Svátek má

Rostislav
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Gandoka žije: Výstava na Fakultě tropického zemědělství ČZU nás zavádí do středoamerického nížinného pralesa

Ochrana nížinného pralesa v Kostarice je už tři roky srdeční záležitostí českého etnobiologa Víta Hrdouška, který řídí projekt v rámci Nadačního fondu profesora Augusta Bayera. Jakožto manažer projektu „Gandoka žije“ nyní řeší možnost odkupu části druhově nejbohatšího nížinného pralesa pro výzkumné účely. Své záměry prezentoval na vernisáži výstavy fotografií z tohoto kousku Střední Ameriky. V těchto dnech jsou k vidění ve vestibulu Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze.

K zachování přírodního bohatství Kostariky, které ve stále větší míře ohrožuje masový turismus a nešetrné hospodaření majitelů plantáží, chce přispět i projekt Gandoka žije. Jeho manažerem je Vít Hrdoušek, etnobiolog a ekolog. Na domácí půdě se proslavil mimo jiné jako propagátor oskeruší v Bílých Karpatech a díky jeho osvětě byl téměř vyhynulý strom, odborně nazývaný jeřáb oskeruše, zachráněn.

Nyní se Vít Hrdoušek zabývá myšlenkami na ochranu mnohem vzdálenějšího koutu světa, nížinného pralesa v Kostarice. Jeho záměrem je zřídit zde pozorovatelskou stanici pro místní studenty i studenty Mendelovy univerzity. A jak vyplynulo z neformálních rozhovorů během vernisáže na Fakultě tropického zemědělství, i studenti ČZU budou na této základně pro výzkum a vzdělávání vítáni.

„V této oblasti je největší diverzita suchozemských organismů na světě. Žije tu velmi vzácný papoušek ara zelený (Ara ambiguus), najdeme zde vzácné stromy, například i mahagony,“ líčí Vít Hrdoušek a připomíná, že záměr koupit část pralesa je motivován snahou o jeho záchranu. „Cenné území i moře na hranici s Panamou je ještě zachované, snažíme se tam udělat osvětu a podpořit snahu záchrany pralesa výkupem prvních 50 hektarů. Prales byl rozdělen farmářům v rámci kolonizace, postupně by se vykácel podrost nebo by se tam vystavěly bungalovy pro turisty.“

Vít Hrdoušek už dříve podporoval nejrůznější aktivity na záchranu lesů a po univerzitním výzkumu se rozhodl pro záchranný projekt Gandoka Nadačního fondu profesora Augusta Bayera. Při svých pobytech zde pořídil spoustu fotografií. Mnohé z nich jsou od 13. února 2024 k vidění na výstavě ve vestibulu Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze.

Lenka Prokopová

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content