Svátek má

Alois
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Jak dobře rozumíte svému psovi?

Studie vypracovaná ve spolupráci vědců České zemědělské univerzity z katedry etologie a zájmových chovů FAPPZ a jejich kolegů z katedry etologie Univerzity Eötvöse Loránda v Budapešti zkoumá, zda brachycefálie u psů ovlivňuje způsob, jakým lidé rozumějí jejich výrazům, a na co se přitom soustředí.

Brachycefaličtí psi mají kratší lebky a ploché obličeje: běžným příkladem je mops nebo francouzský buldoček. V rámci studie vědci poskytli 350 účastníkům videozáznamy a fotografie, které zobrazovaly brachycefalické a normocefalické (tj. s normální délkou hlavy) psy v různých situacích. Ptali se, v jaké situaci byl ten který materiál pořízen a které prvky obličeje nebo těla psa byly pro tento závěr rozhodující.

Pro účely studie nahráli chování 23 psů dvou plemen: bostonských teriérů (brachycefalických psů) a teriérů Jack Russell (normocefalických psů). Psi prošli osmi fázemi experimentu, které zahrnovaly čtyři situace: volání jménem, hra, odloučení a ohrožení cizí osobou. Účastníci byli úspěšnější v rozpoznávání výrazů tváře bostonských teriérů v pozitivních scénářích (volání jménem a hra), ale měli problémy s rozpoznáváním výrazů v negativních kontextech (odloučení a ohrožení cizí osobou), které byly snadněji rozpoznatelné u Jacka Russela.

Zajímavým zjištěním bylo, že při hodnocení chování bostonských teriérů se lidé jen velmi málo soustředili na jejich obličeje a ocasy v porovnání s teriéry Jack Russell. Rovněž velké, úchvatné oči bostonských teriérů nezaujaly více pozornosti než oči teriérů Jack Russell. To může znamenat, že lidé jsou si, do jisté míry, snížené výrazové schopnosti brachycefalického obličeje vědomi.

Can my human read my flat face? The curious case of understanding the contextual cues of extremely brachycephalic dogs

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content