Brachycefaličtí psi mají kratší lebky a ploché obličeje: běžným příkladem je mops nebo francouzský buldoček. V rámci studie vědci poskytli 350 účastníkům videozáznamy a fotografie, které zobrazovaly brachycefalické a normocefalické (tj. s normální délkou hlavy) psy v různých situacích. Ptali se, v jaké situaci byl ten který materiál pořízen a které prvky obličeje nebo těla psa byly pro tento závěr rozhodující.
Pro účely studie nahráli chování 23 psů dvou plemen: bostonských teriérů (brachycefalických psů) a teriérů Jack Russell (normocefalických psů). Psi prošli osmi fázemi experimentu, které zahrnovaly čtyři situace: volání jménem, hra, odloučení a ohrožení cizí osobou. Účastníci byli úspěšnější v rozpoznávání výrazů tváře bostonských teriérů v pozitivních scénářích (volání jménem a hra), ale měli problémy s rozpoznáváním výrazů v negativních kontextech (odloučení a ohrožení cizí osobou), které byly snadněji rozpoznatelné u Jacka Russela.
Zajímavým zjištěním bylo, že při hodnocení chování bostonských teriérů se lidé jen velmi málo soustředili na jejich obličeje a ocasy v porovnání s teriéry Jack Russell. Rovněž velké, úchvatné oči bostonských teriérů nezaujaly více pozornosti než oči teriérů Jack Russell. To může znamenat, že lidé jsou si, do jisté míry, snížené výrazové schopnosti brachycefalického obličeje vědomi.
Podobné články
V případě napadení se termití dělníci na sklonku života obětují a odstartují explozivní chemickou reakci. Jejím výsledkem je toxická tekutina, která znehybní a otráví protivníka. Tento obranný mechanismus termitů v podobě enzymu a jeho vlastnosti zkoumali vědci z Ústavu organické
Prestižní ocenění E.ON Energy Globe získala rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Ocenění spolu s patronkou projektu Jitkou Čvančarovou převzal Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci v roce 2015 založila. Na úspěšnosti projektu má