by se říci, že ojedinělým protestem proti nastupující komunistické diktatuře. Komunisté pochod tehdy násilím potlačili a u vlády zůstali dlouhých 40 let, kdy jedním z nástrojů šikany obyvatel byl boj namířený proti studentům, učitelům a vzdělávání. Ať v podobě cenzury, nebo zamezování možnosti studovat, pokud kádrové poměry uchazeče či studenta neodpovídaly požadavkům tehdejšího režimu.
Byli to opět zejména studenti, kteří se 17. listopadu 1989 sešli na Albertově u Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, aby si pokojně připomněli události, které se staly před padesáti lety. Účastníci vzpomínkové akce byli posléze napadeni Veřejnou bezpečností. Události listopadu 1989 vedly k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie.
„Čest všem, kteří bojovali proti totalitě nacistické a posléze i dlouhá léta proti komunistické. Totality vždy omezují, cenzurují či přímo potlačují možnosti vzdělávání v obavách z kritických a odvážných hlasů studentstva. A zejména díky studentům se 17. 11. 1989 začal psát konec totalitního režimu v ČR. Díky za odvahu a vytrvalost. Díky za to, že již 32 let můžeme vzdělávat sebe i druhé ve svobodě a demokracii,“ říká rektor ČZU profesor Petr Sklenička.
Připravila: Karla Mráčková / Lenka Prokopová

Podobné články
Na počátku adventu Česká zemědělská univerzita tradičně přináší malý dárek všem, kteří zde pracují, studují nebo se o univerzitu zajímají. Nové číslo zpravodaje Živá univerzita právě čeká na vydání. Tiskárnu opustí ve čtvrtek 7. prosince 2023 a nabídne 112 stran
Česká zemědělská univerzita se i letos pohrouží do adventního rozpoložení. To kromě předvánočních setkání zaměstnanců a studentů znamená i příležitost pro všechny, kteří do zasněženého kampusu zavítají. Každý tu může načerpat pravou sváteční atmosféru ve dnech 4.–7. prosince, kdy se