Smyslem Pražského letního programu (Prague Summer Program – PSP) je vytvářet prostředí, kde se mladí lidé mohou učit, růst, získávat znalosti o evropských univerzitách a připravit se co nejlépe na volbu vysoké školy. S rozmanitým učebním plánem a týmem zkušených instruktorů se jim nabízí jedinečná směs akademického obohacení, sebeobjevování a dobrodružství.
Česká zemědělská univerzita uvítala japonské adepty vysokoškolského studia ve středu 26. července. Osobní zkušenost z prohlídky kampusu a dalších zařízení umocnila poutavá prezentace univerzity, díky níž si mohli udělat zevrubnou představu o zdejším systému vzdělávání a možnostech, které se absolventům ČZU rýsují v praxi po ukončení studií. Šest fakult a jeden institut ČZU nabízejí opravdu široký výběr budoucího povolání.
„Myslím, že pro studenty je tento program fantastickou příležitostí, jak si udělat představu o pražských univerzitách a dozvědět se, co se na nich mohou naučit,“ říká zakladatelka EN EuroEducation Miwa Kitamura, která si zejména z návštěvy ČZU odnáší velmi pozitivní dojem. „Vaše prezentace byla fantastická, nejen pokud jde o představení jednotlivých fakult, ale také o absolventy a jejich uplatnění v praxi. Naši studenti teď mají mnohem lepší představu, co z nich může být, když zde dosáhnou určitého stupně vzdělání, co s tím pak mohou dělat… Také si udělali obrázek, jaké je to žít v cizině, konkrétně v České republice. A to je skvělé,“ hodnotí Miwa Kitamura.
Zároveň připomíná, že pro studenty je letní program skvělou příležitostí poznat na vlastní oči Prahu a prozkoumat možnosti, které studium na zdejších univerzitách nabízí, což může být velmi obohacující a objevné. A co ji na ČZU ve srovnání s dalšími pražskými univerzitami zaujalo nejvíc?
„Především váš bezkonkurenční ekologicky šetrný zelený kampus. Z pohledu zvenčí se může zdát, že už je letitý, ale ve skutečnosti je se všemi těmi vymoženostmi velmi inovativní. Je opravdu jedinečný a málokterá univerzita se takovým kampusem může chlubit… Také se mi líbí, že se studenty hodně pracujete na tom, jaké jsou jejich možnosti po skončení studií. Nejde tady jen o akademickou sféru, ale o propojení studia s reálným životem. Nezaměřují se pouze na šedou teorii podle striktních akademických pravidel. Jsou vedeni k přemýšlení nad tím, co budou dělat, až tady skončí. A to je pro dnešní studenty velká výhoda, aby si vytvořili představu, co dál se svým životem. To mě opravdu nadchlo,“ míní Miwa Kitamura.
Cenné zkušenosti mohou středoškoláci získat i na dalších univerzitách konsorcia Study in Prague, jimiž jsou Univerzita Karlova, České vysoké učení technické, Vysoká škola chemicko-technologická a Vysoká škola ekonomická v Praze. Kromě návštěv univerzit patří mezi přednosti Pražského letního programu akademický výzkum. Studenti si vybírají témata související s Českem a pracují na výzkumu od počátečního sběru dat až po prezentace. Také získávají univerzitní poradenství, které jim usnadní výběr té nejvhodnější univerzity a seznámí je s požadavky a procesy přijímacího řízení. Aby nabyli sebevědomí a přežili a prosperovali na globální scéně, absolvují koučovací sezení. Tam zjistí, kdo jsou, jak si stanovit cíle, jak zvládat své myšlenky a emoce. V rámci interkulturních aktivit se spojí s českými vysokoškoláky, což jim umožní poznat život pražských studentů a českou kulturu.
Během pobytu v Praze také navštíví dvě firmy, aby měli lepší představu o „práci“, o různých rolích, dovednostech, které potřebují. To jim umožní pochopit, co se na univerzitě potřebují naučit.
„Z průběhu letního programu jsem velmi nadšená. Prahu jsem si vybrala kvůli vysoké akademické kvalitě nabízené na univerzitách za dostupné poplatky,“ říká Miwa Kitamura. „Češi a Japonci jsou si v mnoha ohledech podobní a chci, aby moji studenti prostřednictvím tohoto programu objevili, co máme společného. Chci, aby se učili nejen knihami, ale také zkušenostmi. Schopnost najít společnou řeč je klíčem k mezinárodní kariéře.“
Vítaným zpestřením programu japonských studentů v Praze byl baseballový zápas, který si vychutnali v pátek 28. července. Nešlo o nic menšího než semifinále české ligy. Česká republika je pro Japonce „cool“ destinací i vzhledem k oblíbenosti českého baseballu. Jako společný dárek od Study in Prague dostali všichni kšiltovky české baseballové reprezentace.
Lenka Prokopová / Mikuláš Josek
Foto: Petr Zmek
Podobné články
Cena Prahy soutěže Adapterra Awards 2024 letos putuje do rukou Fakulty životního prostředí ČZU v Praze za budovu nazvanou Pavilon environmentálních studií. Stavba demonstrující principy udržitelného rozvoje je v provozu od loňského září, kdy se jejího otevření zúčastnil premiér Petr
V Aule České zemědělské univerzity bude od 11. do 25. listopadu 2024 k vidění výstava Střípky revoluce věnovaná 35. výročí počátku konce totalitního režimu.