Svátek má

Bohuslava
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v titulku
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
API key not valid, or not yet activated. If you recently signed up for an account or created this key, please allow up to 30 minutes for key to activate.

Extrémně suché jaro v Evropě pohledem našich hydrologů

Podle aktuální zprávy Copernicus Climate Change Service patřilo letošní jaro v severozápadní Evropě mezi nejsušší za poslední desetiletí. Květen byl navíc druhý nejteplejší v historii měření. V kombinaci s dlouhodobým nedostatkem srážek to způsobilo výrazný pokles půdní vlhkosti, průtoků a dostupnosti vody v mnoha evropských regionech včetně povodí Dunaje. Tuto zprávu doplňujeme o komentáře dvou odborníků z katedry vodního hospodářství a environmentálního modelování Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Michal Kuráž se věnuje Dunaji v rámci evropského projektu DALIA a Oldřich Rakovec se dlouhodobě zaměřuje na hydrologické modelování v evropském měřítku.

„Ekologické zaplavování lužních lesů letos neproběhlo. Situace je vážná. Celkově jsou opady nejvýraznější ve středním a dolním toku, kde nedostatek vody omezuje zemědělskou produkci a ztěžuje zavlažování,“ vysvětluje Michal Kuráž a popisuje kritickou situaci na Dunaji ve čtyřech úsecích:
1. U Ingolstadtu je průtok pouze 150 m3/s, tedy polovina dlouhodobého průměru. Přestože nejde o historické minimum, délka trvání podprůměrného stavu je nezvykle dlouhá.
2. V oblasti lužních lesů Szigetköz u Győru letos neproběhlo ani jedno ekologické zaplavení. Podle Kuráže jde o zásadní problém, který ohrožuje fungování celého ekosystému. Modely navíc ukazují, že pravidelné zaplavování těchto lesů může zcela ustoupit do konce století.
3. U města Novi Sad je hladina už šest měsíců na minimu a očekává se další výrazný pokles.
4. V Dunajské deltě je sice hladina také nízká, ale zatím nedošlo k ekologickému suchu. Stav je však blízko spodní hranici normálu.

„Nízké průtoky, suchá půda, žádný sníh. Nízké průtoky pro Horní Dunaj, Labe i Rýn; to, co vychází nám, se shoduje se závěry zprávy Copernicus Climate Change Service. Dále vidíme, že výpar vody i ve střední Evropě je vysoký. Voda mizí z půdy i vegetace rychleji než obvykle,“ popisuje situaci Oldřich Rakovec, jenž provedl simulace hydrologických podmínek pro jaro 2025 pomocí modelu mHM (Mesoscale Hydrological Model), který pracuje s meteorologickými daty z let 1926–2025. Model navíc ukazuje, že oblasti s nízkými průtoky mají zároveň extrémně vysušenou půdu. A zásadní je ještě další faktor, který Copernicus nezmiňuje, a to je chybějící sníh. „Sněhové zásoby byly zanedbatelné. Tání, které by obvykle na jaře doplnilo řeky, prakticky neexistovalo,“ připomíná vědec ČZU.

Součástí komentáře jsou také tematické mapy Evropy pro období březen–květen 2025, vytvořené z dat modelu mHM. Mapy podtrhují regionální rozdíly a ukazují, že jaro 2025 se odchýlilo od dlouhodobého normálu v celé střední Evropě (Autor Oldřich Rakovec).


Streamflow (průtoky): výrazně podnormální hodnoty v povodí Dunaje, Labe a Rýna

2m soil moisture (půdní vlhkost): silné sucho shodující se s nízkými průtoky

Evapotranspiration (výpary): nadprůměrné hodnoty výparu ve střední a jižní Evropě

Snowmelt (tání sněhu): extrémně nízké až žádné, zejména v Alpách a Karpatech

Zdroj: Fakulta životního prostředí ČZU 

 

 

 

 

 

Podobné články

Rychlé odkazy

Shop ČZU

Point One

CVPK

Klub absolventů

Poníček

Kariérní centrum

Skip to content