V polovině loňského roku natočili pracovníci ČZU Ing. Hynek Roubík, Ph.D. a prof. RNDr. Michal Hejcman, Ph.D. et Ph.D. ve spolupráci s METCENAS, o.p.s. a Namaste Nepal z.s. dokumentární film o dopadech koronavirové krize nazvaný „Jak se žije v Nepálu s pandemií“.
Na rozdíl od jiných pandemií v historii způsobila rychlé politické reakce, jejichž velmi složité a široké sociální, ekonomické a environmentální dopady jsou větší než ty, které vyplývají přímo ze zdravotního problému způsobeného virem. Obdobně jsme toho svědky nyní i u nás.
Omezení v rozvojových zemích měla ale obrovský dopad i na život místních lidí. Zatímco pandemie vyvolaná onemocněním Covid-19 přinesla Evropanům v roce 2020 jako druhotný efekt pouze snížení komfortu, pro Nepál to byl hlad a nárůst chudoby. Hospodářská a sociální nerovnost a nestabilita se obecně zvyšují, někde dokonce extrémně. Nepřiměřeně byly zasaženy různé sektory, nejvíce v oblasti vzdělávání, cestovního ruchu, dopravy a péče o seniory.
Dokumentární film byl k zhlédnutí například v rámci Academia Film Olomouc nebo ČZU Film Festu.
Hynek Roubík
OBRÁZEK
Podobné články
V rámci projektu podpořeného Rozvojovým programem OSN (UNDP) se experti z Biogas Research Team pod vedením dr. Hynka Roubíka zaměřují na valorizaci odpadu z vinné produkce v Moldavsku ve spolupráci s NGO Alliance for Energy Efficiency and Renewables.
Česká zemědělská univerzita v Praze se společně s partnerskými ukrajinskými univerzitami podílí na realizaci projektu AgriSciences Platform: posilování vědeckých kapacit na Ukrajině. Projekt navazuje na předchozí úspěšnou spolupráci a rozšiřuje dosavadní aktivity.