Svátek má

Květoslava
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Jak uzpůsobit pracovní prostředí klimatickým změnám

Pavilon tropického zemědělství ČZU v Praze zvítězil v soutěži Adapterra Awards v kategorii Pracovní prostředí reagující na klimatické změny. Od letošního roku v něm sídlí Fakulta tropického zemědělství, která tak po šedesáti letech existence získala samostatné pracoviště.

Nový pavilon se dočkal ocenění v soutěži Adapterra Awards v konkurenci více než stovky dalších projektů v ČR i zahraničí. Multifunkční projekt z dílny architektonické kanceláře DRHN vznikl s ohledem na environmentální výzvy tak, aby byla budova trvale udržitelná z hlediska nákladů na provoz i vlivu stavby na okolní prostředí.

Objekt využívá tepelná čerpadla, fotovoltaické panely i stanici pro dobíjení elektromobilů. Vnitřní mikroklima zlepšuje systém řízené ventilace a stínění pomocí slunolamů. Vnější mikroklima zase příznivě ovlivňuje zelená střecha, porostlá fasáda i vnitroblok se zelení. Dešťová voda odváděná z okolních pozemků i střechy do akumulačních nádrží slouží po přefiltrování a smíchání s vodou z vodovodu ke splachování toalet, zavlažování zelené střechy a popínavých rostlin. Nejnovějším prvkem je osazení zelené pochozí střechy hmyzími hotely, které přinesou mnoho užitku a budou i zajímavým prvkem při praktické výuce studentů.

„Toto ocenění nás velice těší. Adaptace na klimatickou změnu je součástí vzdělávání a výzkumu probíhajícího na Fakultě tropického zemědělství, a také se promítá do udržitelnosti ´zeleného´ pavilonu, který byl koncipován s ohleduplností k životnímu prostředí od samého počátku,“ řekla tajemnice FTZ ČZU v Praze a zároveň koordinátorka projektu, Dr. Lucie Ackermann Blažková.

V pavilonu nyní sídlí Mezinárodní agrolesnická unie (International Union of Agroforestry) IUAF, která má za cíl sdružovat zájemce o agrolesnictví a podpořit jeho rozvoj výzkumem, praktickými zkušenostmi, ale i politickými nástroji vhodnými pro jednotlivé země.

Důraz na udržitelnost a boj s klimatickými změnami je fakultě vlastní i v oblasti výzkumu a studia. Tento trend vyznává i její děkan, profesor Patrick Van Damme, který se po návratu z Konference OSN o změně klimatu v Glasgow rozhovořil o roli, kterou může fakulta v tomto ohledu sehrát.

„Neměli bychom importovat odlesňování / deforestaci ze zahraničí. Jako spotřebitelé máme zodpovědnost vytvářet tlak na výrobce. Většina čaje, kakaa a palmového oleje končí na našich trzích. Zde můžeme jako fakulta sehrát roli někoho, kdo informuje a poskytuje studie a výsledky, které nabádají firmy, potažmo politiky, aby aplikovali udržitelné principy,“ zdůrazňuje profesor Van Damme a dodává: „Jak to u globálních výzev bývá, i zde začíná proměna světa k lepšímu konkrétním činem. Naše budova je skvělým příkladem, že to může fungovat.“

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content