
Početný autorský tým zkoumal vliv klimatických změn na produkci mláďat v celkem 201 populacích 104 ptačích druhů na všech kontinentech v letech 1970 až 2019. Vědci zjistili, že na zvyšující se teplotu prostředí reagují populace různě. Při metaanalýze 745 962 ptačích snůšek výsledky ukázaly, že produkce mláďat klesá u 57 procent studovaných populací (průkazně u 17 procent), zatímco u 43 procent se zvyšuje (průkazně u 10 procent). Větší a stěhovavé druhy produkují méně mláďat, zatímco malé a nemigrující druhy ptáků vykazují více mláďat, a tedy z teplejšího prostředí profitují.
Jedním z hlavních zjištění je skutečnost, že na rychlém celosvětovém úbytku ptáků se pokles reprodukce podílí jen okrajově, a je tedy třeba hledat další příčiny.
Studie publikovaná v časopise PNAS.
Zdroj: Fakulta životního prostředí ČZU
Podobné články
Letošní vítěz soutěže Strongman na České zemědělské univerzitě v Praze Tomáš Najman není jen nejsilnějším mužem univerzity, ale je také je nesmírně kreativní. Studuje druhým rokem v bakalářském programu obor Územního plánování na Fakultě životního prostředí. Proč si zvolil právě
Sport a prostředí univerzit k sobě patří už od počátku moderních sportovních dějin. Řada sportů se právě na univerzitách zrodila a samotní studenti výrazně přispěli k jeho rozšíření mezi nezainteresovanou veřejnost.