Svátek má

Ivo
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Vystupovat hrdě a sebevědomě, takové je životní krédo špičkového atleta, studenta ČZU Matěje Krska

Křišťálovou trofej pro krále ankety Sportovec ČZU 2023 převzal 11. dubna 2024 vynikající atlet Matěj Krsek, medailista z mistrovství světa v Budapešti a jeden z našich největších sprinterských talentů posledních let. Atletice se věnuje od jedenácti let a ve svých čtyřiadvaceti stojí na vrcholu sportovní kariéry. Sprinterské geny zdědil po rodičích, jeho otec je jedním z nejrychlejších českých sprinterů historie a atletice se věnovala i maminka. Matěj vyrůstal atleticky na Kladně a později přestoupil do pražského Olympu.
Matěj Krsek s rektorem ČZU Petrem Skleničkou a vedoucím KTV Dušanem Vavrlou při slavnostním oceňování sportujících studentů ČZU

K vašim trofejím nyní přibyla jedna křišťálová za vítězství v anketě Sportovec ČZU roku 2023. Co pro vás toto uznání znamená?

Především bych rád řekl, že jsem byl vítězstvím v anketě velmi překvapen, věřil jsem v umístění okolo pátého místa. Jsem si vědom, že na univerzitě studují i olympijští medailisté, a také mistři a mistryně světa. Konkurence je tedy velká a této ceny si velmi vážím.

Jak se vám daří skloubit vrcholový sport a studium na vysoké škole? Jak moc je to náročné a kdo je pro vás oporou?

Je pro mne velkou výhodou, že mám školu doslova několik minut od Olympu, centra sportu ministerstva vnitra, kde absolvuji většinu tréninků. A domů to mám půl hodiny autem. Cestování mi tedy nezabere tolik času jako mnohým jiným. Pomohlo mi rozložení bakalářského studia na čtyři roky stejně jako ohromná podpora ze strany rodičů. Musel jsem se také naučit efektivně pracovat s časem a uvědomit si, že i dvojky a trojky jsou dobré známky.

Souhlasíte s tvrzením, že si Česká zemědělská univerzita svých sportujících studentů váží a snaží se jim vytvořit co nejlepší podmínky?

Ano, je to univerzita, která sportovcům vychází vstříc.

Co vás na ní baví nejvíc?

Na univerzitě mám nejradši příjemné prostředí. Vždy když procházím kampusem, mám příjemný pocit, je tam ve vzduchu taková… pohoda. To je to slovo!

Chcete se v budoucnu věnovat profesi, na kterou se nyní připravujete, nebo se spíš vidíte ve sportovním prostředí?

Pravda je dokonce ještě jiná. Na ČZU dokončuji studium výživy a potravin, již před rokem a půl jsem si ale uvědomil, že chci razantně změnit obor. Nyní jsem již ve druhém ročníku oboru softwarového vývoje na Unicorn University a za rok mám ambici nastoupit na magisterské studium oboru Informační technologie na ČZU. Vidím se tedy ve světě IT😊.

Jste ze sportovní rodiny. Byla vaše cesta k vrcholovému sportu dána spíš vlivem rodičů, nebo jste v sobě měl přirozenou touhu věnovat se sportu?

Rodiče mě nikdy do ničeho netlačili, nechali mě zvolit si vlastní cestu. Já to bral mnoho let jen jako koníčka, příjemně strávená odpoledne na hřišti. A dnes sportem žiju, za nic bych ho nevyměnil.

Kterého ze svých sportovních úspěchů si ceníte nejvíc?

Nejvíce si cením bronzové medaile z Mistrovství světa 2023 v Budapešti ze smíšené štafety 4 x 400 metrů.

V současné době jste na vrcholu sportovní kariéry. Jaké cíle máte před sebou?

Vždy jsem měl a stále mám stejné cíle. Objektivně se zlepšovat. Hlavním cílem pro tento rok, ale i pro roky následující, je postupné vylepšování osobního rekordu na trati 400 metrů.

Co je pro vás nejlepší způsob odreagování?

Nejraději se odreaguji u čtení, sledování vědeckých podcastů, při hraní na klavír a u počítačových her.

A vaše životní krédo?

Stand tall.

Text: Lenka Prokopová / Foto: Petr Zmek / Soňa Maléterová, ČAS

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content