Svátek má

Maxim
13°C
Clear sky
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
13°C
Clear sky
Pondělí
87%
03:00
Min: 10°C
990
19:00
Max: 23°C
NNW 1 m/s

Jak uzpůsobit pracovní prostředí klimatickým změnám

Pavilon tropického zemědělství ČZU v Praze zvítězil v soutěži Adapterra Awards v kategorii Pracovní prostředí reagující na klimatické změny. Od letošního roku v něm sídlí Fakulta tropického zemědělství, která tak po šedesáti letech existence získala samostatné pracoviště.

Nový pavilon se dočkal ocenění v soutěži Adapterra Awards v konkurenci více než stovky dalších projektů v ČR i zahraničí. Multifunkční projekt z dílny architektonické kanceláře DRHN vznikl s ohledem na environmentální výzvy tak, aby byla budova trvale udržitelná z hlediska nákladů na provoz i vlivu stavby na okolní prostředí.

Objekt využívá tepelná čerpadla, fotovoltaické panely i stanici pro dobíjení elektromobilů. Vnitřní mikroklima zlepšuje systém řízené ventilace a stínění pomocí slunolamů. Vnější mikroklima zase příznivě ovlivňuje zelená střecha, porostlá fasáda i vnitroblok se zelení. Dešťová voda odváděná z okolních pozemků i střechy do akumulačních nádrží slouží po přefiltrování a smíchání s vodou z vodovodu ke splachování toalet, zavlažování zelené střechy a popínavých rostlin. Nejnovějším prvkem je osazení zelené pochozí střechy hmyzími hotely, které přinesou mnoho užitku a budou i zajímavým prvkem při praktické výuce studentů.

„Toto ocenění nás velice těší. Adaptace na klimatickou změnu je součástí vzdělávání a výzkumu probíhajícího na Fakultě tropického zemědělství, a také se promítá do udržitelnosti ´zeleného´ pavilonu, který byl koncipován s ohleduplností k životnímu prostředí od samého počátku,“ řekla tajemnice FTZ ČZU v Praze a zároveň koordinátorka projektu, Dr. Lucie Ackermann Blažková.

V pavilonu nyní sídlí Mezinárodní agrolesnická unie (International Union of Agroforestry) IUAF, která má za cíl sdružovat zájemce o agrolesnictví a podpořit jeho rozvoj výzkumem, praktickými zkušenostmi, ale i politickými nástroji vhodnými pro jednotlivé země.

Důraz na udržitelnost a boj s klimatickými změnami je fakultě vlastní i v oblasti výzkumu a studia. Tento trend vyznává i její děkan, profesor Patrick Van Damme, který se po návratu z Konference OSN o změně klimatu v Glasgow rozhovořil o roli, kterou může fakulta v tomto ohledu sehrát.

„Neměli bychom importovat odlesňování / deforestaci ze zahraničí. Jako spotřebitelé máme zodpovědnost vytvářet tlak na výrobce. Většina čaje, kakaa a palmového oleje končí na našich trzích. Zde můžeme jako fakulta sehrát roli někoho, kdo informuje a poskytuje studie a výsledky, které nabádají firmy, potažmo politiky, aby aplikovali udržitelné principy,“ zdůrazňuje profesor Van Damme a dodává: „Jak to u globálních výzev bývá, i zde začíná proměna světa k lepšímu konkrétním činem. Naše budova je skvělým příkladem, že to může fungovat.“

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content