K zachování přírodního bohatství Kostariky, které ve stále větší míře ohrožuje masový turismus a nešetrné hospodaření majitelů plantáží, chce přispět i projekt Gandoka žije. Jeho manažerem je Vít Hrdoušek, etnobiolog a ekolog. Na domácí půdě se proslavil mimo jiné jako propagátor oskeruší v Bílých Karpatech a díky jeho osvětě byl téměř vyhynulý strom, odborně nazývaný jeřáb oskeruše, zachráněn.
Nyní se Vít Hrdoušek zabývá myšlenkami na ochranu mnohem vzdálenějšího koutu světa, nížinného pralesa v Kostarice. Jeho záměrem je zřídit zde pozorovatelskou stanici pro místní studenty i studenty Mendelovy univerzity. A jak vyplynulo z neformálních rozhovorů během vernisáže na Fakultě tropického zemědělství, i studenti ČZU budou na této základně pro výzkum a vzdělávání vítáni.
„V této oblasti je největší diverzita suchozemských organismů na světě. Žije tu velmi vzácný papoušek ara zelený (Ara ambiguus), najdeme zde vzácné stromy, například i mahagony,“ líčí Vít Hrdoušek a připomíná, že záměr koupit část pralesa je motivován snahou o jeho záchranu. „Cenné území i moře na hranici s Panamou je ještě zachované, snažíme se tam udělat osvětu a podpořit snahu záchrany pralesa výkupem prvních 50 hektarů. Prales byl rozdělen farmářům v rámci kolonizace, postupně by se vykácel podrost nebo by se tam vystavěly bungalovy pro turisty.“
Vít Hrdoušek už dříve podporoval nejrůznější aktivity na záchranu lesů a po univerzitním výzkumu se rozhodl pro záchranný projekt Gandoka Nadačního fondu profesora Augusta Bayera. Při svých pobytech zde pořídil spoustu fotografií. Mnohé z nich jsou od 13. února 2024 k vidění na výstavě ve vestibulu Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze.
Lenka Prokopová
Podobné články
Cena Prahy soutěže Adapterra Awards 2024 letos putuje do rukou Fakulty životního prostředí ČZU v Praze za budovu nazvanou Pavilon environmentálních studií. Stavba demonstrující principy udržitelného rozvoje je v provozu od loňského září, kdy se jejího otevření zúčastnil premiér Petr
V Aule České zemědělské univerzity bude od 11. do 25. listopadu 2024 k vidění výstava Střípky revoluce věnovaná 35. výročí počátku konce totalitního režimu.