Svátek má

Valérie
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Globální studie zacílila na farmaka v řekách. Podíleli se na ní i vědci České zemědělské univerzity v Praze

Prestižní vědecký časopis PNAS publikoval studii „Farmaceutické znečištění světových řek“ (Pharmaceutical pollution of the world’s rivers), která představuje výsledky měření koncentrací farmak ve 258 světových řekách. Ilustruje tak environmentální vliv na 471,4 milionů lidí ve 137 geografických oblastech. Jak známo, aktivní farmaceutické složky (APIs) mohou mít negativní dopady na zdraví ekosystémů a lidí.

Vědci odebrali vzorky z 1052 míst ve 104 zemích na všech sedmi kontinentech. Do analýzy přibylo nově 36 států, kde se podobný průzkum dosud neuskutečnil. Na výzkumu se podílel tým profesora Jana Vymazala z katedry aplikované ekologie Fakulty životního prostředí ČZU v Praze. Poskytl výsledky odběrů vody z Vltavy ve Zbraslavi, na přítoku Berounky před jejím ústím, v Praze nad čistírnou odpadních vod a konečně pod čistírnou u Roztok.

Nejvyšší kumulativní koncentrace APIs byly pozorovány v subsaharské Africe, jižní Asii a Jižní Americe. Nejvíce kontaminované lokality se nacházely v zemích s nízkými až středními příjmy, to vše v kombinaci s oblastmi se špatnou infrastrukturou odpadních vod a odpadového hospodářství a s farmaceutickou výrobou. Nejčastěji detekovanými APIs byly karbamazepin, metformin a kofein, které analýzy odhalily a více než polovině sledovaných míst.
Absolutně nejvyšší koncentrace farmak vědci naměřili v pákistánském Láhauru a bolivijském La Paz. Ze zemí EU byl v žebříčku nejvýše španělský Madrid na 14. místě. Česká republika se umístila v samotném středu žebříčku s hodnotami na úrovni Bangkoku, Hongkongu, Tchaj-wanu a Berlína.
Výzkum jasně ukazuje míru globální hrozby, kterou farmaceutické znečištění pro životní prostředí a zdraví lidí představuje.

Profesor Jan Vymazal je světově uznávaným expertem na problematiku čištění odpadních vod. Dlouhodobě je jedním z nejvíce citovaných českých vědců.

Obrázek představuje naměřené koncentrace farmak ve 137 povodích jednotlivých zemí zahrnutých do studie. Česká republika je přibližně v polovině prostředního grafu.

Zdroj: Fakulta životního prostředí ČZU v Praze

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content