K zachování přírodního bohatství Kostariky, které ve stále větší míře ohrožuje masový turismus a nešetrné hospodaření majitelů plantáží, chce přispět i projekt Gandoka žije. Jeho manažerem je Vít Hrdoušek, etnobiolog a ekolog. Na domácí půdě se proslavil mimo jiné jako propagátor oskeruší v Bílých Karpatech a díky jeho osvětě byl téměř vyhynulý strom, odborně nazývaný jeřáb oskeruše, zachráněn.
Nyní se Vít Hrdoušek zabývá myšlenkami na ochranu mnohem vzdálenějšího koutu světa, nížinného pralesa v Kostarice. Jeho záměrem je zřídit zde pozorovatelskou stanici pro místní studenty i studenty Mendelovy univerzity. A jak vyplynulo z neformálních rozhovorů během vernisáže na Fakultě tropického zemědělství, i studenti ČZU budou na této základně pro výzkum a vzdělávání vítáni.
„V této oblasti je největší diverzita suchozemských organismů na světě. Žije tu velmi vzácný papoušek ara zelený (Ara ambiguus), najdeme zde vzácné stromy, například i mahagony,“ líčí Vít Hrdoušek a připomíná, že záměr koupit část pralesa je motivován snahou o jeho záchranu. „Cenné území i moře na hranici s Panamou je ještě zachované, snažíme se tam udělat osvětu a podpořit snahu záchrany pralesa výkupem prvních 50 hektarů. Prales byl rozdělen farmářům v rámci kolonizace, postupně by se vykácel podrost nebo by se tam vystavěly bungalovy pro turisty.“
Vít Hrdoušek už dříve podporoval nejrůznější aktivity na záchranu lesů a po univerzitním výzkumu se rozhodl pro záchranný projekt Gandoka Nadačního fondu profesora Augusta Bayera. Při svých pobytech zde pořídil spoustu fotografií. Mnohé z nich jsou od 13. února 2024 k vidění na výstavě ve vestibulu Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze.
Lenka Prokopová






Podobné články
Katedra jazyků Provozně ekonomické fakulty ČZU v Praze uspořádala v rámci programu Blended Intensive Programme (BIP) mezinárodní týdenní literární kurz Literarisches Prag zaměřený na pražské německé spisovatele.
Také letos se na závěr akademického roku na České zemědělské univerzitě konala výstava bakalářských a ateliérových prací letního semestru 2024/2025, které vypracovali studenti a studentky programu Krajinářská architektura Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. V přízemí budovy MCEV II byly